Sytuacja kapitałowa PKO BP pozwala myśleć optymistycznie o wzroście kredytów i wypłacie dywidendy - Midera | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 maj 2024, 10:24

Sytuacja kapitałowa PKO BP pozwala myśleć optymistycznie o wzroście kredytów i wypłacie dywidendy - Midera

Sytuacja kapitałowa PKO BP pozwala myśleć optymistycznie o wzroście wolumenów kredytowych oraz o wypłacie dywidendy - poinformował wiceprezes banku kierujący pracami zarządu, Szymon Midera. Podał, że bank chce zwiększyć udziały rynkowe nie obniżając rentowności.

"Mamy bardzo stabilną sytuację kapitałową. (...) co pozwala nam myśleć optymistycznie o wzroście wolumenów kredytowych w przyszłych okresach oraz wypłacie dywidendy" - powiedział Midera.

Łączny współczynnik kapitałowy (TCR) wynosi 18,22 proc., a współczynnik kapitału Tier 1 jest na poziomie 17,41 proc.

Bank otrzymał rekomendację KNF, która pozwala mu na wypłatę dywidendy do 75 proc. zysku netto za 2023 rok, pomniejszonego o 1,6 mld zł zaliczone do funduszy własnych.

"Intencją banku jest utylizacja nadwyżki kapitałowej poprzez budowę wolumenów i umacnianie udziałów w rynku. To jest cel nadrzędny" - powiedział wiceprezes banku Krzysztof Dresler.

Podał, że widzi "gigantyczny" potencjał do wzrostu udziałów rynkowych PKO BP.

"Chcielibyśmy zwiększać nasze udziały rynkowe w sposób rentowny, nie obniżając rentowności" - powiedział Midera.

Podał, że bank rozpoczyna prace nad przygotowaniem nowej strategii, jej ramy powinny być gotowe jesienią.

PKO BP podał w czwartek, że jego kredytobiorcy złożyli łącznie 59,3 tys. wniosków o mediację umów kredytów hipotecznych w CHF, zawarto 38 tys. ugód.

W samym I kwartale 2024 roku liczba nowych wniosków o mediację wzrosła do 2,3 tys. z 2,1 tys. w IV kwartale 2023 roku

Wiceprezes banku nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur poinformował, że konwersja wniosków na ugody jest nadal wysoka.

"Widzimy lekki wzrost poziomu zawieranych ugód i wniosków o mediację i lekki spadek spraw sądowych. Naszym celem jest - ale jeszcze nie w drugim, ale w trzecim kwartale - żeby ten trend poprawiać, czyli żeby mieć coraz więcej ugód, a coraz mniej spraw frankowych" - powiedział Mazur.

Podał, że ostatnia uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych nie wpłynęła na wartość zawiązanych przez bank rezerw.

Koszty ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach wymienialnych, ujęte w ciężar wyników I kwartału 2024 roku, wyniosły 1,34 mld zł. Pokrycie rezerwami kredytów hipotecznych w CHF wzrosło do 98 proc.

(PAP Biznes), #PKO

seb/ ana/

Zobacz także: PKO BP SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości