Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Co z cenami energii dla Polaków po 1 lipca? [Briefing]

Informacja dnia

Stawka bonu energetycznego sugeruje, że statystyczny Polak nie otrzyma pomocy w kontekście wzrostu cen energii. Raczej chodzi tu o osoby naprawdę ubogie. Tak, ubogie, a nie żyjące po prostu skromnie. Projekt ustawy wprowadza bowiem bon energetyczny jako formę wsparcia finansowego dla rodzin, których zarobki nie przekraczają 2500 zł brutto na osobę w przypadku jednoosobowego gospodarstwa lub 1700 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Wartość tego świadczenia będzie wynosić od 300 do 1200 zł.

Jakie będą rzeczywiście wzrosty cen energii? To zależy i chyba nikt tego dokładnie nie policzył. Z jednej strony mamy cenę maksymalną 500 zł za megawatogodzinę (MWh), z drugiej strony korektę taryf, co powinno obniżyć ceny, ale z trzeciej strony podwyżkę w dystrybucji sięgającą po 1 lipca 29 proc. (to też element rachunku za prąd).

Cena energii w drugiej połowie roku będzie wypadkową tych sił i co warto zaznaczyć wszystko zależy także od kruchej sytuacji geopolitycznej, która może wywrócić stolik.

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

Rośnie przepaść pomiędzy wielkością kapitalizacji europejskich firm i ich rywali z USA i Chin.

https://x.com/C_Kazmierczak/status/1791200467202035883

 

udostępnij: