Votum odnotowuje wzrost liczby klientów w sprawie kredytów frankowych, mimo mniejszej liczby wyroków w sezonie wakacyjnym
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
17 sie 2022, 09:29

Votum odnotowuje wzrost liczby klientów w sprawie kredytów frankowych, mimo mniejszej liczby wyroków w sezonie wakacyjnym

Votum opublikował dane za lipiec dotyczące rozpraw sądowych w sprawie dochodzeń roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. Ten segment jest dla spółki najważniejszy i przyczynia się w największym stopniu do bardzo dobrych wyników za ostatnie kwartały. W 2Q22 prognozowane przychody z tego segmentu stanowią ok. 55% całych przychodów spółki.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Sezonowy spadek liczby rozpraw i wyroków

W lipcu doszło do spadku wyroków sądowych w sprawie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach walutowych kredytów hipotecznych o 22% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Liczba wyroków wyniosła 517, z czego 449 to wyroki w sądach pierwszej instancji. Dalej utrzymuje się wysoki poziom wyroków przychylnych kredytobiorcom (w 91% przypadkach sądy orzekły nieważność umowy kredytowej). W sądach drugiej instancji również mamy do czynienia ze spadkiem liczby wyroków z rekordowego poziomu 75 wyroków w czerwcu do poziomu 68 wyroków w lipcu (79% wyroków unieważniających umowę).

Liczba rozplanowanych posiedzeń sądowych na sierpień jest niższa niż na lipiec. Votum SA ma zaplanowane 1189 posiedzeń, co oznacza spadek o 9% w stosunku do lipca. Analitycy podkreślają, że tendencja spadkowa w przypadku zarówno wyroków, jak i samych rozpraw jest spowodowana sezonowością tej branży. W okresie wakacyjnym, ze względu na sezon urlopowy, planowanych jest mniej rozpraw sądowych, a trend spadkowy zgodnie z przewidywaniami analityków ma się odwrócić wraz z zakończeniem lata. Dodatkowo, warto podkreślić, że „wakacyjny spadek” ilości rozpraw w tym roku pomiędzy lipcem a sierpniem jest mniejszy niż rok temu i wynosi 9% (rok temu wynosił on 38%).

Zobacz także: Udana premiera House of the Dead: Remake mocno poprawiła wyniki Forever Entertainment w 2Q22

Sukcesy w pozyskiwaniu nowych klientów

Votum SA zwiększył w lipcu ilość nowo zawartych kontraktów do 841 (64% poprawa r/r). Jednocześnie, mimo rozpoczęcia sezonu wakacyjnego udało mu się pozyskać o 16% więcej klientów niż w czerwcu. Analitycy tłumaczą ten stan rzeczy słabnącą złotówką, która zachęca niezdecydowanych kredytobiorców do podjęcia próby unieważnienia umowy kredytowej drogą sądową. Od początku 2022 roku spółka podpisała 4 102 umowy, co stanowi wzrost o 20% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

VOTUM AKCJE

Link do rekomendacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.