10 silnych fundamentalnie spółek, które zanegowały spadek wywołany przez koronawirus
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 kwi 2020, 06:00

10 silnych fundamentalnie spółek, których kurs akcji zanegował spadki wywołane przez koronawirusa

Podczas gdy WIG wciąż jest ponad 20% poniżej wartości z połowy lutego, akcje niektórych solidnych finansowo spółek są już więcej warte, niż na początku kryzysu wywołanego pandemią.

W normalnych czasach nie jest rzeczą niezwykłą, że rosną kursy spółek, które wykazują poprawę w wynikach finansowych. Niestety teraz, kiedy gospodarka jest w dużej części "zamrożona", dobre wyniki nie dają gwarancji ich utrzymania w przyszłości. Mimo to, jest grono spółek, które nie tylko poprawiły rezultaty finansowe w 2019 roku, ale też w które inwestorzy wierzą, że są one w stanie kontynuować ten dobry trend także w tym roku. W przypadku aż 10 spółek mogących pochwalić się wzrostem przychodów i zysku operacyjnego kurs akcji zanegował już całkowicie spadki z I połowy marca.

Zdrowe spółki ponownie w trendzie wzrostowym

Nie zaskakuje, że w grupie spółek, które opublikowały dobre wyniki finansowe za 2019 r. i jednocześnie ich kurs jest na fali wzrostowej, są spółki gamingowe. Kurs pierwszej z nich, Ten Square Games #TEN jest już 45% powyżej wartości z połowy lutego! Jednocześnie spółka wykazała wzrost przychodów w 2019 r. o 109% i zysku operacyjnego o 91% w stosunku do poprzedniego roku.

Także kurs akcji dwóch innych spółek z branży gier jest już na dużym plusie. Mowa tu oczywiście o CD PROJEKT #CDR i Ultimate Games #ULG. Obie opublikowały wyniki znacząco wyższe niż w 2018 r.

Zobacz także: Maciej Popowicz nie będzie już prezesem Ten Square Games. To potwierdzenie, że spółka zwiększy inwestycje

Drugim silnym sektorem, w który wierzą inwestorzy, są technologie informatyczne. Obecnie kurs trzech spółek ze "stajni" Asseco - tzn. Asseco Poland #ACP, Asseco SEE #ASE oraz Asseco BS #ABS - jest o kilka procent wyżej, niż w połowie lutego, kiedy kryzys zaczął być odczuwalny w notowaniach. Wszystkie spółki wykazały też wzrost przychodów i zysku operacyjnego w 2019 r. Największą zmianę odnotowała Asseco SE. Przychody tej spółki wzrosły o 31%, zysk operacyjny o 48% a zysk netto o 39%. Warto też zauważyć, że wszystkie spółki Asseco płacą regularnie dywidendę od ponad dekady.

Spośród spółek z sektora informatyki także kurs Comarch #CMR znalazł się ponownie na poziomie z lutego. Choć w tym przypadku nie są to najwyższe notowania w historii, a nawet w tym roku. Comarch wykazał na koniec 2019 r przychody wyższe o 5% i znacząco wyższy w porównaniu do 2018 r. zysk operacyjny – o 77%.

Zobacz także: Dywidendy 2020 - dwie spółki gamingowe z GPW zapowiedziały wypłatę zysków

Oczywiście w kontekście spółek informatycznych należy też wspomnieć o LiveChat Software #LVC. Kurs spółki bardzo szybko wrócił do trendu wzrostowego i obecnie jest aż o 15% wyżej, niż w połowie lutego. Spółka wykazała wyższe przychody i zyski na każdym poziomie o kilkanaście procent wyższym, niż przed rokiem.

Spoza sektorów powiązanych z informatyką i gamingiem znalazły się w naszym zestawieniu 3 spółki. Pierwszą z nich jest Neuca #NEU. Jej kurs bardzo szybko powrócił do wzrostów. Obecnie jest aż 34% powyżej poziomu z połowy lutego. Spółka pokazała dobre wyniki za 2019 r. i jednocześnie zadeklarowała chęć wypłaty najwyższej w historii dywidendy w wysokości 8,65 zł na akcję.

Ostatnia spółka pochodzi z sektora handlowo-usługowego. Mowa tu oczywiście o Dino Polska #DNP. Kurs akcji jest już 16% powyżej poziomu z lutego i kontynuuje trend wzrostowy. Jednocześnie Dino podał przychody i zysk za 2019 r. wyższe o ponad 30%.
 

Zdrowe spółki z wyższymi przychodami i zyskiem operacyjnym, których kurs zanegował spadki

SpółkaWzrost przychodów w 2019 r.Wzrost zysku operacyjnego w 2019 r.Zmiana kursu od połowy lutegoUwagi
Ten Square Games (TEN)109,21%90,85%45,23% 
Neuca (NEU)6,78%18,65%34,19%Regularne wypłaty dywidendy od 15 lat
Ultimate Games (ULG)87,62%146,95%18,54% 
Dino Polska (DNP)30,97%30,98%16,53% 
LiveChat Software (LVC)20,83%13,30%14,89%Regularne wypłaty dywidendy od 6 lat
CD Projekt (CDR)43,64%60,41%8,80% 
Asseco BS (ABS)7,53%14,49%7,88%Regularne wypłaty dywidendy od 10 lat
Asseco SEE (ASE)31,47%47,96%5,71%Regularne wypłaty dywidendy od 10 lat
Asseco Poland (ACP)14,35%22,52%5,11%Regularne wypłaty dywidendy od 14 lat
Comarch (CMR)4,98%76,51%1,48% 


W przypadku większości wymienionych spółek, kurs akcji powrócił do długoterminowego trendu wzrostowego. Dobre wyniki finansowe za 2019 rok oraz wzrost cen akcji świadczy o wierze inwestorów w te spółki. Takie właśnie połączenie wskaźników fundamentalnych i technicznych może wyłonić przyszłych liderów.

Zobacz także: Stabilne spółki wypłacające dywidendy w cenie jak nigdy. 9 firm, które wypłacą zyski, a ich kurs zanegował całą panikę koronawirusa

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost