Decyzje zakupowe inwestorów są przemyślane, decyzje o sprzedaży aktywów niekoniecznie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 sie 2021, 07:00

Decyzje zakupowe inwestorów są przemyślane, decyzje o sprzedaży aktywów niekoniecznie

Decyzje inwestorów instytucjonalnych o sprzedaży aktywa są zazwyczaj podejmowane w pospiechu, są więc niższej jakości, niż podejmowane z namysłem decyzje zakupowe – wynika z badań.

Jakość decyzji zakupowych inwestorów instytucjonalnych jest wyższa, niż decyzji dotyczących sprzedaży – wynika z badania, którego rezultaty opublikowano w artykule „Selling Fast and Buying Slow: Heuristics and Trading Performance of Institutional Investors”. Autorami badania są Klakow Akepanidtaworn i Alex Imas z University of Chicago, Rick Di Mascio z Inalytics Limited oraz Lawrence Schmidt z MIT Sloan School of Management.

Decyzje zakupowe są bardziej trafne, niż sprzedażowe

Inwestorzy indywidualni popełniają masę błędów – to wiadomo, bo inaczej świat byłby pełen Warrenów Buffettów. A jak jest z inwestorami instytucjonalnymi? „Zdecydowana większość inwestorów detalicznych popełnia błędy zbyt dużej pewności siebie, niechęci do realizowania strat, zbyt ubogiego researchu przed otwarciem pozycji. Tymczasem niewiele wiadomo o decyzjach i jakości tych decyzji, podejmowanych przez inwestorów instytucjonalnych” – wskazują Akepanidtaworn, Imas, Di Mascio i Schmidt.

Autorzy raportu przebadali bazę danych z transakcjami 783 zarządzających portfelami instytucji (najczęściej to fundusze emerytalne) o średniej wartości portfela wynoszącej 573 mln USD. Przeanalizowali 2 mln zleceń sprzedaży oraz 2,4 mln zleceń kupna z lat 2000-2016. By ocenić zasadność decyzji, naukowcy stworzyli kontrfaktyczne portfele (z lustrzanymi transakcjami).

Cóż się okazało? Że o ile decyzje o zakupie zazwyczaj były trafione, to już decyzje o sprzedaży cechowała niska jakość. Decyzje zakupowe, co ciekawe, częściej były błędne wśród zarządzających stosujących inwestowanie w wartość, a częściej były trafne u zarządzających posługujących się strategią momentum.

Zobacz także: Mistrz pokera zarządza funduszem Alana Howarda inwestującym w projekty DeFi

Przy sprzedaży jest więcej emocji

No dobrze, a skąd w ogóle taka różnica? Czemu zarządzający podejmują częściej właściwe decyzje zakupowe, niż sprzedażowe? „Zarówno decyzja o sprzedaży, jak i o zakupie akcji wiąże się z koniecznością zebrania informacji, analizy, próby postawienia prognozy. Jednak oba te procesy są różne z punktu widzenia psychologii. Podczas podejmowania decyzji zakupowych zarządzający skupiają się na przyszłości, podczas gdy sprzedając skupiają się na przeszłości oraz na konieczności pozyskania gotówki na kolejne zakupy” – tłumaczą naukowcy.

Są też inne powody. „Dowody sugerują, że asymetryczna alokacja zasobów poznawczych, takich jak uważność, może wyjaśniać rozbieżność między jakością decyzji sprzedażowych a zakupowych. To oznacza, że decyzje zakupowe są podejmowane powoli, w skupieniu, podczas gdy sprzedażowe często są szybkie, tam pojawiają się emocje” – zauważają Akepanidtaworn, Imas, Di Mascio i Schmidt. „Okazało się także, że decyzje sprzedażowe były niskiej jakości, gdy portfel był pod wodą, wtedy były one również bardziej emocjonalne” – dodają.

Zobacz także: Bill Ackman ma problem ze swoim SPAC, to może być początek kłopotów dla sporej części takich wehikułów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost