Relacja czatu z Wiceprezesem Zarządu KGHM: Pierwsze półrocze tego roku to przede wszystkim konsekwentna realizacja zaplanowanych przedsięwzięć biznesowych
Obrazek użytkownika Czaty
21 sie 2023, 17:04

„Pierwsze półrocze tego roku to przede wszystkim konsekwentna realizacja zaplanowanych przedsięwzięć biznesowych” - relacja czatu z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Mateuszem Wodejko

W poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu KGHM ds. finansowych, Mateuszem Wodejko. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I półrocze 2023 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o politykę dywidendową, tegoroczne inwestycje oraz budowę elektrowni SMR.

W spotkaniu wzięło udział 435 osób, a wiceprezes zarządu odpowiedział na blisko 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Mateuszem Wodejko. Podczas spotkania zostaną omówione wyniki finansowe spółki za I półrocze 2023 roku oraz dalsze plany rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r. o godz. 14:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Szanowni Państwo, witamy na czacie inwestorskim z wiceprezesem zarządu KGHM ds. finansowych, Mateuszem Wodejko. Zaczynamy spotkanie, zapraszamy do zadawania pytań i śledzenia dyskusji!

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Dzień dobry, witam Państwa na naszym czacie inwestorskim związanym z wynikami finansowymi za I półrocze 2023 r. W omawianym okresie, przy zmiennej sytuacji makroekonomicznej na światowych rynkach, Grupa KGHM utrzymała bezpieczne wyniki produkcyjne i finansowe. Pierwsze półrocze tego roku to przede wszystkim konsekwentna realizacja zaplanowanych przedsięwzięć biznesowych, zgodnie z założonym, ambitnym Capexem. Podczas naszego dzisiejszego spotkania przedstawię więcej szczegółów i odpowiem na interesujące Państwa zagadnienia. Zapraszam do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor33

Dzień dobry, chciałbym zapytać o dywidendę. Czy mino dość słabego półrocznego wyniku rozważą Państwo wypłacić jakąś dywidendę za rok '23?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Polityka dywidendowa KGHM wciąż obowiązuje, gdzie zostały określone założenia co do możliwości wypłaty dywidendy. Jesteśmy w trakcie trwania roku obrotowego i po jego zakończeniu oraz ostatecznej ocenie możliwości finansowych Spółki, w kontekście realizowanego programu inwestycyjnego, a także aktualnej sytuacji na rynku metali, rozpoczniemy proces wewnętrznego uzgadniania poziomu dywidendy oraz dialog z rynkiem o możliwości jej wypłaty. Niewątpliwie nasza rekomendacja Zarządu o podziale zysku, z całą pewnością będzie wynikiem bieżących analiz z jednoczesnym uwzględnieniem równowagi pomiędzy poziomem wypłacanej dywidendy a możliwościami efektywnego inwestowania Spółki. Przypominam również, że ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy podejmuje Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor33

Drugie pytanie o atom. Czy już wiadomo gdzie lokalizacja?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Jeśli chodzi o postępy prac w tym projekcie, to w lipcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało nam decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym można powiedzieć, że otrzymaliśmy oficjalną akceptację Państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją. Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie uprawnia nas jako Spółkę do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę. O szczegółach będziemy informować.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor33

I ostatnie pytanie o zjazd do kopalni. Czy będzie taka szansa w tym roku?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Dziękuję za zainteresowanie tą formą komunikacji. Dni Inwestora, w ramach których stwarzamy możliwość zobaczenia kopalni, to jedna z aktywności, która wspiera nasz dialog z rynkiem kapitałowym. Tego typu wydarzenia organizujemy cyklicznie. Celem takiego projektu jest zaznajomienie się inwestorów ze sposobem funkcjonowania najważniejszych zakładów KGHM, a także bieżącą sytuacją operacyjną i finansową Grupy Kapitałowej, realizacją strategii oraz otoczeniem makroekonomicznym. O nadchodzących edycjach będziemy informować za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz Newslettera IR.

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Jaki jest zakładany maksymalny poziom potencjalnych wydatków na przejęcia projektów OZE?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Uzyskanie pewnego poziomu energii z OZE będzie miksem przejęć i własnego development'u. Mamy nadzieję na istotny udział właśnie tego drugiego, dlatego dzisiaj trudno jest przesądzać o całkowitym poziomie nakładów na przejęcia. Zamierzeniem jest aby pozyskać projekty w możliwie najbardziej efektywny sposób.

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Jakie są najważniejsze czynniki wzrostu kosztu C1 w Polsce? Czy presja na wzrostu kosztu C1 się utrzymuje w kolejnych miesiącach drugiego półrocza br.?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Wzrost kosztu C1 w KGHM Polska Miedź S.A. w relacji do H1 2022 wynika głównie z wyższych kosztów materiałów, paliw i energii oraz kosztów pracy.
Istotne są również kurs dolara i cena srebra. Obserwowane ostatnio spadki cen nośników energii niekoniecznie muszą przełożyć się na obniżenie poziomu C1, gdyż ww. pozytywny efekt może zostać ograniczony umocnieniem złotego lub spadkiem cen srebra.

Obrazek użytkownika Anonim
Mac

Jakie są główne powody tak dużego spadku zysku netto w I półroczu 2023
Jak spółka jest przygotowana na duze spadki cen miedzi w związku z kryzysem finansowym w Chinach?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Na zmniejszenie wyniku netto względem H1 2022 wpływ miały szczególnie dwa czynniki: wzrost kosztów podstawowej działalności operacyjnej (-1 967 mln PLN), negatywny wpływ różnic kursowych (-1 566 mln PLN) oraz niższy poziom odwróceń utraty wartości pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu (-301 mln PLN), które to łącznie stanowiły ponad 90% ogólnego spadku zysku netto. Spółka stosuje m.in. transakcje zabezpieczające, dbając jednocześnie o utrzymanie bezpieczeństwa finansowego.

Obrazek użytkownika Anonim
MixCD

Produkcja w Polsce rekompensuje Kanadę! Dlaczego w International i Sierra tak słabo?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Tak jak na wstępie podkreśliłem, Grupa KGHM utrzymała bezpieczne wyniki produkcyjne. Patrząc szczegółowo w KGHM Polska Miedź S.A. zrealizowaliśmy: wyższy poziom produkcji miedzi w koncentracie, zbliżony do ubiegłorocznego poziom produkcji miedzi płatnej oraz wyższą produkcję srebra i złota. Jeśli chodzi o Sierra Gorda, to o poziomie produkcji miedzi płatnej w Sierra Gorda mówimy już od dawna - planowany na rok 2023 poziom wydobycia ma związek z miejscem w złożu i harmonogramem prac, który przewidywał, że zawartość miedzi w rudzie będzie niższa od szczytu odnotowanego przed kilku laty. Takie poziomy w przyszłości jeszcze się pojawią. Dużo niższa produkcja miedzi płatnej w KGHM INTERNATIONAL LTD. natomiast wynika głównie z uwagi na eksploatację strefy przejściowej o niższej zawartości miedzi w kopalni Robinson. W pierwszym półroczu Grupa zanotowała wyższą produkcję molibdenu w Sierra Gorda oraz wyższą produkcję miedzi i srebra w Zagłębiu Sudbury.

Obrazek użytkownika Anonim
Mac

Gdzie KGHM zamierza sprzedawać sól warzona, która ma być produkowana w Hucie Miedzi Glogow?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Jeśli chodzi o tę inwestycję, to przystępujemy do opracowania studium wykonalności budowy nowoczesnej Warzelni Soli. Inwestycja ma charakter biznesowy, ale również pro-ekologiczny. Pozwoli na zmniejszenie zasolenia wód technologicznych KGHM i na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody pozbawionej soli i zanieczyszczeń. Dodatkowo wyprodukowane może zostać do miliona ton soli warzonej rocznie oraz blisko 70 tysięcy ton nawozów dla rolnictwa. Na ten moment jesteśmy na etapie analiz o kolejnych krokach w projekcie będziemy informować.

Obrazek użytkownika Anonim
Mac

Na ile lat przewidziana jest eksploatacja zbiornika Żelazny Most po jego rozbudowie?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Obecnie OUOW Żelazny Most ma jeszcze przed sobą około dwóch dekad działalności, natomiast Spółka już pracuje nad rozwiązaniem kwestii zarządzaniem odpadów po zakończeniem okresu deponowania w obecnym składowisku.

Obrazek użytkownika Anonim
MixCD

Czy naprawdę chcecie wejść w zbrojeniówkę?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Pod koniec lipca br., spółki z Grupy KGHM podpisały umowę dotyczącą strategicznej współpracy ze spółkami z Grupy PGZ. Podpisana umowa określa możliwe obszary wspólnych działań m.in. przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych i handlowych. Jako priorytetowy wskazano obszar amunicyjno-rakietowy. Deklaracja współpracy między nami a PGZ jest odpowiedzią na obecną sytuację geopolityczną oraz dynamikę realizacji zamówień w obszarze zbrojeniowym, w tym także ustanowienie rządowego programu Narodowa Rezerwa Amunicyjna. Współpraca będzie odbywać się między spółkami zależnymi, które obecnie współpracują z sektorem zbrojeniowym lub wykazują taki potencjał.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Jak duży odsetek pobieranej energii może pochodzić z OZE w tym roku? i jak to wygląda obecnie, a jak będzie wyglądać pod koniec roku?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Zgodnie z założeniami Strategii, KGHM zamierza stale rozwijać źródła energetyczne, w tym energii z OZE.
W pierwszej połowie 2023 r. zaspokojenie zapotrzebowania KGHM na energię ze źródeł własnych, w tym OZE było na poziomie 17,39% ogólnego zużycia i wyniosło 272,7 GWh. Spółka analizuje aktywa OZE dostępne do nabycia. Ponadto, w H1 2023 Spółka złożyła wniosek o wydanie technicznych warunków przyłączenia dla projektu OZE, o mocy 88 MW. Przygotowywane są również inne projekty OZE przez KGHM. Warto wspomnieć, że nasza chilijska kopalnia Sierra Gorda działa od początku roku 2023 wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak zwiększyły się koszty w poszczególnych segmentach i jaki wpływ na wynik miały? Czy w tym kwartale przewidują Państwo dalszy wzrost kosztów?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

O czynnikach wzrostu kosztów zarówno w ujęciu operacyjnym jak i w ujęciu rodzajowym już wspominałem, po szczegóły odsyłam do naszego ostatniego raportu okresowego i prezentacji wynikowej, dostępnej na www.kghm.com.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie wyzwania teraz stoją przed zarządem w związku z kopalnią Sierra Gorda?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją obecnie przed Sierra Gorda odpowiednie przygotowanie i potwierdzenie założeń w projekcie czwartej linii, której celem może być zwiększenie mocy przerobowych zakładu nawet do 160 tys. ton dziennie.
Obecnie projekt jest w fazie analiz a dalsze kroki i decyzje oczywiście są i będą konsultowane z naszym Partnerem z Projekcie Sierra Gorda tj. South32.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są najważniejsze tegoroczne inwestycje?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Projekty inwestycyjne zaplanowane i zatwierdzone do realizacji w 2023 r. wspierają wykonanie celów strategicznych we wszystkich obszarach Strategii. Utrzymanie efektywnej kosztowo produkcji krajowej możliwe będzie poprzez kontynuowane i uruchamiane kluczowe inwestycje, m.in.:
− uzbrojenie rejonów górniczych, wraz z budową przenośników taśmowych;
− odtworzenie maszyn górniczych;
− budowa systemów odwadniania kopalń;
− budowa systemów klimatyzacyjnych;
− budowa Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów w OUOW „Żelazny Most”;
− modernizacje i odtworzenia w ramach postoju remontowego Huty Miedzi Legnica.
Mając na uwadze rozwój KGHM Polska Miedź S.A. poprzez zwiększenie efektywności i elastyczności Grupy Kapitałowej KGHM w ramach aktywów polskich, realizowane były inwestycje, takie jak:
− Program Udostępnienia Złoża (Głogów Głęboki – Przemysłowy oraz wyrobiska udostępniające i przygotowawcze),
− poszukiwanie i rozpoznawanie złóż w obszarach koncesji eksploracyjnych,
− rozbudowa OUOW „Żelazny Most” powyżej rzędnej 195 m n.p.m.,
− dokumentacja projektowa dla Hybrydowej Huty „Legnica”,
− prace nad realizacją elektrowni fotowoltaicznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy instalacja oczyszczania gazów w Legnicy już działa?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Tak, wspomniana instalacja do usuwania pyłów zawierających rtęć i arsen z gazów procesowych instalacji SOLINOX przy Hucie Miedzi Legnica została uruchomiona pod koniec maja 2023 r.

Obrazek użytkownika Anonim
Darek

Jakie działania proekologiczne spółka wdroży w tym półroczu?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

W 2022 roku Spółka wydała na realizację inwestycji proekologicznych około 250 mln zł. W pierwszym półroczu 2023 r. Spółka zrealizowała prace w zakresie Polityki Ekologicznej, działań prośrodowiskowyvh, w tym m.in.: wykonano analizę śladu środowiskowego oraz śladu węglowego dla produktów KGHM Polska Miedź S.A., wykonano bilans emisji gazów cieplarnianych zakresu 1 i 2 za rok 2022 dla Grupy Kapitałowej KGHM. Wspomniane dane można znaleźć na naszej stronie korporacyjnej: https://kghm.com/pl/inwestorzy/esg.
Oprócz, instalacji SOLINOX przy HM Legnica, w ramach programu BATAs były także prowadzone inwestycje przy HM Głogów, gdzie została oddana do eksploatacji Instalacja do ograniczenia zapylenia na rozładowni koncentratów oraz opracowywano dokumentację wykonawczą instalacji poprawiającej warunki pracy na hali Wydziału Ołowiu. Odbiór dokumentacji planowany na sierpień 2023.
W kolejnym półroczu zamierzamy kontynuować nasze działania oraz inwestycje proekologiczne o czym będziemy państwa informowali na naszej zakładce https://media.kghm.com/pl

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy wpływ na zadłużenie netto wyrażone w PLN miały dynamiczne zmiany notowań w USD od początku roku. W jakiej walucie spółka zamierza zaciągać dług w drugiej połowie roku?

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Umocnienie złotego w I półroczu br przełożyło się na obniżenie zadłużenia netto wyrażonego w PLN o ponad 200 mln zł. Spółka zamierza kontynuować dotychczasowe podejście zaciągając dług głównie w USD, czyli w walucie, która stanowi bazę dla naszych kontraktów handlowych.

Obrazek użytkownika Mateusz Wodejko
Mateusz Wodejko

Serdecznie dziękuję Państwu za udział w czacie i wszystkie zadane pytania. Zapraszam również do śledzenia informacji Spółki i kontaktu z nami – https://kghm.com/pl/inwestorzy

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i za zadane pytania, a naszemu Gościowi za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiamy i życzmy miłego popołudnia.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.