Akcje CD Projekt tanieją drugi dzień, a premiera Cyberpunk 2077 za dwa dni
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 gru 2020, 10:49

Akcje CD Projekt tanieją drugi dzień z rzędu. Premiera Cyberpunk 2077 za dwa dni

Kolejną sesję z rzędu akcje CD Projekt tanieją o około 5%. To zwykła realizacja zysków, czy rodzą się obawy o realizację planu sprzedażowego dla gry Cyberpunk 2077?

Początek dzisiejszych notowań CD Projektu nie wygląda optymistycznie. O 10:05 kurs zniżkował o blisko -5%, do 405 zł. Jest to efekt rozczarowania pierwszymi recenzjami gry Cyberpunk 2077, które rodzą obawy, że wyśrubowane oczekiwania sprzedażowe mogą nie zostać dowiezione.
 

Kurs CD Projekt – 6 miesięcy

CD PROJEKT (1)

Rozczarowanie czy realizacja zysków?

Przypomnijmy, że pierwsze recenzje Cyberpunka 2077 oceniają go jako grę bardzo dobrą, ale pełną błędów i niedoróbek. Ocena na portalu metacritic dla wersji na PC sięga obecnie 91/100 (44 recenzje), a oczekiwania były na co najmniej 93/100.

Wobec tego wśród inwestorów pojawiły się zapewne lęki o to, czy sprzedaż Cyberpunka będzie na tak wysokim poziomie, jak spodziewana. Konsensus analityków mówił, że w ciągu roku od premiery CD Projekt sprzeda 30,4 mln kopii gry.
 


Powód przeceny akcji CD Projekt może być też inny i banalnie prosty. Pojawia się po prostu realizacja zysków po rajdzie kursu z ostatnich dni. Jeszcze 27 listopada jedną akcję CDR można było kupić za mniej niż 360 zł, a wczoraj kurs wyszedł na nowe, historyczne maksimum (464,20 zł). To oznacza, że w ciągu 7 sesji przed premierą kurs CDR zwyżkował o około 30%. Przypomina się tym samym scenariusz, który miał miejsce na akcjach spółki Disney przed premierą filmu Avengers: Koniec gry. Pisaliśmy o tym scenariuszu – że może on być rozgrywany przed premierą Cyberpunka.

Pamiętajmy także, że nie tylko spekulanci, ale i długoterminowi inwestorzy mogą realizować zyski, bo CD Projekt zwiększył wycenę w 5 lat o około 1 718%.
 

Zobacz także: Pierwsze recenzje Cyberpunka 2077. Gra CD PROJEKT zbiera w większości 9-tki i 10-tki

Jak to było po premierze Wiedźmina 3?

Wobec tej dużej zmienności na akcjach CDR pytanie o to, jak zachowa się kurs po premierze, pozostaje otwarte. Przypomnijmy, że po premierze gry Wiedźmin 3 (pierwsze dwie części miały premiery, gdy CDR jeszcze nie był notowany) akcje zachowywały się przez jakiś czas średnio.

Wiedźmin 3 miał premierę 19 maja 2015. W ciągu 12 miesięcy kurs CD Projektu urósł ledwie o 6,88%. Tymczasem tzw. hype przed premierą był spory, bo w ciągu roku przed nią kurs zwyżkował o 67%. A w ciągu 2 tygodni poprzedzających premierę urósł o 13%.
 

Kurs CD Projekt w latach 2014-15

cdr 2014-16
 

Gdy spojrzymy na wykres CDR od strony technicznej, to wygląda na to, że 400 zł to mocne wsparcie. Kurs, jak się zdaje, zatrzymał się na tym wsparciu. Aby wejść w długoterminowy trend spadkowy, kurs musiałby przebić się przez pęk średnich kroczących i mocne wsparcie na poziomie około 331 zł.
 

Kurs CD Projekt - AT

cdr
 

Źródło wszystkich wykresów: Market Screener

Zobacz także: Promocja Cyberpunk 2077 to prawdziwy majstersztyk. Gra CD PROJEKT jest wszędzie, aż boimy się otworzyć lodówkę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost