Oficjalne dane o inflacji w maju 2024
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
14 cze 2024, 10:02

GUS podał oficjalne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał oficjalny odczyt inflacji za maj 2024 r. Wskaźnik CPI wciąż w celu inflacyjnym.

GUS podał oficjalny odczyt inflacji w maju, który wyniósł 2,5%. Już marcu 2024 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) osiągnął poziom 2,0%. Pozostająca w celu inflacja, w porównaniu do wyników z poprzedniego roku, to rezultat godny uwagi. Należy jednak pamiętać, że CPI jest wartością chwilową, co często podkreśla Narodowy Bank Polski oraz inne instytucje.

GUS inflacja maj

Źródło: GUS

Zobacz także: GUS podał szybki odczyt inflacji za maj. CPI nieznacznie w górę

Majowy odczyt inflacji

Według danych GUS wskaźnik inflacji w maju wyniósł 2,5%. Zgodnie z przewidywaniami rynkowymi, poziom inflacji w Polsce zmienił nieco kierunek. W ostatnich miesiącach obserwowano spadek inflacji, jednak teraz trend ten uległ odwróceniu, a inflacja zaczyna delikatnie rosnąć. Analitycy wskazują, że na tę zmianę mogą wpływać różne czynniki, takie jak wzrost cen surowców, zmiany kursów walutowych, czy też tarcze antyinflacyjne.

O ogromnym sukcesie podczas czerwcowej konferencji Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Do końca maja jesteśmy w środku celu inflacyjnego, idealnie 2,5%. To jest ogromny sukces NBP. Tak wysoką inflację, jak w lutym zeszłego roku udało nam się zdusić wysokimi stopami procentowymi, co było niezbędnym zabiegiem. Także inflacja bazowa powoli, ale spada. Ten proces obniżania się inflacji bazowej tez się dokonuje.” – podkreślił Adam Glapiński, prezes polskiego banku centralnego. Dodając, że wciąż jesteśmy cudem gospodarczym. „Obecnie inflacja w Polsce jest na średnim poziomie Unii Europejskiej. Im kraj się szybciej rozwija, tym ma wyższa inflacje. A Polska rozwija się niesłychanie szybko, powtarzam mamy do czynienia z cudem gospodarczym.” – stwierdził.

Jednak, jak podkreślał już niejednokrotnie prezes banku centralnego. Kolejne miesiące, biorąc pod uwagę rezygnację np. z tarcz antyinflacyjnych, przyniosą wzrost wskaźnika CPI. Już od kwietnia obowiązuje przywrócona stawka VAT na żywność (5%). Również częściowa likwidacja tarczy energetycznych doprowadzić do wzrostu CPI, na koniec roku około 5%.

Ważną informacją jest to, że nie możemy chwilowo oczekiwać obniżek stóp procentowych. Potwierdził to prezes Glapiński podczas wystąpienia. „Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przy likwidacji tarcz antyinflacyjnych jest zerowe. Ale dyskusje nad utrzymaniem częściowo tarcz wciąż trwają.”

Chwilowo trwamy w oczekiwaniu na najnowszą projekcję inflacji NBP, która ma zostać opublikowana w lipcu.

Zobacz także: Polska rozwija się niesłychanie szybko, mamy do czynienia z cudem gospodarczym – mówi Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost