DM Ipopema: zmiana rekomendacji z KUPUJ do SPRZEDAJ dla SFD
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
04 lip 2022, 20:19

DM IPOPEMA: zmiana rekomendacji z KUPUJ do TRZYMAJ dla SFD

W najnowszym raporcie analitycy Ipopemy obniżyli rekomendację dla spółki SFD z KUPUJ do TRZYMAJ oraz cenę docelową z 5,51 PLN do 2,94 PLN za akcję.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Jak czytamy w raporcie, producent suplementów odnotował wzrost przychodów o 23% r/r (w okresie styczeń-maj 2022) i analitycy oczekują, że ten trend wzrostowy zostanie podtrzymany w dużej mierze dzięki rozwojowi oferty i podwyżce cen. „W rezultacie podwyższamy prognozę przychodów o 5% w 2022-23r. Z drugiej strony, wzrost kosztów (koszty materiałów, wynagrodzenia, koszty logistyki) będzie wywierać presję na rentowność, co częściowo może zostać skompensowane podwyżkami cen”. Analitycy obniżają prognozę EBIT o 24% w 2022 roku i o 27% w 2023.

sfd dane finansowe

Cały raport DM Ipopema stworzony w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0, dostępny tutaj.

Zobacz także: Rekomendacje czerwiec 2022 - oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Dalszy wzrost przychodów. Spółka raportuje wzrost przychodów dzięki wzrostowi wolumenów oraz podwyżkom cen, które wynikają z rosnącej inflacji. SFD zdecydował się również na dwucyfrowe podwyżki cen produktów. Producent zabezpieczył dostawy i obecnie posiada około 90% swojej oferty. „Podwyższamy prognozę przychodów o 5% do PLN 297m w 2022r. oraz o 5% do PLN 333m w 2023r”.

Rentowność pod presją w krótkim terminie. „W naszej ocenie rosnące koszty operacyjne oraz ekspansja działalności na rynkach zagranicznych negatywnie będą wpływać na generowaną rentowność w krótkim terminie (pomimo podwyżek cen produktów)" - czytamy w raporcie. "Oczekujemy stabilizacji marży brutto ze sprzedaży w okolicy 35% (vs. poprzednio 36%) oraz podwyższamy założenia dotyczące kosztów wynagrodzeń (o 18% w 2022r. oraz o 19% w 2023r.), w rezultacie obniżając prognozę EBIT o 24% i 27% w 2022-23. Jednak wraz ze zwiększaniem skali działalności oczekujemy utrzymania rentowności operacyjnej w okolicy 5% w kolejnych latach”.

SFD WYKRES

Zobacz także: Selena FM - rekomendacja KUPUJ podtrzymana, ale cena docelowa mocno w dół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.