Analitycy DM BOŚ przewidują udany drugi kwartał dla Unimotu
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
09 sie 2022, 12:16

Analitycy DM BOŚ przewidują udany drugi kwartał dla Unimotu

Unimot, zdaniem analityków z DM BOŚ, pokaże bardzo dobre wyniki za drugi kwartał 2022 roku. Wysokie przychody oraz świetny wynik EBITDA są zasługą wykorzystania przez spółkę nietypowej sytuacji makroekonomicznej panującej obecnie na świecie. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Spółka opublikuje wyniki finansowe 24 sierpnia, jednak analitycy podkreślają, że większy wpływ od bezpośrednich informacji finansowych płynących ze spółki na kurs jej akcji będą miały doniesienia odnośnie przejęcia aktywów Lotosu, do którego może dojść po bardzo korzystnych dla Unimotu cenach.

Prawdopodobnie ostatni kwartał tak wysokich marż

Analitycy przewidują, że Unimot osiągnął przychody za ostatnie 3 miesiące na poziomie 3,48 mld zł. Oznacza to wzrost o 47% kw/kw oraz aż 101% r/r. Kwartalna EBITDA mogła wynieść, zdaniem analityków, 65 mln zł, co oznaczałoby spadek o 56% w stosunku do poprzedniego kwartału. Należy jednak pamiętać, że za 147,3 mln zł osiągnięte za pierwsze 3 miesiące 2022 roku odpowiada w ponad połowie jednorazowa pozytywna wycena paliw ciekłych, która wywindowała wynik spółki na tak wysokie poziomy. Zysk netto za drugi kwartał wyniesie według analityków 47,5 mln zł, co będzie oznaczać aż 409% wzrost r/r.

Wzrastające ceny paliw spowodowane wojną w Ukrainie i sankcjami nakładanymi na Rosję pomagają spółce drastycznie zwiększać marżę na oferowanych produktach. Stan ten nie utrzyma się jednak w nieskończoność i analitycy przewidują, że może to być ostatni tak dobry kwartał w tym roku. Po nim marże powinny ulec stopniowej normalizacji. Jednocześnie podkreślają, że sytuacja na świecie jest tak dynamiczna, że dokładne przewidzenie zarówno poziomu marż, jak i tempa ich zmian nie jest możliwe nawet w krótkim okresie.

Najlepiej poradził sobie w drugim kwartale segment LPG, ON+bio a także segment handlu hurtowego oleju napędowego. W segmencie OZE spółka powinna pokazać niewielki zysk (1,5 mln zł) spowodowany sprzedażą portfela projektów.

Ze względu na przewidywany spadek marżowości działalności Unimotu przewidywania odnośnie świetnego II kwartału spółki nie przekładają się na zmianę ceny docelowej, która dalej znajduje się na poziomie 47 zł za akcję. W krótkim terminie kurs akcji może jednak ciągle wzrosnąć, jeśli fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli Unimotowi na przejęcie aktywów Lotosu po niskiej cenie, a wyniki spółki za drugi kwartał będą lepsze od przewidywań.

Notowania Unimot

UNIMOT AKCJE

Link do rekomendacji

Zobacz także: TIM po raz pierwszy od 2020 roku bez wzrostu przychodów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.