TYDZIEŃ W KRAJU: Flash CPI, PMI, podaż SPW, rząd o WPFP, wyniki Santander, Pekao | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 kwi 2024, 06:16

TYDZIEŃ W KRAJU: Flash CPI, PMI, podaż SPW, rząd o WPFP, wyniki Santander, Pekao

W skróconym, świątecznym tygodniu uwaga krajowych inwestorów skupi się na szybkim szacunku inflacji CPI (wtorek) i wskaźniku PMI dla polskiego przemysłu (czwartek) za kwiecień. Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027. MF przedstawi plan podaży SPW na maj. Wyniki opublikują Azoty, Santander i Pekao.

Po spadku inflacji w marcu do najniższego poziomu od pięciu lat (2,0 proc. rdr), w kwietniu rynek oczekuje wzrostu wskaźnika.

"Z naszych szacunków wynika, że krajowa stopa inflacji w kwietniu odbiła w górę do 2,7 proc. rdr do czego w znacznym stopniu przyczynił się wzrost cen żywności po przywróceniu wyższej stawki VAT na tę kategorię produktów. Nasza analiza cen w źródłach internetowych wskazuje, że żywność podrożała w kwietniu przeciętnie o ok. 3 proc. mdm, mimo tego, że niektóre sieci sprzedawców detalicznych wstrzymywały się z podwyższaniem cen wybranych produktów po podniesieniu podatku VAT" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Do wzrostu CPI przyczyniły się też wyższe ceny paliw (+2,5 proc. mdm). Z kolei ceny w kategoriach bazowych zwiększyły się naszym zdaniem umiarkowanie, w efekcie czego inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności prawdopodobnie przyhamowała do ok. 4,2 proc. rdr" - dodają.

Jak wskazują ekonomiści, kwietniowy odczyt inflacji będzie istotny dla złotego, który po ostatnim, lekkim osłabieniu, w najbliższych dniach ma szansę na aprecjację.

"W kraju możliwy jest powrót lekkiej tendencji spadkowej EUR/PLN wsparty przez wyraźne odbicie w górę kwietniowej inflacji CPI, a w kolejnym tygodniu przez mało gołębią retorykę RPP – o ile nowe informacje z USA nie umocnią znowu dolara, odsuwając perspektywy obniżek stóp przez Fed. Wciąż nie wykluczamy zejścia EUR/PLN do 4,20 w perspektywie pierwszego półrocza" - prognozują ekonomiści.

Wtorkowy odczyt CPI będzie też istotny dla krajowego rynku długu.

"Pierwsze od miesięcy spore odbicie CPI w górę może przełożyć się na dalszy wzrost stóp FRA i krótkoterminowych IRS oraz wypłaszczenie krzywych. W tę samą stronę tydzień później mógłby oddziaływać przekaz z posiedzenia RPP, potwierdzający odległą perspektywę obniżek stóp procentowych. Potencjał do impulsu z tej strony jednak się zawęża, ponieważ krajowy rynek w ostatnich miesiącach już znacznie skorygował oczekiwania dot. obniżek stóp NBP" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"W efekcie, krajowy rynek stopy może być bardziej wrażliwy na informacje z gospodarki globalnej, a tu z kolei sygnały mogą być różnokierunkowe: z jednej strony stabilizacja inflacji w strefie euro na względnie niskim poziomie i dość słabe odczyty PMI/ISM, z drugiej ryzyko kolejnej pozytywnej niespodzianki w danych z rynku pracy w USA na koniec tygodnia" - dodają.

We wtorek na posiedzeniu rząd zajmie się m. in. Wieloletnim Planem Finansowym Państwa (WPFP) z prognozą finansów publicznych na lata 2024-2027. Ze względu na zmianę przepisów unijnych, nie będzie już przygotowywana Aktualizacja Programu Konwergencji (APK), którą wcześniej rząd co roku przesyłał do Komisji Europejskiej. Część danych, które wcześniej pojawiały się w APK, zostanie zawarta w WPFP.

Minister finansów Andrzej Domański poinformował dziennikarzy, że w ramach WPFP resort finansów przedstawi założenia funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. Jej powstanie zapowiadał w swoim expose premier Donald Tusk. Projekt dotyczący Rady resort finansów ma przedstawić w ciągu kilku tygodni.

Z porządku obrad Rady Ministrów wynika, że na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się też projektem uchwały w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Krajowym Programem Reform 2024/2025.

We wtorek resort finansów opublikuje plan podaży skarbowych papierów wartościowych na maj. W rocznym planie MF zakładał w maju trzy przetargi, w dniach: 15 maja, 23 maja i 28 maja. Resort finansów ma obecnie sfinansowane ok. 64 proc. potrzeb pożyczkowych brutto budżetu na 2024 r.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w najbliższych dniach kolejne spółki opublikują swoje dane finansowe. W poniedziałek raporty przedstawią Mercator, Azoty, PCF i XTB, a we wtorek: Santander i Pekao.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewają się, że w I kw. 2024 r. zysk netto Banku Pekao SA wyniesie 1.466 mln zł. W przypadku Santander BP rynek oczekuje w I kw. zysku netto na poziomie 1.425,1 mln zł.

Analityk DM BOŚ, Adam Stańczak, wskazuje, że w najbliższych dniach zmienność na rynku może być podwyższona.

"W tym tygodniu warto liczyć się z dawką szumu technicznego, którą będą generowały dwa dni bez sesji, środowy komunikat FOMC i zakończenie miesiąca, zwykle przynoszące dawkę większej zmienności. W praktyce, na wiarygodny techniczne handel w Warszawie trzeba będzie trzeba poczekać do 6 maja" - wskazał w komentarzu po piątkowej sesji analityk.

W drugiej części świątecznego tygodnia uwagę rynków przyciągnie odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu za kwiecień (czwartek). W marcu wskaźnik wyniósł 48,0 pkt. Ekonomiści Santander BP oczekują, że w kwietniu PMI obniżył się.

"Spodziewamy się lekkiego spadku do 47,8 pkt., odzwierciedlającego słabość koniunktury w strefie euro, w szczególności w gospodarce niemieckiej. Warto jednak pamiętać, że sygnały z krajowego sektora produkcyjnego są niejednoznaczne, przy czym dominują wskazania na stopniową poprawę nastrojów firm w przetwórstwie" - wskazują ekonomiści.

-------------------------------

Kalendarium wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 29 kwietnia - 3 maja.

PONIEDZIAŁEK, 29 KWIETNIA

Wyniki: Mercator, Azoty, PCF, XTB

11.00 - Czat inwestorski z prezesem CI Games SE

WTOREK, 30 KWIETNIA

Wyniki: Santander, Pekao

9.00 - Konferencja wynikowa Grupy Azoty za IV kw. i 2023 r.

10.00 - GUS - Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r.

10.00 - GUS - Wstępna ocena przezimowania upraw w 2024 r.

10.00 - Konferencja Banku Pekao

11.00 - Posiedzenie Rady Ministrów

12.00 - Konferencja Banku Pekao dla inwestorów

15.00 - MF - Podaż SPW na maj

ŚRODA, 1 MAJA

Dzień wolny - Święto Pracy

CZWARTEK, 2 MAJA

9.00 - Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za kwiecień

PIĄTEK, 3 MAJA

Dzień wolny - Święto Konstytucji 3 Maja

(PAP Biznes)

pat/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości