Alkohole 0% to jeden z głównych segmentów rozwoju portfela Grupy AMBRA
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
09 lis 2023, 13:53

"Alkohole bezalkoholowe" to jeden z głównych segmentów rozwoju portfela Grupy AMBRA – podsumowanie czatu ze spółką

Grupa AMBRA skupia się na planach na przyszłość, w tym na produkcji „alkoholi bezalkoholowych”. Nie wyklucza akwizycji i jest gotowa kontynuować politykę dywidendową. Na czacie inwestorskim wypowiedzieli się przedstawiciele Grupy AMBRA o obecnej sytuacji na rynku alkoholowym i spodziewanych tendencjach na 2024 rok.

Zobacz także: "Rynek wina w Polsce posiada nadal znaczący średnioterminowy potencjał wzrostu"- relacja czatu z zarządem Grupy AMBRA 

Sytuacja na rynku alkoholi i perspektywy na 2024 r.

Na czacie inwestorskim skupiono się głównie na obecnej sytuacji rynku alkoholi, kosztach oraz perspektywach na przyszłość.

Obecna sytuacja rynkowa jest wyzwaniem dla branży alkoholowej, z widocznym spowolnieniem i pogorszeniem nastrojów konsumenckich. Jak zauważa prezes Robert Ogór: "pogorszenie nastrojów konsumenckich przełożyło się na spadki sprzedaży niemal wszystkich kategorii alkoholowych", a konkretnie spadkiem sprzedaży ilościowej win o około 8% w ciągu ostatniego roku.

Mimo że marki Grupy AMBRA wypadają lepiej niż rynek, to nie przekłada się to jeszcze na wzrosty sprzedaży. Brak jest danych "wskazujących na istotną zmianę nastrojów konsumenckich" – zaznacza Ogór.

Sektor HoReCa, po przejściu zapaści spowodowanej pandemią, napotyka nowe trudności wynikające z inflacji i zmniejszonych budżetów konsumentów. Niemniej, jak wskazuje Ogór:

"Zmiany stylu życia i ogólne trendy rozwoju społeczeństwa dają sektorowi HoReCa w Polsce duży potencjał wzrostu w średnim terminie" – podkreśla prezes.

Jednak, patrząc w przyszłość, zarząd Ambry uważa że rok 2024 może być dobry. Spodziewa się stopniowej poprawy nastrojów konsumenckich, choć jednocześnie przyznaje, że ryzyka związane z negatywnymi trendami gospodarczymi i konsumenckimi mogą nadal wpływać na wyniki spółki.

Jak to podkreślił w humorystyczny sposób prezes:

„Po 3 tysiącach lat pewnego modnego trendu nie czujemy, że to miałby być koniec”.
 

AMBRA6

Silny trend: produkty bezalkoholowe

Nowy segment działalności Ambry skupia się na winach bezalkoholowych, który obecnie doświadcza trendu wzrostowego, odpowiadając na zmieniające się oczekiwania i preferencje konsumentów.

Robert Ogór podkreśla:

„ ‘Alkohole bezalkoholowe’ stanowią jeden z głównych segmentów rozwoju naszych portfeli produktów i marek na każdym z rynków naszej działalności. Zamierzamy nadal zwiększać nasze zaangażowanie w tych nowych obszarach konsumpcji."

Wina i "alkohole bezalkoholowe” przyciągają uwagę konsumentów dzięki swoim zaletom, na które zwraca uwagę prezes:

„Alkohole 0% wpisują się w szereg trendów i potrzeb konsumenckich idących w stronę lekkości, zdrowotności i dbałości o ogólną formę fizyczną naszych społeczeństw. Jednocześnie pozwalają korzystać z benefitów emocjonalnych i społecznych zakorzenionych w różnych formach życia towarzyskiego i indywidualnego. Nie tylko ci, którzy zawsze bądź w danej sytuacji rezygnują całkowicie z alkoholu są odbiorcami alkoholi free, ale również konsumenci chcący podczas spotkań i różnych okazji alkohol rozsądnie dozować” - tłumaczy prezes.

„Wina czerwone bezalkoholowe mogą być przykładem produktów o dużym potencjale prozdrowotnym z uwagi na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i innych składników korzystnych dla zdrowia” - dodaje.

AMBRA inwestuje w ten segment, ponieważ odpowiada on na potrzeby różnych grup konsumentów, nie tylko tych unikających alkoholu, ale i tych, którzy pragną go konsumować z umiarem. Wprowadzanie na rynek produktów takich jak CIN&CIN Free Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Pinot Grigio i inne oraz "pierwsze na naszym rynku klasyczne Aperitivo w wersji bezalkoholowej służące do tworzenia znanych i bardzo lubianych drinków typu spritz" - jak mówi Ogór, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie.

W długoterminowej perspektywie zarząd traktuje potencjał rozwoju alkoholi 0% jako ważną szansę rozwoju biznesu.

Zobacz także: Ambra wypłaci 15. rok z rzędu ponownie wyższą dywidendę

Niewykluczony rozwój przez przejęcia

Drugim polem rozwoju Ambry mogą być wejścia na nowe rynki np. poprzez przejęcia (akwizycje) innych firm. Jednak zarząd, wydaje się na razie nie planować otwierania nowych oddziałów poza istniejącymi rynkami. Prezes zarządu, Robert Ogór, wyraźnie to podkreśla: "Nie przewidujemy w najbliższym czasie otwierania spółek na nowych rynkach działalności". Ta strategia wskazuje na koncentrację na rozwoju i umacnianiu pozycji w obrębie obecnie obsługiwanych rynków.

Mimo to możliwości wzrostu poprzez strategiczne przejęcia nie jest wykluczona.

"Monitorujemy rynki, na których przejęcia mogłyby zwiększyć wartość Grupy AMBRA" – mówi wiceprezes Piotr Kaźmierczak.

Spółka jednak posiada zasoby z przeznaczeniem na ewentualne akwizycje.

"Mamy zarówno zasoby finansowe, jak i odpowiednie know-how do przejęć uzupełniających luki w naszej pozycji rynkowej. Nie przewidujemy jednak, że w najbliższych kwartałach może dojść do kolejnych akwizycji” - dodaje.
 

Centrum_Wina_w_Galerii_Polnocnej_2

Inwestycje w poprawę efektywności

Deklaracje dotyczące tematu przejęć wskazują na skupienie się zarządu na umacnianiu pozycji na obecnych rynkach. Jest to odzwierciedlone w inwestycjach w infrastrukturę oraz IT.

Wiceprezes Piotr Kaźmierczak informuje o postępie prac: "Jesteśmy w trakcie realizacji planu modernizacji i rozbudowy winiarni w Woli Dużej koło Biłgoraja". To zaangażowanie w modernizację ma bezpośredni wpływ na zrównoważony rozwój, obniżenie energochłonności i osiągnięcie zerowej emisji netto dwutlenku węgla.

Drugim istotnym aspektem tego rodzaju działań jest inwestycja w technologie informatyczne.

"Realizowane inwestycje IT koncentrują się na wymianie systemu ERP, co umożliwi usprawnienie i digitalizację głównych procesów" – mówi Kaźmierczak.

Inwestycje mają przede wszystkim na celu, aby w średnioterminowej perspektywie znacząco wpływać na efektywność operacyjną i rentowność, co oczywiście może przełożyć się korzystnie na wyniki finansowe i potencjał dalszego wzrostu dywidendy. Równocześnie inwestycje te mają pomóc w zahamowaniu wzrostu kosztów, zwłaszcza w kontekście energii, co zostało podkreślone przez wiceprezesa: "Te koszty będą spadać dzięki zrealizowanym inwestycjom...".
 

Kurs akcji Ambra od początku 2020 roku

Ambra kurs akcji

Polityka dywidendowa będzie kontynuowana

AMBRA, znana z regularnego dzielenia się zyskiem ze swoimi inwestorami, kontynuuje tę praktykę, wypłacając w tym roku rekordową dywidendę w historii firmy. Według wypowiedzi zarządu, możemy spodziewać się kontynuacji polityki dywidendowej w następnych latach.

Wiceprezes Piotr Kaźmierczak potwierdza: "Od ponad 10 lat wypłacamy dywidendy, ich wzrost jest skorelowany ze wzrostem zysków Ambry", choć wiceprezes unika podania konkretnych kwot czy deklaracji dalszego wzrostu wartości dywidendy, stwierdzając: "Nie pokusimy się o prognozowanie dywidendy za kolejny rok".

AMBRA utrzymuje zasadę wypłaty około połowy swojego zysku jako dywidendy, opierając decyzje dywidendowe na aktualnej kondycji finansowej.

"Sytuacja finansowa spółki jest dobra i stabilna, a zadłużenie niskie, a zatem są dobre warunki do wypłaty około połowy zysku" – mówi Kaźmierczak.

Jednocześnie wiceprezes deklaruje, że spółka nie idzie w stronę zmiany dywidendy na skup akcji własnych i pozostaje przy „tradycyjnej” formie wypłaty zysku.

Zobacz także: Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji AMBRA. Pomimo presji kosztowej, polityka dywidendowa spółki nie jest zagrożona 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.