Phantom Liberty zbiera bardzo pozytywne opinie, a Cyberpunk 2077 świetnie się sprzedaje. Mimo to kurs CD PROJEKT spada
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 wrz 2023, 10:24

Phantom Liberty zbiera bardzo pozytywne opinie, a Cyberpunk 2077 świetnie się sprzedaje. Mimo to kurs CD PROJEKT spada

Phantom Liberty ma już 92% pozytywnych ocen w kilka godzin od premiery, a Cyberpunk 2077 jest obecnie chętniej ogrywanym tytułem niż takie nowości jak Baldur’s Gate 3 czy Starfield na platformie Steam.

Powtórki z rozrywki nie było. Phantom Liberty w pierwszych godzinach od premiery pozytywnie zaskakuje graczy, o czym świadczą napływające opinie na platformie Steam. Niektórzy nawet piszą, że rozszerzenie jest lepsze od podstawowej wersji gry. Obecnie w Cyberpunka na platformie Steam gra około 138 tys. użytkowników, czyli więcej niż w przypadku Baldur’s Gate 3 czy Starfielda. Zdaniem analityka BM mBanku, Piotra Poniatowskiego, dodatkowe wsparcie przy sprzedaży zapewnia niska cena zarówno dodatku jak i promocyjna cena podstawowej wersji.

„Co istotne, Cyberpunk 2077 rywalizuje z największymi tytułami na rynku, a przez swoją niską cenę wydaje się on atrakcyjniejszy od konkurencji – dodatek Widmo wolności został wyceniony na 30 USD w porównaniu do pełnoprawnych tytułów kosztujących ok. 70 USD. Oczywiście sam dodatek nie zapewni tyle godzin rozgrywki co Baldur's Gate 3 (producenci gry wskazywali, że przejście Baldur's Gate 3 zajmuje od 75-100 godzin - przyp. PAP), ale w odczuciu graczy stosunek ceny do jakości wydaje się być bardzo okazjonalny. Dobra sprzedaż na Steam potwierdza to” - powiedział dla PAP Biznes Piotr Poniatowski.

Cyberpunk wraz z dodatkiem zajmują kolejno 1. i 2. miejsce na liście globalnych bestsellerów platformy Steam. Mimo euforii graczy, kurs akcji CD PROJEKT na początku dzisiejszej sesji tracił ponad 4%.

Notowania CD PROJEKT

CD PROJEKT WYKRES

Zobacz także: Cyberpunk 2077 znowu numerem jeden w globalnych bestsellerach Steam. Premiera dodatku Phantom Liberty już jutro

Phantom Liberty zbiera pochwały

Już pierwsze opinie mediów branżowych w czerwcu wskazywały, że Phantom Liberty będzie dopracowanym produktem. W ostatnich kilku dniach recenzje na portalu Metacritic, zarówno wersji pecetowej jak i konsolowej na poziomie 88-90 pkt potwierdziły wcześniejsze oceny. Tymczasem po kilku godzinach od premiery na platformie Steam, dodatek otrzymał ponad 1,2 tys. opinii, z czego 92% jest pozytywnych. Pojawiają się opinie, że Phantom Liberty jest lepszy od podstawowej wersji gry.

O popularności polskiej produkcji świadczy poranny peak graczy Cyberpunka, który przebił takie nowości na rynku jak Baldur’s Gate 3. Ponadto, kilka dni temu udostępniono bezpłatną aktualizację 2.0 do Cyberpunka, dzięki czemu gra osiągnęła w weekend najwyższy peak od początku 2021 roku. Po blisko 3 latach produkcja Redów powróciła na 1. miejsce listy globalnych bestsellerów Steam, a tuż za nią uplasował się dodatek Phantom Liberty.

cyberpunk steam

Źródło: SteamDB

Phantom Liberty był dostępny w przedsprzedaży już od czerwca, jednak jak podkreślał zarząd spółki docelowa sprzedaż wystrzeli na kilka dni przed premierą. Zdaniem analityka BM mBanku, sprzedaż dodatku może pozytywnie zaskoczyć rynek, choć analitycy zakładają wskaźnik konwersji na poziomie ok. 15-20%.

„Premiera dodatku będzie zamknięciem kolejnego etapu w historii CD Projektu. Dobra premiera Widma wolności powinna być dowodem, że spółka posiada dwie dobrze oceniane i co najważniejsze, dwie dobrze monetyzujące się franczyzy. Kolejna premiera będzie już ze świata wiedźmińskiego, zdecydowanie najmocniejszej marki studia. Należy też pamiętać, że spółka od ponad roku już w pełni pracuje nad nowym tytułem” – ocenił Piotr Poniatowski.

Premiera Phantom Liberty dopiero rozpoczyna gorący sezon premier na polskim rynku gier. Kolejnym dużym debiutem będzie Lords of the Fallen od CI Games już 13 października.

Zobacz także: Kalendarz premier polskich gier do końca 2023 roku. Jakie produkcje trafią do graczy od spółek z NewConnect i GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.