Spadek eksportu w IV kw. wynikał m.in z tendencji recesyjnych w UE - NBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 mar 2024, 14:16

Spadek eksportu w IV kw. wynikał m.in z tendencji recesyjnych w UE - NBP

Spadek eksportu w IV kw. 2023 roku wynikał m.in z tendencji recesyjnych w UE i przeceny eksportowanych towarów - podał NBP.

NBP podał, że w IV kwartale 2023 r. wartość eksportu ukształtowała się na poziomie 373,2 mld zł i była o 8,3 proc. niższa w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to drugi kolejny kwartał spadku wartości eksportu.

"Zmniejszenie się wartości eksportu z jednej strony wynikało z trendów recesyjnych obserwowanych w handlu krajów Unii Europejskiej, z drugiej dalszej przeceny większości eksportowanych produktów. Znalazło to odzwierciedlenie w jednoczesnym spadku wolumenu oraz cen transakcyjnych odpowiednio o 2,7 proc. rdr i 5,9 proc. rdr. Na dominację tendencji spadkowych w eksporcie w IV kwartale 2023 r. wskazuje także spadek wartości w pięciu spośród sześciu głównych kategorii towarów" - napisał NBP.

NBP podał, że podobnie jak w poprzednich kwartałach, najgłębszy spadek miał miejsce w towarach zaopatrzeniowych, które obejmują największą część eksportu. Duży spadek odnotowali także eksporterzy towarów konsumpcyjnych, na co największy wpływ miało głębokie zmniejszenie sprzedaży zagranicznej dóbr trwałego użytku.

Natomiast w kategorii obejmującej środki transportu nastąpiło zahamowanie tendencji wzrostowej, głównie w wyniku wyraźnego zmniejszenia eksportu akumulatorów elektrycznych.

NBP podał, że tendencja wzrostowa utrzymała się natomiast w eksporcie samochodów dostawczych, aut osobowych - zarówno nowych pojazdów, jak i używanych. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się także eksport pozostałych środków transportu.

NBP poinformował, że w ostatnim kwartale 2023 r. wartość importu wyniosła 372,0 mld zł i była o 14,2 proc. niższa w porównaniu z IV kwartałem 2022 r. Był to trzeci kolejny kwartał spadku importu.

"Podobnie jak w poprzednich, największy wpływ na zmniejszenie się wartości importu miał spadek cen wynikający z silnej przeceny paliw i surowców na rynkach międzynarodowych, z czasem w coraz większym stopniu kształtowany przez aprecjację nominalnego kursu złotego" - napisał NBP.

NBP podał, że w IV kwartale ceny importowanych towarów były o 9,0 proc. niższe w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według NBP do zmniejszenia wartości importu przyczynił się także spadek o 4,9 proc. rdr wolumenu, na co m.in. złożyło się mniejsze zapotrzebowanie na towary zaopatrzeniowe i części ze strony sektora eksportowego.

Spadki wartości importu nastąpiły w pięciu spośród sześciu głównych kategorii.

Najgłębsze miały miejsce w paliwach oraz w towarach zaopatrzeniowych, tj. w kategoriach, gdzie wpływ spadków cen na zmiany importu był największy.

Natomiast wzrostowa tendencja utrzymała się w kategorii obejmującej środki transportu, głównie w wyniku rosnącego popytu na samochody osobowe. (PAP Biznes)

map/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości