Creotech Instruments z branży kosmicznej przeprowadzi emisję akcji w II kw. 2022 r. i przejdzie na rynek główny GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 kwi 2022, 13:52

Creotech Instruments z branży kosmicznej przeprowadzi emisję akcji w II kw. 2022 r. i przejdzie na rynek główny GPW

Creotech Instruments, spółka specjalizująca się w rozwoju technologii kosmicznych, notowana na NewConnect zamierza przeprowadzić emisję akcji już w II kwartale 2022 r. Następnie przeniesie notowania na główny rynek GPW.

Publiczna emisja akcji Creotech Instruments rozpocznie się jeszcze w tym kwartale. Spółka zamierza pozyskać ok. 50-60 mln zł, to więcej niż wcześniej zapowiadała (40-50 mln zł). Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę technologii produkcyjnych. Creotech zamierza ukończyć kluczowe projekty R&D dotyczące technologii satelitarnych, systemów kwantowych i systemów zarządzania operacjami UAV (bezzałogowych statków powietrznych). Planuje też zwiększyć zdolności produkcyjne i sprzedażowe.

„W perspektywie najbliższych lat celem Creotech Instruments jest zdobycie pozycji jednego z głównych dostawców technologii kosmicznych z Europy Środkowej. W 2021 r. spółka wypracowała ok. 40 mln zł przychodów ogółem, m.in. z projektów kosmicznych, biznesu kwantowego, usług dla segmentu dronowego oraz produkcji kontraktowej i grantów” – podano w komunikacie.

Spółka postawiła sobie za jeden z celów umieszczenie na orbicie satelity EagleEye i sieci satelit obserwacyjnych”

„Jednym z naszych najważniejszych celów jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity EagleEye, a następnie satelit obserwacyjnych dla segmentu obronności w ramach projektu PIAST. Będzie to niezwykle ważny moment w historii Creotech. Chcemy dowieść, że nasze platformy mikrosatelitarne spełniają wszystkie oczekiwania i uzyskać tzw. space heritage. To pozwoli nam na rozpoczęcie sprzedaży platform mikrosatelitarnych o jednostkowej wartości do 4 mln USD klientom komercyjnym” – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Strategiczne założenia Creotech Instruments do 2025 roku:

 • Kosmos:
  • sukces misji kosmicznej EagleEye w zakresie umieszczenia na orbicie mikrosatelity do obserwacji Ziemi – 2023 rok. Satelita powstaje na platformie HyperSat
  • realizacja misji PIAST (Polish ImAging SaTellites) realizowanej dla Ministerstwa Obrony Narodowej.
 • Atmosfera ziemska: główny dostawca systemów do analizy ryzyka, planowania i kontroli misji UAV w Polsce i znaczący w Europie
 • Ziemia:
  • dostawca pełnego systemu sterowania dla komputerów kwantowych
  • silna pozycja jednego z najważniejszych integratorów danych satelitarnych w Europie z uwagi na współpracę z EUSPA i KE
  • wprowadzenie systemu synchronizacji czasu do rozwiązań telekomunikacyjnych.

Debiut na głównym rynku GPW

Creotech Instruments, po przeprowadzeniu emisji akcji, zamierza ubiegać się o przeniesienie notowań na parkiet podstawowy GPW. Spółka notowana jest na rynku NewConnect od października 2021 r. Kurs od debiutu o ponad 100%.

„W bliższej perspektywie chcemy przenieść akcje naszej spółki na rynek regulowany GPW i tym samym poszerzyć grupę kontrahentów i przyszłych partnerów biznesowych. Liczymy na otrzymanie pozytywnej decyzji KNF-u w najbliższym czasie – podsumowuje Grzegorz Brona.

Spółka złożyła już prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Według zarządu, proces zatwierdzenia dokumentów jest już bliski końca. Creotech liczy na rozpoczęcie publicznej emisji jeszcze w tym kwartale.

Zobacz także: Debiuty, analizy IPO, artykuły w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.