Akcje Allegro w górę. Wzrost płacy minimalnej i programy socjalne napędzą wydatki konsumpcyjne w 2024 r
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
18 gru 2023, 10:44

Akcje Allegro mocno w górę. Wzrost płacy minimalnej i programy socjalne napędzą wydatki konsumpcyjne w 2024 r. - uważają analitycy

Rajd Świętego Mikołaja nie omija Allegro, a kurs akcji w ostatnich dniach osiąga poziom ostatnio widziany w sierpniu. Strategia na najbliższy rok zakłada dalszą rozbudowę allegro.cz oraz sieci automatów paczkowych. Póki co nie widać jednak wyraźnego przebudzenia konsumentów, ale analitycy spodziewają się, że ono nastąpi w 2024 roku.

W piątek walory spółki podrożało o około 6,5 proc., będąc jednocześnie wiceliderem wzrostów wśród spółek indeksu WIG20. Przypomnijmy, że rezultaty Allegro w III kw. okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Warto jednak podkreślić, że w IV kw. przedstawiciele firmy spodziewają się wzrostu wskaźnika GMV (łączna wartość sprzedanych towarów – red.) o 7-9 proc., co jest wartością zbliżoną do tej z III kw. Wydaje się więc, że na ewentualną zmianę nastawienia klientów trzeba poczekać do przyszłego roku.

Zakupy w sieci zyskują na popularności

W listopadzie liczba użytkowników Allegro podskoczyła względem tej z października o niespełna 4 proc. do ponad 19,7 mln osób – wynika z badania Gemius Polska przygotowanego dla PAP. Trzeba zaznaczyć, że wzrost nie dotyczył wyłącznie platformy giełdowej spółki. Liczba klientów chińskiego Aliexpress zwiększyła się o 13,4 proc. do 9,5 mln osób, a Amazona – również o 13,4 proc. do 7,2 mln.

Mocna marka Allegro pozawala firmie dokonywać podwyżek pakietu umożliwiającego darmowe dostawy o nazwie Allegro Smart!, którego cena w opcji miesięcznej wzrosła w październiku z 11 zł do 15 zł. Oprócz tego, również w październiku, podskoczyły ceny realizacji dostaw poza wspomnianym programem. Spółka nie komentuje tego, czy i kiedy można spodziewać się kolejnych podwyżek cen popularnego pakietu Smart!

Zobacz także: Morgan Stanley podniósł rekomendację dla Allegro do "przeważaj"

Dobra droga do realizacji prognoz

W III kw. przychody Allegro wzrosły względem analogicznego okresu 2022 r. o 4,8 proc. do ponad 2,4 mld zł. EBITDA podskoczyła o 26 proc. do 677 mln zł, a zysk netto opiewał na 241,7 mln zł. Wspomniane rezultaty były lepsze niż przewidywali analitycy. Szacunki w IV kw. mówią o utrzymaniu na zbliżonym poziomie do ubiegłego roku zarówno przychodów, jak i EBITDY, co jest efektem spodziewanych strat operacji zagranicznych.

Wyniki finansowe Allegro w I-III kw. 2023 r.

Zrzut ekranu 2023-12-15 143741

Źródło: Spółka

Analitycy wskazują, że to właśnie rozwój poza granicami Polski będzie w następnych latach kulą u nogi wyników Allegro.

„Znacząco zmieniliśmy nasze oczekiwania wobec zagranicznego biznesu Allegro. Obecnie spodziewamy się, że wynik EBITDA wspomnianej działalności wyniesie -423 mln zł w 2024 r. i -305 mln zł w 2025 r. Po pierwsze, naszym zdaniem zwrot sytuacji w Czechach zajmie dużo czasu, na co wpływa m.in. utrzymująca się tam gorsza sytuacja makroekonomiczna. Po drugie, wyniki Mall Group (czeskiej spółki przejętej przez Allegro - red.) nie pokazują oznak poprawy w najbliższym czasie” stwierdzili analitycy BM mBanku w raporcie z 27 listopada.

Wspomniane prognozy ujemnej EBITDY z tytułu zagranicznej działalności nie są dla firmy zaskoczeniem.

„Przyszły rok to przede wszystkim dalsze budowanie pozycji w Czechach oraz uruchomienie platform w kolejnych krajach Grupy Mall - stąd oczekiwana dalsza ujemna EBITDA w tym obszarze. Konkretniej na temat planów w 2024 r. wypowiemy się przy publikacji wyników za IV kw.” mówi dla „Strefy Inwestorów” Tomasz Poźniak, odpowiedzialny za relacje inwestorskie w Allegro.

Oprócz tego firma nie wyklucza dalszego rozwoju sieci automatów paczkowych, których na koniec września w posiadaniu Allegro było ponad 3 tys. Jest to o tyle ważne, ponieważ w 2020 r. spółka podpisała z InPostem umowę dotyczącą dostaw zakupów użytkowników Allegro do paczkomatów, a wspomniany kontrakt zakłada coroczną podwyżkę kosztu usługi.

„W bieżącym roku koncentrowaliśmy się na wzroście wykorzystania już zainstalowanej pojemności naszych APM-ów (automaty paczkowe – red.). Osiągnięty przez nas poziom pozwala myśleć o dalszym rozwoju sieci” dodaje Poźniak.

Prognozy wyników Allegro w najbliższych latach

Zrzut ekranu 2023-12-15 143905

Źródło: BM mBanku

Zobacz także: Allegro skupi akcje własne na program motywacyjny za max. 86,9 mln zł

Nadchodzi owocny rok?

Jak przewidują ekonomiści m.in. PKO BP, ostatni kwartał oraz 2024 r. mają upłynąć pod znakiem wzrostu konsumpcji prywatnej, co napędzane będzie spadającą inflacją. Co więcej, analitycy BM mBanku zwrócili uwagę, że wspomniany wskaźnik powinien otrzymać także wsparcie rządowych programów socjalnych.

„Perspektywy na IV kw. i 2024 r. dla Allegro są dobre. Po pierwsze, nie spodziewamy się, by uzgodnione z InPostem wyższe stawki za dostawy zaszkodziły marży EBITDA, a po drugie, Polska jest gotowa na ożywienie wydatków konsumpcyjnych w 2024 r. dzięki wzrostowi płac i rządowym programom socjalnym (wakacje kredytowe, 800+, zerowy VAT na żywność, zamrożenie cen prądu itp.)” zauważyli w raporcie eksperci BM mBanku.

Z ogłoszeniem poprawy sentymentu klientów wstrzymują się jeszcze przedstawiciele Allegro.

„Analizując nasze oczekiwania dotyczące wzrostu GMV w IV kw. widać, że spodziewamy się podobnego zakresu dynamiki jaki osiągnęliśmy wcześniej w 2023 r. Z tego powodu o jakiejś radykalnej zmianie popytu konsumenckiego nie można jeszcze mówić. Natomiast obecny wzrost realnych wynagrodzeń oraz oczekiwane większe świadczenia socjalne w przyszłym roku są dobrym znakiem i mamy nadzieję, że ekonomiści się nie mylą” mówi nam Poźniak.

Prognozy Allegro na IV kw.

Zrzut ekranu 2023-12-15 144046

Źródło: Spółka

Amazon może powoli budować swoją pozycję

Przed wejściem na polski rynek Amazona w marcu 2021 r. pojawiały się pewne obawy o to, że platforma amerykańskiego giganta będzie stanowić poważną konkurencję dla Allegro. Liczba klientów w listopadzie wskazuje, że ta ciągle się rozwija, jednak skala biznesu jest znacznie mniejsza niż w przypadku Allegro. Mimo tego, w najbliższym czasie platforma powinna pozostać w Polsce.

„Prawdopodobieństwo, że Amazon zdecyduje się na wyjście z polskiego rynku, jest w mojej opinii niewielkie. Firma jest obecna na wielu zagranicznych rynkach, gdzie z powodzeniem wyznacza nowe trendy - tym samym nie musi spieszyć się z podbijaniem kolejnych krajów. Spółka rozpycha się w narzuconym przez siebie tempie i dodatkowo posiada w swojej ofercie produkty, które wypełniają w jakimś stopniu lukę na rynku polskim (pakiet Prime z dostępem do gier czy platformy wideo). Niewątpliwie jest potencjał, aby powalczyć o miano lidera polskiego e-commerce. Firma musi jednak lepiej dostosować swoją ofertę do polskiego klienta” podsumowuje Michał Raczyng, dyrektor do spraw rozwoju produktu w Oferteo.
 

Notowania Allegro od początku 2023 r.

allegro wykres

Zobacz także: Analiza wyników Allegro, skąd się wzięły wzrosty na akcjach po publikacji raportu?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.