APRS podsumowuje przełomowy projekt w zakresie ochrony wód | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2024, 11:23

APRS podsumowuje przełomowy projekt w zakresie ochrony wód

APRS SA. oferująca innowacyjne rozwiązania dotyczące ochrony wód powierzchniowych z powodzeniem zakończyła jeden z kluczowych projektów rozwojowych. Wspólnie z dwiema jednostkami badawczymi spółka podsumowała badania dotyczące usuwania fosforu z wód powierzchniowych za pomocą bezszwowych kapsuł w postaci hydrożelowego biokompozytu żelazlo/alginian. Projekt realizowany w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wartość projektu wyniosła prawie 8,5 mln zł.

Zanieczyszczenie wód powierzchniowych fosforem jest jednym z głównych problemów środowiskowych, szczególnie w kontekście ekosystemów słodkowodnych takich jak rzeki, jeziora i stawy. Fosfor jest niezbędny do wzrostu roślin, jednak jego nadmiar w wodzie może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. eutrofzacji. Rozwiązanie wypracowane w ramach projektu ma przełomowe znaczenie dla rekultywacji wód w Polsce i na świecie. Dodatkowo w pełni wpisuje się w strategię Unii Europejskiej dotyczącą zarządzania fosforem w rolnictwie. Jest to produkt umożliwiający recykling fosforu, który jest zakwalifikowany przez komisje UE jako surowiec krytyczny.

Ponad półtoraroczne prace nad projektem, w które oprócz spółki APRS zaangażowane były Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Norwegian Institute for Water Research, potwierdziły skuteczność rozwiązania. Bezszwowe mikrokapsuły w postaci hydrożelowego biokompozytu w czasie prowadzonych badań trwale związały fosfor występujący w zbiornikach wodnych. Usunięty poza ekosystem wodny biokompozyt można z powodzeniem powtórnie użyć m.in. do nawożenia trawy – co potwierdziły badania prowadzone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie na czele z prof. Hanną Siwek.

- Biokompozyt może być bezpośrednio stosowany do gleby, jako preparat nawozowy zawierający fosfor. Ze względu na dużą zawartość alginianu może zwiększyć fizyczną aktywność roślin i znacznie polepszyć właściwości fizyczne gleby, a zwłaszcza jej nawożenie i zmniejszyć jej erozję. Ze względu na dużą ilość żelaza biokompozyt jest rekomendowany jako nawóz do trawników – podsumowała prof. Hanna Siwek z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dzięki realizacji projektu Spółka znacznie zwiększyła też swój potencjał produkcyjny, poprzez zakup linii do produkcji biokompozytu na skalę przemysłową.

- Rozwiązania ochrony wód powinny bazować przede wszystkim na technologiach naturalnych i do tego dążyliśmy w naszych badaniach. Dzięki temu projektowi mamy możliwość przemysłowej produkcji biokompozytu, który ogranicza zanieczyszczenie wód fosforem. Mogliśmy podjąć rozmowy z portami w Szczecinie i Gdyni, które borykają się z problemem przeładunku nawozów, które następnie trafiają do Bałtyku powodując zakwit. Nasza technologia rozwiązuje problem zanieczyszczenia fosforem nie tylko w stawach, ale również w przypadku większych akwenów wodnych. W tym momencie jesteśmy gotowi na komercjalizację rozwiązania wspólnie z pierwszymi zaineresowanymi podmiotami – podkreślił Grzegorz Brenk, prezes zarządu APRS SA.

Źródło: Spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost