Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie. W maju Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyszedł na plus
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 cze 2023, 13:57

Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie. W maju Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyszedł na plus

Notowany w maju indeks BIK jest w końcu dodatni. W górę poszła również średnia wartość wnioskowanego finansowania oraz zwiększyła się liczba wnioskujących.

Majowy odczyt indeksu BIK jest nareszcie na plusie, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w maju 2023 r. wzrosła o 3,7% rdr. W porównaniu do kwietnia, w górę poszła liczba wnioskujących, z kolei w odniesieniu do maja 2022 r. średnia wartość wnioskowanego kredytu również wzrosła, jednak w tym przypadku odnotowano spadek względem kwietnia 2023 r.
 

popyt na kredyty mieszkaniowe


„Majowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest wreszcie dodatni i pokazuje, że w maju br. złożono wnioski kredytowe na wartość o 3,7% wyższą niż przed rokiem. Interpretując tę informację trzeba jednak pamiętać, że okres od maja 2021 r. aż do sierpnia 2022 r., w którym odnotowywaliśmy najniższe odczyty wartości Indeksu (był on w silnym trendzie spadkowym), tworzy on obecnie oraz aż do sierpnia niską bazę dla porównań w 2023 r. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z maja 2022 r. częściowo odpowiada za dodatni majowy odczyt BIK Indeksu - PKM. Należy jednak zauważyć, że poprawa wartości Indeksu została rozpoczęta już we wrześniu 2022 r. I tak, jak pisałem przed miesiącem, symptomem trwałej poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych, jest dodatni odczyt indeksu, niewidziany od marca 2022 r.” – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Zobacz także: Trwa ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Dynamiczny wzrost to jednak efekt niskiej bazy, wskazuje raport AMRON-SARFiN

Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie

Według majowego BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 3,7%. Oznacza to, że banki i Skoki przesłały do Biura Informacji Kredytowej (BIK) zapytania o hipoteki na kwotę wyższą o 3,7% r/r.

Łącznie w maju br. o kredyt wnioskowało 22,39 tys. osób, dla porównania rok wcześniej było to 23,81 tys. (-6,0%). Jednak jeśli porównamy tegoroczny maj, z kwietniem to mamy już ponad 7% wzrost liczby potencjalnych kredytobiorców.

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, o jaki wnioskowano w maju wyniosła 379,48 tys. zł i w odniesieniu do analogicznego okresu z 2022 r. była wyższa o 10,3%. W porównaniu do kwietnia br. mamy nieznaczny 1% spadek.

„Nadal warto obserwować zachowanie dwóch komponentów Indeksu, tj. liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu. Obniżenie wymagań co do wartości bufora na stopę procentową, jak również wzrost wynagrodzeń, których realna wartość jest coraz mniej ujemna, spowodowały wzrost zdolności kredytowej. W efekcie w maju br. średnia kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 10,3% w porównaniu do maja 2022 r. W mojej opinii, w obecnej sytuacji rynkowej, wskaźnikiem najlepiej pokazującym bieżącą sytuację popytu na kredyty mieszkaniowe, jest liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. W tym aspekcie maj br. przyniósł liczbę wnioskodawców na poziomie nie widzianym od maja 2022 r.” – tłumaczy główny analityk BIK.

Nie tylko rosnąca zdolność kredytowa jest powodem obserwowanego ożywienia. Ważnym aspektem jest zbliżający się wielkimi krokami start programu Bezpieczny Kredyt 2%. Dlaczego? Ponieważ program ten przyspiesza decyzje osób, które z programu nie mogą skorzystać, a obawiają się, że popyt na preferencyjny kredy podniesie ceny mieszkań. Z drugiej strony wstrzymuje z decyzją osoby, które kwalifikują się do zakupu pierwszego mieszania i już niecierpliwie zacierają ręce.

Waldemar Rogowski przewiduje, że pełny rozkwit popytu będziemy obserwować od drugiej połowy roku.

„Reasumując, można już z dużym prawdopodobieństwem mówić, że mocne wiosenne słońce nie tylko roztopiło lód, który zmroził popyt na kredyty mieszkaniowe, ale również na tyle ogrzewa, że popyt na kredyt mieszkaniowy zaczyna powoli rozkwitać. Jego rozkwitu w pełni możemy spodziewać się w drugiej połowie br. po podaniu „silnej odżywki” w postaci programu Pierwsze Mieszkanie.” – powiedział analityk.

Zobacz także: Wyższy podatek PCC dla „hurtowego zakupu mieszkań” i zwolnienie przy zakupie pierwszego mieszkania

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.