Cyfrowy funt może być programowalny nie wydasz go jak chcesz
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
22 wrz 2021, 17:44

Cyfrowy funt może mieć postać programowalnego kieszonkowego, którego nie będzie można wydać tak, jak się chce

Wielka Brytania zastanawia się nad „programowaniem” cyfrowego funta. Emitent miałby kontrolę na tym, w jaki sposób taka waluta byłaby wydawana.

Jak informuje „The Telegraph”, Bank Anglii zwrócił się do ministrów w sprawie podjęcia decyzji, czy cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) powinna być „programowalna”, tj. czy ostatecznie powinna dawać emitentowi kontrolę nad tym, jak jest wydawana. Nad podobnymi procedurami zastanawia się Komunistyczna Partia Chin.

Rząd chce kontrolować wydatki obywateli

Brytyjski rząd i bank centralny od kilku lat pracują nad utworzeniem cyfrowej waluty. Dyrektor Banku Anglii Tom Mutton wskazuje, że rząd będzie zobowiązany do interwencji i podjęcia ostatecznej decyzji w zakresie CBDC. Kluczową cechą przyszłej cyfrowej waluty banku centralnego będzie potencjalna opcja kontroli nad płatnościami. Potencjalnie może to dotyczyć zasiłków, jak wskazuje Sandra Ro, dyrektorka w Global Blockchain Business, porównując do amerykańskiego systemu wypłacania zasiłków w bonach. W tym zastosowaniu jest podobny cel – ograniczenie odbiorcy opcji kupowania za pieniądze dowolnych produktów, ale tylko podstawowych rzeczy, takie jak żywność czy środki higieniczne.

Zobacz także: Bitcoin nie ma żadnej wartości wewnętrznej, bądź gotowy na stratę wszystkich pieniędzy jeżeli inwestujesz w BTC - uważa Prezes Banku Anglii

Chiny skutecznie wdrażają już swoją walutę cyfrową. Komunistyczna Partia Chin z większym entuzjazmem pracuje nad digitalizacją juana, ponieważ zwiększy to kontrolę władz nad wydatkami obywateli. Analitycy spodziewają się, że chiński rząd w przyszłości wyeliminuje całkowicie walutę fizyczną na rzecz cyfrowej. „Korzystanie z gotówki w Chinach spada i prędzej czy później zostanie ona zastąpiona cyfrową formą płatności”, powiedział CNBC Yan Xiao, kierownik projektu ds. handlu cyfrowego na Światowym Forum Ekonomicznym.

2

Pojawiają się głosy, że za pomocą cyfrowych walut komunistyczny rząd Chin może zmusić obywateli do wydawania pieniędzy (bo jeśli nie będą wydawane, to zostaną cofnięte). Podobnie bank centralny będzie mógł kontrolować jak są wydawane środki, z usług jakich firm będą korzystać obywatele. Po ostatnich antykapitalistycznych posunięciach (Aplikacja Didi zablokowana. Chinom nie podobają się IPO spółek technologicznych w USA)  Chin to nie brzmi jak abstrakcyjny scenariusz Orwella.

Zobacz także: Chiny walczą z technologicznymi gigantami. Inwestorzy uciekają, bo skala regulacji zaskakuje nawet entuzjastów chińskiej gospodarki

Programowane kieszonkowe od rządu

Na antenie Sky News Sir Jon Cunliffe - który pracuje na stanowisku zastępca prezesa Banku anglii ds. stabilności finansowej - chwalił ten sposób programowania cyfrowych walut w celach komercyjnych lub społecznych. Wskazuje, że jest to rozwiązanie podobne do zarządzania kieszonkowymi dzieci. - Można by pomyśleć o inteligentnych kontraktach, w których pieniądze byłyby zaprogramowane tak, aby zostały uwolnione tylko wtedy, gdy coś się wydarzy. (…) Można by pomyśleć o dawaniu dzieciom kieszonkowego, ale tak zaprogramować, by nie można ich było przeznaczyć na słodycze. Jest cała gama rzeczy, które pieniądze programowalne mogłyby zrobić, a których nie możemy zrobić z obecną technologią.”

Rzecznik Skarbu Państwa Jej Królewskiej Mości, tłumaczy: „Programowalność jest potencjalną cechą CBDC. Grupa zadaniowa koordynuje badanie potencjalnego cyfrowego funta i żadne decyzje nie zostały podjęte w sprawie tego, czy wprowadzić CBDC w Wielkiej Brytanii lub jego projekt.”

Zobacz także: Chiny chcą wyemitować juana z datą ważności. Nadchodzi cyfrowy pieniądz banków centralnych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost