Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akcje w Europie rosną najszybciej względem amerykańskich od 16 lat. Z czego wynika zainteresowanie inwestorów Starym Kontynentem?

Z czego wynika siła europejskich indeksów giełdowych? Ostatni raz zainteresowanie akcjami Starego Kontynentu było tak duże wśród inwestorów jak obecnie, jeszcze przed 2007 roku, przed złotą erą digitalizacji rynku akcji w USA. Trwający obecnie powrót inwestorów do świata fizycznego przynosi korzyści i wpływa na popularność europejskiego rynku akcji, wskazuje Peter Garnry z Saxo Banku. Jaka jest więc różnica między amerykańskim i europejskim rynkiem akcji?

15 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy przekracza 10%, a analitycy widzą potencjał wzrostu - znalezione skanerem Saxo Bank

Jak zauważył gółwny strateg Saxo Banku, europejski rynek akcji kiedyś przewyższał amerykański rynek akcji pod względem średniej stopy zwrotu o 2,7% w skali rocznej, pomiędzy grudniem 1969 roku do października 1990 roku. Nadejście ery digitalizacji i rozwoju technologii informatycznych, w tym internetu, przyspieszyło rozwój gospodarki USA i spowodowało pierwszą wielką bańkę na rynku amerykańskim w latach 90. XX wieku. W okresie od października 1990 roku do czerwca 1999 roku amerykański rynek akcji przewyższał europejski pod względem stopy zwrotu o 6,4% w skali rocznej. Od tego momentu do listopada 2007 roku, europejskie akcje ponownie przewyższały amerykańskie, dzięki boomowi kredytowemu, przyjęciu euro, chińskiemu nadzwyczajnemu cyklowi surowcowemu i pierwszemu znaczącemu boomowi eksportowemu do rozwijających się gospodarek azjatyckich tygrysów.
 

euro-usd-saxo-bank

Elon Musk rozczarował inwestorów. Akcje Tesli w dół, mimo zapowiedzi nowej fabryki i premiery Cybertruck jeszcze w tym roku

Historia europejskiego rynku akcji - od triumfu do porażki i z powrotem

Od listopada 2007 roku do października 2022 roku amerykańskie akcje ponownie wyprzedzały europejskie akcje pod względem średniej stopy zwrotu o 7,5% rocznie, co było większą różnicą niż w czasie bańki internetowej. Europa przegrywała wojnę technologiczną w internecie od dawna, ale dla inwestorów właśnie wtedy okazało się to jasne. Nikt nie chciał inwestować w Europie, która była uważana za "starego chorego człowieka" globalnej gospodarki. Powrót inwestorów do europejskich akcji nastąpił w październiku 2022 roku, gdy europejskie akcje wyprzedziły amerykańskie pod względem stopy zwrotu o 16,7%. W tym roku różnica wynosi 3,9% wyrażona w USD. Ten znaczący powrót europejskich akcji zwiększył zainteresowanie klientów tym rynkiem i chęcią zrozumienia go.

Znosimy ważną barierę w inwestowaniu, którą były trudności z rozliczeniem podatków - Marcin Ciechoński, Saxo Bank

Zrozumienie europejskich akcji i indeksu STOXX 600

Europejski rynek akcji jest drugim co do wielkości rynkiem akcji na świecie, a STOXX 600 to wiodący indeks porównawczy składający się z 600 najbardziej płynnych akcji w Europie. Wskaźnik STOXX 600 miał kapitalizację rynkową wynoszącą 12,7 bilionów euro na dzień 31 stycznia 2023 roku, w porównaniu z całkowitą kapitalizacją rynkową S&P 500 wynoszącą około 32,8 bilionów euro, co oznacza, że jest on prawie trzy razy mniejszy. Cztery największe kraje wagowe w indeksie STOXX 600 to Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria i Niemcy, a największym sektorem jest sektor opieki zdrowotnej. Jest to również widoczne na liście dziesięciu największych składników, gdzie cztery firmy z sektora opieki zdrowotnej znajdują się na liście (Novo Nordisk, Roche, AstraZeneca i Novartis). Trzy największe pojedyncze wagi indeksu to Nestle, ASML i LMVH.

Inflacja na świecie spada zbyt wolno. Możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych w USA zwiększa niepokój inwestorów

Sektorowe trendy na europejskich rynkach akcji - przegląd supersektorów

Indeks STOXX 600 dzieli swoje składniki na 20 supersektorów zdefiniowanych przez Industry Classification Benchmark (ICB). Indeks STOXX 600 jest wolnym indeksem ważonym rynkowo, dlatego wykorzystano wolny kapitał rynkowy, który wynosi 9,7 biliona euro, co jest niższe niż wcześniej podany kapitał rynkowy. Powodem jest to, że wolny kapitał rynkowy mierzy tylko akcje, które są częścią rynków papierów wartościowych. Niektórzy akcjonariusze mają bardziej trwały status i nie są dostępni do sprzedaży na publicznych rynkach. Pod względem liczby firm największym supersektorem jest przemysłowe dobra i usługi, składające się z 103 firm, z trzema największymi: Siemens, Schneider Electric i Airbus.

saxo-bank-2

Europejski rynek akcji podzielony jest na supersektory, z których każdy składa się z firm działających w podobnej branży. Największym supersektorem jest Produktów i usług konsumpcyjnych, który obejmuje 103 firmy, w tym Siemens, Schneider Electric i Airbus. Najbardziej dochodowym supersektorem są Media, z ROE wynoszącym 43,9%. W tym sektorze znajdują się m.in. RELX, Wolters Kluwer i Publicis Groupe.

saxo-bank-3

Sektor produktów i usług konsumpcyjnych jest uważany za najdroższy wśród wszystkich supersektorów, mierzony wskaźnikiem 12-miesięcznego forward P/E. Największe firmy w tym sektorze to LVMH, L'Oreal i Richemont. Z kolei sektor Samochodowy i Części jest uważany za najtańszy, a jego największe firmy to Mercedes-Benz, Stellantis i BMW.

Warto zwrócić uwagę, że od października 2022 roku ceny akcji firm z sektora luksusowego, które są częścią sektora produktów i usług konsumpcyjnych, rosną. Inwestorzy szukają okazji na rynku luksusowych dóbr, które są powiązane z ponownym otwarciem Chin po polityce "zero-Covid", wskazuje Garnry.

23 lata temu bańka internetowa Dot-Com osiągnęła szczyt. Wall Street wyciąga wnioski

udostępnij: