Relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol: Pierwsze półrocze 2021 roku oceniamy jako bardzo dobry dla nas okres, mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych
Obrazek użytkownika Czaty
18 sie 2021, 15:52

„Pierwsze półrocze 2021 roku oceniamy jako bardzo dobry dla nas okres, mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol

W środę, 18 sierpnia 2021 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I półrocze 2021 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o aktualną sytuację spółki, politykę dywidendową oraz aktualne inwestycje.

W spotkaniu wzięło udział 520 inwestorów, a wiceprezes zarządu odpowiedział na ponad 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania zostaną omówione wyniki finansowe za I półrocze 2021 roku oraz plany rozwoju spółki.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 18 sierpnia 2021 r. o godz. 14:30. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry, witam Państwa na czacie. Zachęcam do zadawania pytań i śledzenia dyskusji.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Na początku chciałbym przedstawić Państwu kilka podstawowych faktów dotyczących spółki PCC EXOL. Jesteśmy giełdową spółką chemiczną, wchodzącą w skład międzynarodowej Grupy PCC. Nasza działalność skupia się na produkcji oraz sprzedaży surfaktantów, czyli związków chemicznych o zdolnościach zmieniania właściwości powierzchniowych cieczy, w której są rozpuszczone. Jesteśmy wiodącym producentem surfaktantów w Polsce i na rynkach Europy Wschodniej. Nasza stale rozwijana oferta kierowana jest do branż takich jak chemia gospodarcza i przemysłowa, włókiennicza, jak również przemysł tworzyw sztucznych, czyszczenie przemysłowe, obróbka metalu i wiele innych. Akcje PCC EXOL są notowane na GPW od sierpnia 2012 r., a obligacje od 2016 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak podsumuje Pan wyniki Spółki za pierwsze półrocze 2021? Jakich wyników można się spodziewać za cały rok 2021?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Pierwsze półrocze 2021 roku oceniamy jako bardzo dobry dla nas okres, mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych. Grupa wypracowała rekordowe przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 300 mln zł. Dało to wzrost o blisko 16% w stosunku do ubiegłorocznego rezultatu. Ilość sprzedanych produktów wzrosła o blisko 8%, a na sprzedaży uzyskaliśmy wysoką marżę brutto na poziomie prawie 18%. Do spodziewanych wyników za cały rok nie mogę się odnieść, ponieważ Spółka nie publikuje prognoz wyników. Oceniamy, że kluczowy wpływ na nie może mieć rozwój sytuacji pandemicznej i jej wpływ na światową gospodarkę.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Co wpłynelo na wyniki 1 półrocza?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Decydujący był pierwszy kwartał 2021 roku, kiedy osiągnęliśmy najwyższy historycznie wolumen sprzedaży w wysokości ponad 26 tys. ton. W drugim kwartale był on nieznacznie niższy. Mimo tego, wynik pierwszego półrocza 2021 roku stanowi poprawę o blisko 7% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost wolumenu sprzedaży zaobserwowaliśmy w obu grupach produktowych, czyli i w grupie do zastosowań w detergentach i kosmetykach oraz do zastosowań przemysłowych. Na ten moment obserwujemy ustabilizowany popyt ze strony klientów produkujących detergenty, kosmetyki i środki higieny osobistej. Jednocześnie odnotowujemy wzrastającą liczbę zamówień od klientów z branży do zastosowań przemysłowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda aktualnie sytuacja nowych zamówień? Czy ożywienie w przemyśle pozytywnie wpłynęło na popyt produktów pcc exol?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Po wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich grupach produktowych w pierwszym półroczu tego, obecnie można zaobserwować ustabilizowany popyt ze producentów środków higieny osobistej, detergentów, jak i kosmetyków. Natomiast dalszy wzrost liczby zamówień odnotowujemy od klientów z branży do zastosowań przemysłowych. Tu sytuacja faktycznie ulega stopniowej poprawie mimo, iż część zakładów będących odbiorcami produktów ma nadal ograniczoną produkcję. Sprzedaż w tej grupie produktów w pierwszym półroczu 2021 w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zwiększyła się o ponad 10%.

Obrazek użytkownika Anonim
Aglesjay

Jakie nowe produkty ma spółka do zaoferowania?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W drugim kwartale 2021 r. Spółka wdrożyła dwa kolejne specjalistyczne wyroby dedykowane dla branży polimeryzacji emulsyjnej. Produkty dopełniają portfolio tej grupy produktowej oraz pozwalają na większy wybór skutecznego rozwiązania dla konkretnego procesu polimeryzacji.
Nowością wprowadzoną na rynek jest specjalny produkt, który wykorzystywany jest jako komponent podczas produkcji dwustronnych taśm samoprzylepnych.
W zakresie detergentów do zastosowań przemysłowych do sprzedaży wprowadzono nowy produkt, charakteryzujący się wysoką odpornością na środowisko alkaliczne oraz bardzo dobrymi zdolnościami detergencyjnymi i czyszczącymi. W grupie etoksylatów pojawił się także nowy produkt oparty na bazie gliceryny. Znajduje on zastosowanie głównie jako półprodukt do dalszej syntezy chemicznej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie niesprzyjające warunki wystąpiły w ostatnim półroczu, o których Pan napisał i co się na nie składało? Czy one mogą się powtórzyć?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim stale rosnące ceny podstawowych składników kluczowych dla nas surowców. Wzrost cen odnotowywaliśmy już od trzeciego kwartału 2020 r. Sytuacja ta utrzymywała się również w drugim kwartale bieżącego roku. Drugim istotnym czynnikiem jest ograniczona podaż ze strony producentów surowców chemicznych. Kolejna fala pandemii w pierwszym kwartale 2021 r. doprowadziła do poważnego zakłócenia łańcuchów dostaw. Stan ten utrzymuje się w dalszym ciągu. Do tego doszły liczne problemy technologiczne, z którymi zmagali się europejscy producenci chemikaliów. Nadal obserwujemy również problemy w globalnym transporcie morskim, jak i drożejące stawki frachtów.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Jak wygląda aktualnie sytuacja nowych zamówień? Czy ożywienie w przemyśle pozytywnie wpłynęło na popyt produktów pcc exol?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Po wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich grupach produktowych w pierwszym półroczu tego roku, obecnie można zaobserwować ustabilizowany popyt ze strony producentów środków higieny osobistej, detergentów, jak i kosmetyków. Natomiast dalszy wzrost liczby zamówień odnotowujemy od klientów z branży do zastosowań przemysłowych. Tu sytuacja faktycznie ulega stopniowej poprawie mimo, iż część zakładów będących odbiorcami produktów ma nadal ograniczoną produkcję. Sprzedaż w tej grupie produktów w pierwszym półroczu 2021 w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zwiększyła się o ponad 10%.

Obrazek użytkownika Anonim
harap1

W jakim stopniu Exol ma realną możliwość kompensowania cen surowców poprzez wzrost cen produktów?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wyższe przychody to efekt zarówno większego wolumenu, jak również wyższych cen sprzedaży. Ceny surowców, przede wszystkim tlenku etylenu i alkoholi naturalnych, rosną od drugiej połowy 2020 roku. Tym samym powodują one wyższe ceny sprzedaży naszych produktów. Warto zauważyć, że w dłuższym okresie czasu ceny surfaktantów są generalnie skorelowane z cenami surowców. Ich zwyżki lub spadki odzwierciedla cena dla klienta.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Jak mogą wyglądać ceny surowców w 2H’21 ? czy spółka nie odczuwa problemów z ich dostępnością ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W dwóch pierwszych kwartałach 2021 roku obserwowaliśmy ograniczoną podaż ze strony producentów surowców chemicznych. Utrzymująca się sytuacja pandemiczna spowodowała wśród wielu firm problemy z utrzymaniem ciągłości produkcji i sprzedaży. Grupie PCC EXOL udało się uniknąć tego typu problemów, w szczególności zachowaliśmy ciągłość produkcji. Dziś nie można jednak określić skutków, jakie my i nasi dostawcy surowców poniesiemy w związku z aktualną sytuacją i jej możliwym rozwojem.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak cena ropy naftowej wpływa na ceny sprzedaży surfaktantów?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Jak już wcześniej wspomniałem, ceny surfaktantów zależne są od cen surowców. Jednym z kluczowych dla nas surowców jest tlenek etylenu, którego cena jest pochodną ceny ropy naftowej. Tym samym cena produktu oferowanego klientowi odzwierciedla wzrost lub spadek ceny ropy naftowej.

Obrazek użytkownika Anonim
Investor

Witam, czy nowa instalacja, która miała być oddana w czerwcu 2021 zaczęła już działać ? Czy w związku z tym spółka liczy na dodatkowe korzyści w postaci konkurencyjnych produktów i dodatkowych zysków ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rozpoczęcie produkcji na nowej instalacji miało miejsce w drugim kwartale 2021 roku. Produkty z niej skierowane są głównie do wytwórców środków odpieniających oraz profesjonalnych detergentów. W naszej ocenie nowa instalacja wpłynie pozytywnie na zwiększenie sprzedaży oferowanych przez nas wyrobów. To potencjalnie powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży w kolejnych okresach. Zakładamy, że przy utrzymującym się popycie już w pierwszym półroczu 2022 roku Spółka powinna w pełni wykorzystywać nowe moce produkcyjne. Aktualnie Spółka wykorzystuje ok. 85% zdolności produkcyjnych tej instalacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Proszę o przybliżenie ostatnio zrealizowanych przez Was inwestycji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zakończona właśnie budowa instalacji do produkcji oksyalkilatów wysokomolowych jest najistotniejszą inwestycją prowadzoną przez PCC EXOL w ostatnich latach. Jej wartość zamknęła się kwotą 62 mln zł. Jednocześnie zakończyliśmy kolejną inwestycję – instalację pilotażową, tzw. pilot plant do siarczanowania. Inwestycja ta ma umożliwić Spółce rozwój gamy nowych i innowacyjnych produktów. Przeznaczone będą zarówno do aplikacji detergentowo-kosmetycznych, jak i do szeregu aplikacji przemysłowych, np. polimeryzacji emulsyjnej czy przemysłu budowlanego.

Obrazek użytkownika Anonim
NOK

Jakie inwestycje są obecnie w realizacji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Kontynuujemy prace nad inwestycją w budowę stacji filtracji. Dzięki niej w pełni wykorzystamy potencjał instalacji oksyalkilatów. Jej wartość szacowana jest na ok. 11 mln zł. Ponadto po rozruchu mechanicznym trwa rozruch technologiczny reaktora do estrów fosforowych. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2 tys. ton w zakresie wytwarzania estrów fosforowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są plany Zarządu dotyczące rozbudowy mocy produkcyjnych spółki i jakie to może mieć przełożenie na zdolności produkcyjne?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zakończona inwestycja w budowę nowej instalacji do produkcji oksyalkilatów wysokomolowych zapewni wzrost zdolności produkcyjnych o ok. 10 tys. ton. Trzeba przy tym pamiętać, że faktyczne zdolności produkcyjne są uzależnione od wytwarzanego asortymentu. W przypadku produktów bardziej skomplikowanych i specjalistycznych, wydajność instalacji ulega zmniejszeniu. Z kolei inwestycja w reaktor do produkcji estrów fosforowych pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych Spółki o dodatkowe 2 tys. ton. Po jej zakończeniu nominalne zdolności produkcyjne Spółki w przeliczeniu na produkt standardowy wzrosną w przybliżeniu do ok. 139 tys. ton rocznie, wobec aktualnych ok. 137 tys. ton rocznie. Nadmienię jeszcze, że na początku historii Spółki potencjał produkcyjny PCC EXOL wynosił ok. 100 tys. ton rocznie.

Obrazek użytkownika Anonim
ES

Co spółka robi w ramach zrównoważonego rozwoju?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Budujemy m.in. ofertę produktów wpisujących się w trend zielonej chemii, proponując klientom nową grupę produktów o nazwie GREENLINE, co pozwala Spółce być aktywną w obszarze zrównoważonej produkcji. Złoty poziom CSR EcoVadis, którym nagrodzono nas za ubiegły rok, jest bardzo ważnym wyróżnieniem. Jest to potwierdzenie wiarygodności naszych działań podejmowanych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Świadczy o spełnianiu przez nas najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska, poszanowaniu praw człowieka i etyki. Zarazem zwiększa naszą transparentność i zaufanie między partnerami handlowymi.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są szanse na wzrost wolumenu produktów przemysłowych do poziomów sprzed pandemii i w jakim czasie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Obecnie obserwujemy ustabilizowany popyt ze strony klientów produkujących środki higieny osobistej, detergenty i kosmetyki. Jednocześnie wzrosła liczba zamówień od klientów z branży do zastosowań przemysłowych. Zmniejszanie obostrzeń może potencjalnie w najbliższym czasie wpłynąć na wzrost sprzedaży produktów do zastosowań przemysłowych. W związku z tym nie możemy wykluczyć powrotu trendu sprzed pandemii. Charakteryzował się on rosnącym udziałem w sprzedaży Grupy produktów do aplikacji przemysłowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Karol

Gdzie sa nawjyższe marże i z czego to wynika?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim są to produkty z grupy aplikacje przemysłowe, które w większości są produktami specjalistycznymi. Są bardziej rentowne niż produkty masowe. Na przestrzeni ostatnich 4 lat produkty te wypracowały średnioroczną marżę wyższą o 10 p.p. od produktów dedykowanych do zastosowań w detergentach i kosmetykach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy planujecie kolejne emisje obligacji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Emisje obligacji zawsze wynikają z aktualnych potrzeb Spółki i warunków panujących na rynku. W tej chwili nie mamy czynnego prospektu. Patrząc historycznie, zwykle oferowaliśmy obligacje, kiedy pojawiały się argumenty za kolejnymi emisjami.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Co z dywidendą? Czy będziecie ją wypłacać w Exolu?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

O przeznaczeniu zysku za rok obrotowy decydują wyłącznie akcjonariusze Spółki, w drodze uchwały Walnego Zgromadzenia. Jako Zarząd przedstawiamy swoją propozycję odnośnie wypracowanego zysku. Rekomendację opieramy na bieżącej dynamice rozwoju Spółki i przewidywanym poziomie płynności finansowej. Zwracamy również uwagę na potrzebę zapewnienia możliwości realizacji przyszłych i bieżących inwestycji. Tak jak wspominałem, ostateczna decyzja w tym zakresie należy jednak wyłącznie do Walnego Zgromadzenia.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Jaką PCC EXOL ma ekspozycję walutową?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Spółka zwykle w pewnym stopniu jest narażona na osłabienie złotego względem euro i dolara. Wynika to z tego, że przychody w walucie są wyższe niż koszty w walucie. Sprzedaż eksportowa oraz sprzedaż krajowa, pośrednio uzależniona od kursu walut, stanowi zazwyczaj ok. 95% przychodów. Import oraz zakupy pośrednio uzależnione od kursów walut stanowią ok. 90% kosztów. Tym samym, wahania kursowe walut w dużej mierze kompensują się. Znaczna część przepływów jest naturalnie zabezpieczona przed ryzykiem kursu walutowego. Oczywiście ostateczny bieżący wpływ zależny jest od wielkości zmian kursów oraz skali importu i eksportu w danym okresie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy sprzedaż PCC EXOL charakteryzuje się sezonowością?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Nie, nasza sprzedaż nie charakteryzuje się istotną sezonowością. Między kwartałami pojawiają się różnice w wolumenach sprzedaży poszczególnych produktów, jednakże głównie wynika to z nastrojów panujących wówczas na rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Aglesjay

Jakie plany na przyszłość?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Stale obserwujemy dynamicznie zmieniające się otoczenie. Produkty dedykowane do wytwarzania środków myjących cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W drugim kwartale 2021 roku wzrosła sprzedaż produktów do aplikacji przemysłowych. Nasze elastyczne linie produkcyjne umożliwiają nam płynnie dostosowywać produkcję do zapotrzebowania. Uruchomiona w drugim kwartale instalacja do produkcji oksyalkilatów wysokomolowych jest ważnym elementem naszej strategii. Zakłada ona konsekwentne rozszerzanie portfela klientów o małe i średnie firmy oraz poszerzanie oferty produktowej o bardziej specjalistyczne surfaktanty dedykowane do zastosowań przemysłowych.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Bardzo dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym spotkaniu. W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do serwisu relacji inwestorskich PCC Exol (https://www.pcc-exol.eu/investor) lub poprzez e-mail ir.exol[at]pcc[dot]eu. Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia!

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.