Mocne wyniki za 2023 r. i solidna pozycja gotówkowa zwiastują kolejny świetny rok dla MCI Capital | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
09 kwi 2024, 11:11

Mocne wyniki za 2023 r. i solidna pozycja gotówkowa zwiastują kolejny świetny rok dla MCI Capital

MCI Capital zakończyło 2023 r. z bardzo dobrymi wynikami. Spółka posiada obecnie ponad 400 mln zł w gotówce, którą może przeznaczyć na kolejne transakcje, a planowane wyjścia z niektórych inwestycji na przełomie 2024/25 jeszcze bardziej zwiększą możliwości transakcyjne firmy.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z Noble Securities w najnowszej rekomendacji z 5 kwietnia 2024 podwyższyli cenę docelową MCI Capital do 40,7 zł (wcześniejsza: 40,3 zł). Całą rekomendację można przeczytać TUTAJ. Przy obecnym kursie spółki w okolicach 26,3 zł sugeruje to imponujący 55% potencjał do wzrostu. Horyzontem wyceny jest najbliższe 9 miesięcy.
 

Notowania MCI Capital

Zobacz także: Rekomendacje marzec 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Słabszy IV kwartał nie przykrywa blasku 2023 r.

Spółka w 2023 r. osiągnęła zyski z inwestycji w wysokości 209 mln zł (+48% r/r). Na poziomie EBITu odnotowała 195 mln zł (+43% r/r). Zysk netto wyniósł 165 mln zł (+15% r/r). Mimo, że rentowność zysku netto spadła o 10 p.p., to dalej utrzymała się na bardzo wysokim poziomie wynoszącym 71%.

Wyniki spółki uległy lekkiej erozji w 4Q23. Ostatni kwartał zeszłego roku przyniósł straty na poziomie zysków z inwestycji (-21,5 mln zł), EBITu (-20,2 mln zł) oraz stratę netto (-23,8 mln zł).

Całościowo najlepiej w ostatnim roku poradził sobie subfundusz MCI.EuroVentures FIZ, który odpowiadał za 231 mln zł zysków z inwestycji. Pozytywnie na wyniki całej grupy wpłynął także zrealizowany zysk na umorzeniu MCI.InternetVentures, który wyniósł 9,3 mln zł. Najmocniej obciążające dla MCI Capital okazało się przeszacowanie MCI.TechVentures FIZ, którego wartość odpowiadała za stratę -27,9 mln zł na wynikach grupy.

Wyniki finansowe MCI Capital 2023

Źródło: Noble Securities

eSky.pl oraz Netrisk głównymi gwiazdami zeszłego roku

Inwestycja w eSky.pl przyniosła imponujące wzrosty w pierwszej połowie 2023 r. Później jednak, jak podkreślają analitycy, zmiana polityki Ryanaira w stosunku do niezależnych pośredników przyhamowała dalsze wzrosty. Finalnie eSky.pl dołożyło do wyników MCI +18,9 mln zł.

Spółka zapowiada, że w najbliższym czasie powinno dojść do kompleksowego uregulowania umowy współpracy z Ryanairem, co powinno pozytywnie wpłynąć na dalsze wyniki eSky.pl. Poza organicznym wzrostem nie wykluczone są akwizycje w najbliższych latach prowadzące do dalszego rozwoju spółki.

Drugą spółką, która szczególnie pozytywnie przyczyniła się do wyników MCI, było Netrisk. Dzięki fuzji z aktywami Bauer Media Group spółka osiągnęła pozycję absolutnego lidera aż na 6 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Fuzja powinna wciąż dalej poprawiać wyniki spółki, a co za tym idzie pozytywnie wpływać na wycenę. Jest to o tyle istotne, że MCI zapowiada wyjście z inwestycji na przełomie 2024/25 r.

MCI Capital - harmonogram potencjalnych wyjść 2024-28

Źródło: Noble Securities

Zobacz także: Wyniki Ferro przebijają oczekiwania analityków. Cena docelowa dla akcji, w najnowszej rekomendacji, rośnie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.