DZIEŃ NA FX/FI: PLN kończy tydzień z niewielkimi zmianami do EUR i USD | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 maj 2024, 16:42

DZIEŃ NA FX/FI: PLN kończy tydzień z niewielkimi zmianami do EUR i USD

Polska waluta kończy tydzień niewielkimi zmianami wobec głównych walut. W piątek po południu kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie ok. 4,258 podczas, gdy w poniedziałek rano wynosił ok. 4,259. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły w tym czasie z 5,68 proc. do 5,81 proc. Zdaniem analityków, polska waluta radziła sobie dobrze w tym tygodniu, zatem w przypadku osłabienia dolara, można będzie zobaczyć nowe szczyty na złotym.

W piątek po południu kurs EUR/PLN spada o 0,09 proc. do 4,2577.

USD/PLN idzie w dół o 0,35 proc. do 3,9251. W poniedziałek rano kurs wynosił ok. 3,916.

"Wczoraj widzieliśmy wzrost awersji do ryzyka, który spowodowany był, o dziwo, lepszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych. To brzmi paradoksalnie, jednak im gorsze dane, tym lepiej dla rynków, bo słabsze dane zwiększają oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Teraz rynek spodziewa się jednej obniżki w Stanach do końca roku a jeszcze kilka dni wyceniał dwie. Z tego tytułu zaczął zyskiwać dolar i wrosły rentowności na rynku długu" - powiedział PAP Rafał Sadoch, analityk FX BM mBanku.

"Pozytywnie można ocenić zachowanie złotego. Nasza waluta, w środowisku silnego dolara, radziła sobie względnie dobrze. To dowodzi, że jeśli dolar zacznie tracić na wartości, możemy zobaczyć nowe szczyty na złotym" - dodał.

RYNEK DŁUGU

W piątek rentowności krajowych obligacji rosły kolejny dzień z rzędu, na długim końcu i pośrodku krzywej.

"Rentowności wzrosły po raz kolejny, ponieważ obniżki stóp procentowych w Stanach znowu odsunęły się w czasie. Jednak, patrząc na trajektorię inflacji i na to, że dynamika cen na świecie w drugiej połowie roku powinna spadać, w końcu zobaczymy obniżki stóp. Dlatego nie spodziewałbym się już silnego wzrostu rentowności" - powiedział Rafał Sadoch.

Jego zdaniem, Europejski Bank Centralny może obniżyć stopy procentowe w czerwcu.

"Jeśli chodzi o Fed, to wrześniowe obniżki stóp nie są jeszcze przekreślone. W drugiej połowie roku możemy zobaczyć cięcia stóp procentowych w Europie, np. w Wielkiej Brytanii" - powiedział.

"Polska może być na mapie Europy wyjątkiem, bo koszt pieniądza powinien u nas pozostać na niezmienionym poziomie. NBP wyraźnie powiedział, że nie należy spodziewać się cięcia stóp procentowych do końca roku, a nawet nie wykluczałbym scenariusza, że na skutek wzrostu inflacji w drugiej połowie roku, Rada Polityki Pieniężnej może jeszcze bardziej zaostrzyć swoją retorykę. Jeśli tak by się stało i w kraju polityka pieniężna stanie się bardziej jastrzębia, a na świecie nastąpią obniżki stóp procentowych, to powinno to wspierać złotego" - dodał.

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski powiedział w wywiadzie dla PAP, że w 2025 r. mogą zaistnieć warunki do obniżenia stóp procentowych, ale nie wiadomo jaka to będzie skala. Głównym zagrożeniem dla inflacji jest - jego zdaniem - zbyt wysokie tempo wzrostu płac, które realnie powinno wynosić 3-4 proc., żeby było bezpiecznikiem dla presji kosztowej.

W czwartek Departament Pracy USA podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 215 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 223 tys. poprzednio, po korekcie z 222 tys.

Ponadto podano, że indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w maju do 50,9 pkt. z 50 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 49,9 pkt. Indeks PMI w sektorze usługowym w USA wzrósł w maju do 54,8 pkt. z 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 51,2 pkt.

W piątek po południu rentowność polskich obligacji 2-letnich spada o 3 pb. do 5,32 proc., 5-letnich zwyżkuje o 8 pb. do 5,66 proc. a 10-letnich idzie w górę o 8 pb do 5,81 proc.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich obligacji 10-letnich spada o 1 pb., a niemieckich zniżkuje o 1 pb."

piątekpiątekczwartek
16:2709:2216:36
EUR/PLN4,25774,26344,2636
USD/PLN3,92513,94133,9347
CHF/PLN4,29564,30744,3052
EUR/USD1,08481,08171,0836
OK04265,325,355,35
WS04295,665,585,59
DS10335,815,735,74

(PAP Biznes)

pam/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost