Grupa Pracuj podtrzymuje politykę dywidendową. Motorem wzrostu w kolejnych latach mają być rozwiązania z obszaru HR Tech
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
09 kwi 2024, 15:33

Grupa Pracuj podtrzymuje politykę dywidendową. Motorem wzrostu w kolejnych latach mają być rozwiązania z obszaru HR Tech

Spółka prowadząca platformy rekrutacyjne poprawiła w ubiegłym roku rezultaty względem 2022 r. Intencją zarządu jest wypłata dywidendy opiewającej na co najmniej 50 proc. zysku netto.

Jak podkreślili przedstawiciele zarządu Grupy Pracuj we wtorkowym czacie inwestorskim, coraz lepiej prezentuje się działalność przejętego na rynku niemieckim softgardena. Zarząd ma też cały czas poszukiwać okazji do akwizycji.

Zobacz także: „Po wymagającym 2023 roku, w tym roku spodziewamy się ustabilizowania sytuacji lub umiarkowanego odbicia na rynku rekrutacyjnym” - relacja z czatu z zarządem Grupy Pracuj

Wyraźna poprawa

Przychody Grupy Pracuj podskoczyły względem tych z 2022 r. o 19 proc. do 724,4 mln zł. Skorygowana EBITDA wzrosła o ponad 8 proc. do 330,4 mln zł, a zysk netto – o 14,1 proc. do 187,7 mln zł.

„Wzrost przychodów o 19 proc. w 2023 r. wynikał głównie z konsolidacji niemieckiej grupy softgarden, którą przejęliśmy w połowie 2022 r., wyższych średnich cen projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj.pl, silnego odbicia na rynku ukraińskim oraz systematycznie rosnącej liczby klientów korzystających z usług oferowanych w modelu SaaS w Polsce i w Niemczech” skomentowali podczas czatu Rafał Nachyna, dyrektor operacyjny Grupy Pracuj oraz Gracjan Fiedorowicz, dyrektor finansowy spółki.

Wyniki Grupy Pracuj w 2023 r.

Wyniki Grupa Pracuj 2023

Źródło: Spółka

Przedstawiciele grupy jednocześnie podtrzymali dywidendowe plany. Ostateczna decyzja należeć będzie jednak do walnego zgromadzenia. „Intencją zarządu jest, aby co najmniej 50 proc. zysku netto było przeznaczone na wypłatę dywidendy. Rekomendację dotyczącą dywidendy za 2023 r. przedstawimy jako zarząd w ciągu kilku tygodni, przy okazji zwoływania WZ” dodali przedstawiciele Grupy Pracuj.

Zobacz także: Grupa Pracuj zwiększa skalę i konsekwentnie poprawia wyniki finansowe

Ukraina zaskoczyła

Coraz lepiej zaczyna wyglądać działalność spółki na rynku ukraińskim. Należąca do giełdowego podmiotu platforma Robota.ua zakończyła ubiegły rok ponad 60-proc. wzrostem przychodów oraz wypracowała 7,2 mln zł zysku operacyjnego.

„Z dużą satysfakcją obserwujemy, jak radzi sobie nasz ukraiński zespół. Pomimo działalności w bardzo trudnych warunkach, serwis Robota.ua umocnił swoją pozycję rynkową – w minionym roku został największym serwisem rekrutacyjnym w Ukrainie pod względem liczby publikowanych ogłoszeń o pracę. W 2023 r. segment ukraiński zwiększył przychody o ponad 60 proc. i wygenerował solidny zysk na poziomie operacyjnym" mówią Nachyna oraz Fiedorowicz.

Zobacz także: Grupa Pracuj w '24 spodziewa się jednocyfrowego wzrostu liczby projektów rekrutacyjnych w serwisach

Coraz chętniej wykorzystywane AI

Grupa Pracuj od dłuższego czasu oferuje rozwiązania oparte o AI, które wykorzystywane są m.in. przy tworzeniu CV przez kandydatów. Kolejna, trzecia odsłona serwisu, przyniosła następne nowości.

„Wykorzystanie rozwiązań AI jest wartością dodaną zarówno dla użytkowników, jak i pracodawców. Algorytmy wspierają lepsze dopasowanie ofert pracy do umiejętności kandydatów. Dziś ponad połowa aplikacji kandydatów, składana w odpowiedzi na oferty w serwisie Pracuj.pl, jest wysyłana dzięki systemowi rekomendacji sztucznej inteligencji. Efekty wdrożenia Pracuj 3.0 to m.in.: 70 proc. ofert dostępnych w ekosystemie easy apply, dwa razy szybszy proces aplikowania czy wzrost konwersji o 20 proc. r./r.” komentują dyrektorzy Grupy Pracuj.

Zobacz także: Wyniki Grupy Pracuj w IV kw. 2023 roku vs. konsensus PAP

Motorem wzrostu HR Tech

Spółka podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi mówiące o wypracowaniu do 1 mld zł przychodów do 2025 r. przy utrzymaniu marży skorygowanej EBITDA na poziomie powyżej 40 proc. W dalszej poprawie wyników pomogą m.in. rozwiązania HR Tech. Jednocześnie firma cały czas poszukuje podmiotów do przejęcia.

„Zakładamy, że motorem wzrostu w najbliższych latach będą rozwiązania z obszaru HR Tech oferowane przez softgarden i eRecruitera w modelu subskrypcyjnym (SaaS). softgarden już dziś oferuje unikalne połączenie systemu talent acquisition suite z funkcją multipostingu. Dzięki temu kompleksowo zaspokaja potrzeby klientów poprzez znalezienie odpowiednich kandydatów i automatyzację całego procesu rekrutacji w jednym rozwiązaniu. Możliwym kierunkiem dalszego rozwoju oferty softgarden i eRecruitera są rozwiązania z obszaru Human Capital Management / HRM Suite” podsumowali członkowie zarządu Grupy Pracuj.
 

Notowania Grupy Pracuj w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Grupa Pracuj wykres

Zobacz także: Cel 1 mld zł przychodów Grupy Pracuj bez akwizycji może być trudny do osiągnięcia w '25

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.