MS pracuje nad projektem ustawy frankowej
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
26 cze 2024, 09:00

W ministerstwie sprawiedliwości trwają prace nad ustawą frankową

Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza, że trwają prace nad projektem ustawy frankowej. Mowa o powstaniu wzorca ugody frankowej, co pomoże zoptymalizować pracę sądów.

Jak podała do informacji pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów, Aneta Wiewiórowska-Domagalska – trwają prace nad projektem ustawy frankowej, której celem będzie uproszczenie postępowań sądowych oraz wsparcie ugód.

„Będzie ustawa, ale będzie ona miała na celu optymalizację pracy sądów i wspomożenie projektu ugodowego” – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Zobacz także: GUS podał oficjalne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju

Ugody w sprawach frankowych

Ministerstwo Sprawiedliwości podało do informacji, że trwają prace nad projektem ustawy frankowej. Celem projektu jest optymalizacja pracy sądów, co warto podkreślić, ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych. „Ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych. Chcemy, by nie było dwóch spraw, tylko żeby była jedna” – powiedziała Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Można przypuszczać, że zapowiedz MS jest efektem ostrzeżeń ze strony banków, wedle których po wakacjach można oczekiwać kolejnej fali pozwów. „(...) banki już nas w tym momencie ostrzegają, że na koniec tego roku będziemy mieli kolejną dużą falę pozwów. Ja chciałabym nie tylko zapobiec tej fali pozwów, ale i rozwiązać problem tego podwójnego mechanizmu - że jest sprawa, która jest zainicjowana przez konsumenta i sprawa, która jest zainicjowana przez bank. Chciałabym, że to się toczyło jednym postępowaniem” – wyjaśniła pełnomocniczka.

Według informacji MS tworzy wzorzec umowy ugodowej, która będzie zatwierdzana przez sądy. Rozmowy o ugodach są o tyle ważne, że jak minister sprawiedliwości Adam Bodnar, oczekiwanie na wyrok jest stresujące i czasochłonne. „Zależy nam także o mówieniu o ugodach, że jest taka opcja. Wielomiesięczne, wieloletnie oczekiwanie na wyrok nie jest korzystne z punktu widzenia konsumenta, mnoży koszty, generuje stres" - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W najbliższy piątek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej, w skład której wchodzą Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Rzecznik Finansowy, UOKiK oraz Związek Banków Polskich (ZBP) i stowarzyszenie konsumenckie. Podczas spotkania omówiony zostanie wzór ugody, który połączy wszystkie instytucje, a dzięki temu usprawnione zostanie działanie ugód frankowych.

Warto w tym miejscu dodać, że do tej chwili zawarto około 49 tys. ugód, a w samym sądzie apelacyjnym w Warszawie jest 48 tys. spraw (co stanowi niespełna 40% wszystkich spraw frankowych).

Zobacz także: Akcja kredytowa wyhamowuje. BIK podał dane o liczbie zapytań o kredyty hipoteczne w maju

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost