Rosnące spółki dywidendowe, które niedługo mogą ogłosić dywidendę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 lut 2023, 06:30

7 rosnących spółek dywidendowych, które niedługo mogą ogłosić dywidendę

Po opublikowaniu raportów rocznych za 2022 r., nastąpi fala rekomendacji dotyczących podziału zysku ze strony zarządów. Dlatego też poszukaliśmy spółek, które w najbliższym czasie mogą zaproponować wysokość wypłaty dywidendy. Koncentrowaliśmy się na spółkach, które dzielą się regularnie zyskiem od lat, a także rosną pod względem finansowym i pod względem cen akcji – są w trendzie wzrostowym.

Wybór spółek oparty został na wymagających kryteriach. Po pierwsze, muszą one nieprzerwanie dzielić się zyskiem w ciągu ostatnich 5 lat, a także pokazywać wzrost przychodów i zysków na poziomie operacyjnym. Dzięki temu zwiększamy szansę na znalezienie spółek, które w tym roku mogą wypłacić dywidendę w takiej samej lub wyższej wysokości.

Ponadto, kurs ich akcji powinien być w trendzie wzrostowym. Rosnące ceny akcji wskazują na wiarę inwestorów w wyższą wartość spółek w przyszłości. Ograniczyliśmy nasz wybór do spółek, które w najbliższym czasie (4-5 tygodni) mogą ogłosić rekomendację wypłaty dywidendy. Z tego też powodu wybraliśmy tylko spółki, które podadzą wyniki roczne w tym okresie.

W ten sposób znaleźliśmy 7 spółek spośród ponad 400 notowanych na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych.

Zobacz także: 6 spółek, które już wiedzą, jakie będą dywidendy w 2023 roku. Oto pierwsze zapowiedzi

7 spółek, które mogą ogłosić dywidendę w najbliższych tygodniach

Godne uwagi, zresztą jak co roku w sezonie dywidendowym, są dwie spółki Asseco. Obie wypłacają zyski regularnie od 13 lat. Kurs ich akcji znajduje się w silnym trendzie wzrostowym.

Spółka Asseco SEE #ASE ma szansę na pokazanie wyższych wyników za 2022 r. bowiem wzrost przychodów i zysków już jest widoczny w danych za trzy pierwsze kwartały poprzedniego roku. Więc systematyczny wzrost dywidendy może być kontynuowany. Spółka poda raport roczny już 22 lutego.

Z kolei Asseco BS #ABS opublikuje roczne wyniki 1 marca. Podobnie jak poprzednia spółka, także Asseco BS może pochwalić trendem coraz wyższych dywidend oraz rosnącymi przychodami i zyskiem w zaraportowanych kwartałach 2022 r.

Wśród znalezionych spółek są kolejne trzy wypłacające dywidendy od co najmniej dekady:

Hydrotor #HDR dzieli się regularnie zyskiem od 24(!) lat. Raport za ostatni kwartał 2022 r. opublikuje już 28 lutego. Spółka w ostatnich 10 latach wypłaca dywidendę na poziomie ok. 2 zł na akcję. W tym roku może to się zmienić i może zostać zaproponowana wyższa dywidenda, gdyż za już zaraportowane trzy kwartały spółka wykazuje znacznie wyższy zysk operacyjny i zysk netto. Decyzja o wysokości rekomendowanej wypłaty będzie ostatecznie należeć do zarządu.

Od 10 lat dywidendę wypłaca PKN Orlen #PKN. Jej wysokość w 2021 i w 2022 r. wyniosła 3,50 zł na akcję. Decyzja o wysokości wypłaty dywidendy zależeć będzie od wielu czynników, w tym politycznych. Niemniej jednak przychody i zyski Orlenu silnie wzrosły. Dane za IV kw. 2022 r. zobaczymy już 24 lutego.

Także Aplisens #APN dzieli się zyskiem już od 11 lat. Spółka spełnia wszystkie wyżej postawione warunki. Ponadto stara się zwiększać co roku wartość dywidendy jeśli oczywiście jest taka możliwość. Kurs akcji Aplisens jest wyżej o 23% w porównaniu z początkiem lutego 2022 r. jednak płynność akcji jest niska.

W osłabiającym się trendzie wzrostowym są dwie spółki Stalexport Autostrady #STX oraz Asbis #ASB. Z jednej strony trend na akcjach może dość szybko ulec odwróceniu. Z drugiej strony inwestorzy czekają na bodźce do wzrostu, którymi mogą być właśnie ogłoszenie dobrych wyników rocznych i propozycje wypłaty dywidendy. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. obie spółki zwiększyły sprzedaż i wciąż mają niskie wartości (pozytywne dla inwestorów) wskaźników wartości rynkowej.

W tabeli poniżej zebraliśmy znalezione spółki wraz z datami publikacji raportów okresowych za 2022 r.

Rosnące spółki dywidendowe, które niedługo mogą ogłosić dywidendę

Nazwa spółkiTrend krótkoterminowyTrend długoterminowyDywidendyData publikacji raportuRodzaj raportu
APLISENS (APN)Wzrostowy silnyDystrybucjaRegularne wypłaty od 11 lat16.03.2023Roczny za 2022 r.
ASBIS (ASB)DystrybucjaWzrostowy średniWypłacona zaliczka. Regularne wypłaty od 7 lat23.02.2023Za IV kwartał 2022 r.
ASSECOBS (ABS)Wzrostowy silnySpadkowy słabyRegularne wypłaty od 14 lat1.03.2023Roczny za 2022 r.
ASSECOSEE (ASE)Wzrostowy silnyWzrostowy silnyRegularne wypłaty od 13 lat22.02.2023Roczny za 2022 r.
HYDROTOR (HDR)Wzrostowy słabyWzrostowy silnyRegularne wypłaty od 24 lat28.02.2023Za IV kwartał 2022 r.
PKNORLEN (PKN)Wzrostowy silnyAkumulacjaRegularne wypłaty od 10 lat24.02.2023Za IV kwartał 2022 r.
STALEXP (STX)Wzrostowy średniAkumulacjaRegularne wypłaty od 6 lat2.03.2023Roczny za 2022 r.

Zobacz także: Dywidendy, lista wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost