Ależ się zrobił na surowcach rynek dla traderów! Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie notowania ropy i złota to istny roller-coaster. Kto grał na spadki ropy w ostatnim tygodniu liczy zyski, a kto się bał i kupował złoto liczy straty
Tydzień temu baryłka ropy kosztowała 129 USD, a uncja złota 2 069 USD. Dziś ropa kosztuje 95,70 USD, a złoto 1 920 USD. To oznacza, analogicznie, przecenę o -26% oraz -7,2%. Jak na 5 sesji, to są znaczące spadki. Jeszcze bardziej znacząca przecena złota miała miejsce w ostatnim tygodniu w PLN: o -10%.
Notowania XAU/USD i ropy Brent od początku konfliktu w Ukrainie
Źródło: TradingView
Rollercoaster na ropie, czyli między wojną a pandemią
Gdy publikowaliśmy ten tekst, ropa kosztowała około 114 USD/bbl. Przywoływaliśmy w nim wybranych ekspertów, analityków i inwestorów, którzy zapowiadali nadejście ciężkich dni dla notowań „czarnego złota”. Rynek przez wiele tygodni wyceniał narastający problem z jej dostępnością w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, ale w końcu przyszło przesilenie. To jest naturalna sprawa po tak dynamicznych wzrostach. Jednak skala tych ruchów w tak krótkim czasie jest zaiste imponująca.
Szaleństwo na rynku ropy
— Przemysław Kwiecień (@PrzemekSNR) March 15, 2022
nieco ponad 300PLN w grudniu
ponad 620PLN w szczycie
obecnie ok 430 PLN#oil #ropa #paliwa #inflacja pic.twitter.com/wZj6zNOdjG
W gwałtownej przecenie ropy niektórzy doszukują się dyskontowania kolejnych lockdownów, związanych z odrodzeniem się pandemii koronawirusa w Chinach. Wiele chińskich miast znów zostało sparaliżowanych. Ekonomista M. Bukowski na Twitterze wyraźnie wskazał na rosnący strach przed kolejną, być może ostrą, falą pandemicznych zarażeń jako przyczynę spadków notowań ropy.
Z kolei Ole Hansen, analityk Saxo Banku, wskazuje, że po prostu zmniejsza się „premia za wojnę” w cenie baryłki ropy.
#Brent #crudeoil, down 8% on the day trades below its 21-day SMA for the first time since Russia attacked. The war premium continues to deflate as speculators head for the hills and after the recent surges in diesel and gasoline have raised some demand concerns. #OOTT pic.twitter.com/JsrVxyIABN
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) March 14, 2022
Zobacz także: Uran jest najdroższy od 11 lat. Jego cena może nadal rosnąć, bo największy producent z Rosji może zostać objęty sankcjami
Z ceny złota wyparowuje „premia za wojnę”
A co ze złotem? W ubiegłym tygodniu analitycy Goldman Sachs podwyższyli swoje prognozy dla tego kruszcu, w perspektywie 3-miesięcznej do 2 300 USD z 1 950 USD, a w horyzoncie 6 miesięcy do 2 500 USD z 2 150 USD wcześniej. Czy to był sygnał kontrariański, do zamykania longów na złocie?
Pojawiają się też różne inne informacje, które mogą – przy odpowiedniej interpretacji – zapalać lampkę ostrzegawczą. Jedną z takich informacji jest zakup przez amerykańską sieć kin AMC dużego udziału w kopalni złota.
BREAKING: AMC Theatres Buying $27.9M Stake in #Gold and #Silver Mining Company Hycroft
— CEO.CA (@ceodotca) March 15, 2022
ALSO BREAKING: #Bitcoin Fans Rattled https://t.co/gF5XwvKYeD
Polacy rzucili się na kruszec… A jak wiadomo, ulica uwielbia kupować „na górce”…
Złoto w PLN przez ostatni tydzień -10%. https://t.co/5KQ6PSjzKH
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) March 15, 2022
Jednak wytrawny analityk rynku surowców David Brady przypomina, że „nic nie rośnie na wycenie bez korekt”. Postrzega to, co dzieje się w ostatnim tygodniu na notowaniach złota właśnie jako korektę w obowiązującym trendzie wzrostowym.
A #Gold nugget that I included in my report this weekend... https://t.co/ZOBZ8EWiZe pic.twitter.com/vtL92qjKDs
— David Brady (@GlobalProTrader) March 14, 2022
Makrostrateg David Hunter ma podobną opinię. Według niego, złoto (i srebro) pokonały bardzo ważne opory, co świadczy o nadchodzących dużych ruchach wzrostowych. Jego zdaniem, zobaczymy za kilka miesięcy poziom cenowy 2 500 USD na złocie i 50 USD na srebrze.
Gold & silver have broken above important resistance levels & are early in big up moves. I continue to forecast gold to $2500 & silver to $50.Both are minimum expectations & will likely be raised.The miners are also beginning big bull moves.GDX to $60,GDXJ $100,SIL $75 & SILJ $35
— David Hunter (@DaveHcontrarian) March 8, 2022
Wspomniany już Ole Hansen wskazuje, że z ceny złota również powoli „wyparowuje” premia za wojnę, tak jak z ceny baryłki ropy. Poza tym, złoto traci przed środowym posiedzeniem Fed, wraz ze wzrostem realnych stóp. Jak wskazuje Hansen, w powietrzu wiszą jednak obawy o stagflację, które powinny wspierać w średnim terminie wycenę Króla Metali.
#Gold trades back below $1960 with real yields rising ahead of Wednesday's FOMC announcement. The geopolitical risk premium may deflate but stagflation concerns remain pic.twitter.com/zJMh2GQni1
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) March 14, 2022