Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zgodna z przewidywaniami, stopy bez zmian
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 gru 2023, 14:38

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zgodna z przewidywaniami, stopy bez zmian

Na ostatnim tegorocznym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Za nami ostatnie w tym roku dwudniowe posiedzenie RPP. Członkowie Rady zdecydowali, że stopy procentowe pozostaną niezmienione, w efekcie główna stopa referencyjna wynosi 5,75% w skali rocznej. Decyzja nie była zaskoczeniem dla rynku, zarówno ekonomiści, jak i sami przedstawiciele banku centralnego zapowiadali, że nie ma na ten moment miejsca na kolejne obniżki. Szczególnie biorąc pod uwagę wyhamowanie spadkowej dynamiki poziomu inflacji w Polsce.

Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Rynek jest jednogłośny, na zmianę poziomu stóp trochę poczekamy

Stopy procentowe bez zaskoczenia

Rada zdecydowała, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Za taką decyzją opowiadał się cały rynek, od ekonomistów, przez analityków, dziennikarzy, po przedstawicieli banku centralnego. W obecnej sytuacji nie ma miejsca na obniżkę stóp procentowych. Pierwszych ruchów w tym kierunku możemy się spodziewać pod koniec pierwszego kwartału nadchodzącego roku. Ekonomiści banku BNP Paribas nie widzą szans na zmianę nawet to 2025 r.

„Widzimy jednak istotne ryzyko, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas aż do 2025 roku" – przekonują ekonomiści BNP Paribas.

Podobne zdanie prezentował podczas listopadowej konferencji prezes „najbardziej niezależnej instytucji w Polsce” – Narodowego Banku Centralnego, twierdząc że przestrzeń do obniżek stóp wyraźnie się zmniejszyła.

„Przestrzeń do obniżek stóp wyraźnie się zmniejszyła, po szybkim dostosowaniu. W ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność co do tempa dezinflacji. Słowo niepewność jest tutaj kluczowe. Nie wiemy, jaka będzie polityka fiskalna i regulacyjna w 2024 roku. Nieznana nam jest polityka następnego rządu. Nie wiemy, czy utrzyma tarcze, które obietnice będzie chciał realizować.” – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP.

Zobacz także: NBP to najbardziej niezależna instytucja w Polsce, mówi prezes Adam Glapiński na konferencji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.