DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach słaba końcówka tygodnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 maj 2024, 08:22

DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach słaba końcówka tygodnia

W Azji na giełdach piątek przebiega pod znakiem słabych nastrojów - indeksy na głównych rynkach idą w dół. Inwestorzy obawiają się, że obniżki stóp procentowych przez Fed się opóźnią. Na rynku walutowym dolar zachowuje stabilny kurs do innych walut - podają maklerzy.

W Japonii Nikkei 225 stracił 1,2 proc., a Topix spadł o 0,4 proc.

W Chinach indeks SCI zniżkuje o 0,36 proc.

W Hongkongu Hang Seng spada o 1,40 proc.

W Korei Południowej KOSPI idzie niżej o 1,23 proc.

W Indiach Sensex zwyżkuje o 0,05 proc.

Na rynkach panują słabe nastroje, a inwestorzy spodziewają się opóźnienia w cięciach stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Teraz wyceniana jest pierwsza obniżka kosztu pieniądza w USA w grudniu, podczas gdy wcześniej oceniano, że będzie to listopad 2024 r.

Dane makro publikowane ostatnio w Stanach Zjednoczonych wskazują na odporność amerykańskiej gospodarki nawet w czasie wysokich stóp procentowych, a taka sytuacja komplikuje ochłodzenie inflacji. To wyjaśnia, dlaczego Fed zamierza utrzymać stopy procentowe na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas.

"Na razie wygląda na to, że dobre informacje ekonomiczne z USA to dla rynków złe informacje, ponieważ inwestorzy w takiej sytuacji obawiają się, że Fed zastosuje taktykę +wyższe (stopy) na dłużej+" - mówi Vishnu Varathan, dyrektor ekonomiczny na Azję w Mizuho Bank Ltd.

Analitycy wskazują, że wcześniejszy rajd na rynkach akcji załamał się w tym tygodniu, ponieważ uczestnicy rynku stracili pewność co do ścieżki obniżek stóp procentowych w USA, a bankierzy centralni z Fed wciąż poszukują więcej dowodów na to, że inflacja za Oceanem łagodnieje.

W czwartek prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic dołączył do "chóru" bankierów z Fed, którzy w tym tygodniu sygnalizowali, że amerykański bank centralny musi zachować cierpliwość co do dalszych ruchów w polityce monetarnej, ponieważ nadal jest presja na wzrost cen.

Opublikowany w środę protokół z ostatniego spotkania Fed (30.04-1.05.) pokazał, że bankierzy "zjednoczyli się" wokół chęci utrzymania stóp procentowych w USA na wyższym poziomie przez dłuższy czas, a wielu z nich nawet powątpiewa, czy polityka monetarna Fed jest wystarczająco restrykcyjna, aby sprowadzić inflację w USA do celu Fed na poziomie 2 proc.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 157,08 za 1 USD, stabilnie.

Euro jest po 1,0806 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,46 proc., niżej o 1 pb.

Złoto w transakcjach spot zniżkuje o 0,1 proc. do 2.356,30 USD za uncję.

Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 zniżkują o 0,57 proc., na FTSE 100 spadają o 0,83 proc., na CAC 40 idą niżej o 0,55 proc., a na DAX zniżkują o 0,60 proc.

Indeksy w Europie głównie zwyżkowały na koniec czwartkowej sesji.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,25 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,06 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,13 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,37 proc.

Benchmarkowy indeks paneuropejski Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,06 proc.

W USA kontrakty na indeksy są w przedziale od 0,02 proc. do 0,09 proc.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów drugi dzień z rzędu. Chociaż Nvidia pokazała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne i mocną prognozę na obecny kwartał, to nie wystarczyło, aby pociągnąć w górę inne spółki.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,53 proc. i wyniósł 39.065,26 pkt. To był najgorszy tydzień dla tego indeksu od początku 2024 roku.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,74 proc. i wyniósł 5.267,84 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,39 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.736,03 pkt. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost