DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie spadają; giełdy w Azji na minusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 kwi 2024, 08:44

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie spadają; giełdy w Azji na minusach

Kontrakty w Europie notują spadki, a indeksy w Azji też są na minusach. Na rynkach pojawił się negatywny sentyment po kolejnym izraelskim ataku na Iran.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 1,12 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,77 proc., na CAC 40 zniżkują o 0,61 proc., a na DAX tracą 1,23 proc.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 2,66 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zniżkuje o 1,22 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 1,63 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,3 proc.

Rynki analizują informacje z Bliskiego Wschodu. Reuters, „New York Times” oraz ABC News podały w piątek rano, że Izrael przeprowadził atak rakietowy na Iran. Media te informują, że izraelskie rakiety trafiły w obiekt w Iranie, obiekty wojskowe niedaleko miasta Isfahan. Irańskie władze wojskowe podały, że izraelski atak rakietowy został zneutralizowany przez obronę przeciwlotniczą i nie wyrządził żadnych szkód.

Wybuchy w Iranie nastąpiły niecały tydzień po bezprecedensowym ataku tego kraju na Izrael. Z terytorium Iranu wystrzelono wówczas ponad 300 dronów i rakiet, z których zdecydowana większość została przechwycona. Władze Izraela zapowiadały odwet za ten atak.

„Brak jasności co do dalszych działań Iranu będzie na razie sprawiał, że inwestorzy będą nerwowi, a rynek będzie niestabilny, w czasie, gdy giełdy stoją w obliczu znacznej niepewności związanej z inflacją i stopami procentowymi” – powiedział Vasu Menon, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w OCBC.

Akcje sektora chipów ucierpiały zarówno z powodu perspektyw przedłużającej się restrykcyjnej polityki pieniężnej, jak i rozczarowania inwestorów decyzją Taiwan Semiconductor Manufacturing Co o pozostawieniu planów wydatków kapitałowych bez zmian. Akcje TSMC spadły o 6,6 proc.

Firma obniżyła perspektywy wzrostu przychodów dla branży chipów, powołując się na łagodniejsze od spodziewanego ożywienia popytu w sektorach smartfonów i komputerów osobistych.

Dzień wcześniej ASML, największy dostawca sprzętu dla producentów chipów komputerowych, poinformował o słabszych od oczekiwań nowych zamówieniach.

„To coś w rodzaju potrójnego ciosu dla rynków, ponieważ jastrzębi charakter polityki Fedu z każdym dniem wzmaga oddziaływanie, a wyniki branży półprzewodników jak dotąd są rozczarowujące. Na domiar złego ryzyko geopolityczne ponownie wzrosło, a nastroje wobec ryzyka mogą pozostać słabe w oczekiwaniu na więcej szczegółów na temat ostatniego ataku” – powiedziała Charu Chanana, szefowa strategii walutowej w Saxo.

W czwartek prezes Fedu w Nowym Jorku John Williams powiedział, że Fed pozostaje zależny od danych.

„Jeśli dane mówią nam, że do osiągnięcia naszych celów potrzebowalibyśmy wyższych stóp procentowych, to oczywiście chcielibyśmy je utrzymać na tym poziomie" - powiedział.

Prezes Fedu w Atlancie Raphael Bostic powiedział, że nie sądzi, że właściwe będzie złagodzenie polityki monetarnej do końca 2024 roku.

Szef Fedu w Minneapolis Neel Kashkari powiedział w Fox News Channel, że Fed może utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie przez cały rok.

Zdaniem Michaela Landsberga, dyrektora ds. inwestycji w Landsberg Bennett Private Wealth Management, ponowne przyspieszenie inflacji budzi duże obawy rynków.

„Jesteśmy zdecydowanie w obozie braku obniżek stóp procentowych w 2024 r. Uważamy, że inwestorzy powinni przygotować się na wyższą inflację i stopy przez dłuższy czas. Portfele inwestycyjne powinny być przygotowane na tę dynamikę w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedział.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,5 proc. do -0,8 proc.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 37.777,81 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,22 proc. i wyniósł 5.011,12 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,52 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.601,50 pkt.

Dolar umacnia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 106,21 pkt.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,25 proc. do 154,37.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 1,55 proc. do 84 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 1,53 proc. do 88,42 USD/b.

W czasie sesji ceny złota na rynku spot wzrosły do nowego rekordowego poziomu 2.411,09 USD za uncję. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości