GPW Benchmark przedstawił do konsultacji 5 alternatywnych indeksów stopy proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2024, 09:26

GPW Benchmark przedstawił do konsultacji 5 alternatywnych indeksów stopy proc.

GPW Benchmark przedstawił do konsultacji, w ramach przeglądu reformy wskaźników referencyjnych, 5 alternatywnych indeksów stopy procentowej: WIRON, WIRF, WRR oraz indeksy o roboczych nazwach WIRON+ i WIRF+. Wybrany w konsultacjach indeks ma zastąpić docelowo wskaźniki WIBOR/WIBID.

Prezentowany zakres indeksów stopy procentowej uwzględnia przedstawione w dokumencie konsultacyjnym z roku 2022 typy indeksów czyli:

(1) WIRON – Warsaw Interest Rate Overnight – oparty o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi, instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami, wobec którego w konsultacjach publicznych w roku 2022 używano nazwy WIRD (Warszaw Indeks Rynku Depozytowego);

(2) WIRF - Warszawski Indeks Rynku Finansowego – oparty o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi i instytucjami finansowymi;

(3) WRR – Warsaw REPO Rate – oparty o transakcje warunkowe REPO / Reverse REPO oraz BuySell-Back / Sell-Buy-Back zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi i instytucjami finansowymi;

(4) WIRON+ oparty o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi, instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami i tzw. instytucjami publicznymi;

(5) WIRF+ oparty o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi, instytucjami finansowymi oraz tzw. instytucjami publicznymi.

Zaprezentowane w pkt. (4) i (5) dodatkowe rozszerzone opcje indeksów stopy procentowej uwzględniają rozszerzenie zakresu indeksów WIRON i WIRF o nieuwzględniany dotychczas w analizach zbiór transakcji depozytowych zawieranych przez banki z tzw. instytucjami publicznymi: Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Funduszem Ubezpieczeń Społecznych, Funduszem Rezerwy Demograficznej oraz Funduszem Emerytur Pomostowych.

GPW Benchmark podaje, że nazwy WIRON+ oraz WIRF+ są nazwami roboczymi, a analizy wskazują, że gdyby doszło do zamiany WIRON na inny indeks spośród zaprezentowanych, nazwa WIRON nie mogłaby zostać użyta dla indeksu charakteryzującego się innym zakresem uwzględnianych segmentów rynku pieniężnego w związku z ryzykiem ciągłości obecnie opracowywanego wskaźnika referencyjnego.

"W świetle brzmienia definicji uznaje się, że utrzymanie nazwy indeksu przy zmianie definicji polegającej na dodaniu lub usunięciu któregoś ze wskazanych segmentów rynku pieniężnego, rodzić może zbędne ryzyka prawne, a przede wszystkim wątpliwości użytkowników i odbiorców wskaźników referencyjnych, co do powiązania nazwy do typu produktu, jakim jest opracowywany indeks lub wskaźnik referencyjny" - dodano.

W marcu Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) rozpoczął proces przeglądu i oceny alternatywnych indeksów stopy procentowej mogących zastąpić w przyszłości wskaźnik referencyjny WIBOR. Dokument konsultacyjny został opracowany przez GPW Benchmark i zaakceptowany przez KS NGR.

Jesienią 2023 r. KS NGR przesunęła horyzont zakończenia reformy wskaźników do końca 2027 r. z 2025 r.

Na początku sierpnia 2022 r. większość uczestników konsultacji publicznych ws. reformy wskaźników wskazało WIRF jako alternatywę dla WIBORu. Miesiąc później KS NGR wybrał jednak WIRD jako docelowy wskaźnik RFR dla Polski, którego nazwa została zmieniona następnie na WIRON.

Z kolei wcześniej, na początku 2021 r., zespół roboczy przy Ministerstwie Finansów (nieformalny poprzednik NGR) wskazał docelowo WRR jako wskaźnik alternatywny. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost