DZIEŃ NA GPW: WIG20 kończy tydzień wzrostem; indeks średnich spółek spadł o 1 proc. | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 cze 2024, 17:57

DZIEŃ NA GPW: WIG20 kończy tydzień wzrostem; indeks średnich spółek spadł o 1 proc.

Ostatni dzień tego tygodnia zakończył się wzrostem WIG20 o 0,5 proc., natomiast indeks średnich spółek stracił 1 proc. Kolejny dzień o kilka procent wzrósł kurs JSW, a większość dużych banków zanotowała zwyżki. Dla wszystkich głównych wskaźników GPW, bilans tygodnia jest ujemny.

Przez większość piątkowej sesji główne indeksy GPW spadały, natomiast WIG20 oscylował wokół poziomu odniesienia. Na zakończeniu sesji indeksowi udało się obronić przed spadkiem i zamknięciem poniżej psychologicznej bariery 2.400 pkt.

Za zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,5 proc. do 2.413,73 pkt., a WIG zyskał 0,21 proc. i wyniósł 83.875,74 pkt. mWIG40 zniżkował o 1,06 proc. do 6.311,56 pkt., a sWIG80 poszedł w dół o 0,04 proc. do 24.216,57 pkt.

Od 20 maja, w którym WIG20 osiągnął śródsesyjnie poziom ok. 2.600 pkt., na indeksie trwa tendencja spadkowa. Od tamtej pory wskaźnik blue chipów stracił ok. 6,7 proc.

Z kolei od początku tego tygodnia poziom WIG20 waha się w przedziale 2.400-2.450 pkt. W sumie, od poniedziałku do piątku indeks poszedł w dół o ok. 0,6 proc.

Analogicznie, WIG spadł w tym tygodniu o ok. 1,2 proc., mWIG40 poszedł w dół o ok. 3,5 proc., a sWIG80 stracił ok. 1,5 proc.

W piątek, wśród blue chipów, na minusach zakończyło sesję sześć spółek. Najmocniej spadł kurs Allegro (-1,53 proc.), a następnie: KGHM (-1,05 proc.), Kęt (-0,94 proc.), LPP (-0,77 proc.), Pepco (-0,6 proc.) i Budimeksu (-0,44 proc.).

Grupa Kęty poinformowała w tracie sesji, że zawarła przedwstępną warunkową umowę nabycia udziałów w spółce Selt. Szacowana cena sprzedaży netto wyniosłaby ok. 380 mln zł.

Kurs KGHM z przerwami idzie w dół od 21 maja, po wcześniejszych dynamicznych wzrostach, spowodowanych zwyżkami cen miedzi. Od końca marca do 20 maja akcje spółki zdrożały o ponad 50 proc. z ok. 108,70 zł do 171,55 zł. Natomiast od 21 maja spółka straciła niemal 16 proc. Obecnie akcje miedziowego koncernu kosztują 141,45 zł.

W piątek, KGHM w oparciu o wyniki procesu budowania księgi popytu, podjął uchwałę w sprawie emisji na rynku polskim obligacji serii C o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł, w ramach programu emisji obligacji do maksymalnej kwoty 4 mld zł.

W ciągu dnia poprawił się sentyment wokół sektora energetycznego. Co prawda słabo poradziła sobie Enea (-2,2 proc.), ale Tauron i PGE zakończyły dzień wzrostami, odpowiednio o 0,05 proc. i 0,69 proc.

Rano papiery Tauronu taniały o 1,6 proc., a PGE po rozpoczęciu sesji spadało o 1 proc.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka Projekt podczas konferencji o nowym programie NFOŚiGW "Moja elektrownia wiatrowa" zapowiedział, że projekt ustawy liberalizującej wymogi odległościowe dla inwestycji w lądowe farmy wiatrowe może stanąć na agendzie rządu w najbliższych tygodniach.

Większość dużych banków zakończyła dzień na plusie. Kurs akcji PKO BP wzrósł o 1,09 proc., a Pekao zyskało 0,78 proc. Santander poszedł do góry o 0,63 proc., akcje mBanku zdrożały o 0,55 proc., a Aliora o 0,22 proc.

Wśród spółek z tego sektora, spadł kurs akcji BOŚ, o 0,77 proc.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Szymona Midery na stanowisko prezesa PKO BP.

Zniżki kontynuowało CCC (-3,54 proc.), które spadło piąty raz z rzędu. Od 10 czerwca do piątkowego zamknięcia kurs CCC obniżył się o ponad 15 proc.

Kurs LPP zniżkował o 0,77 proc., choć na początku piątkowej sesji spółka próbowała odrabiać czwartkowy, 5-procentowy spadek.

O 0,6 proc. poszedł w dół kurs Pepco. Spółka jest jedną z nielicznych wśród blue chipów, których kurs nie uległ presji zniżek na całym rynku, trwających od drugiej połowy maja. Podczas sesji 24 maja spółka zanotowała wzrost o ponad 16 proc. Od tamtej pory Pepco oddało część zwyżki, jednak nadal znajduje się ok. 6 proc. powyżej poziomu sprzed tej daty.

Po kilku dobrych sesjach, w piątek ponownie zwyżkowało JSW (+2,75 proc.). Od 10 czerwca akcje spółki nie zanotowały żadnego spadku, a raz zakończyły dzień na poziomie odniesienia. W efekcie, od poniedziałku do piątkowego zamknięcia papiery JSW zdrożały o ponad 15 proc.

CD Projekt podał w tracie sesji, że walne zgromadzenie CD Projektu zdecydowało o przeznaczeniu 99,91 mln zł z zysku netto za 2023 rok na wypłatę dywidendy, co daje 1 zł na akcję.

Po tej informacji kurs CD Projektu zaczął zyskiwać, natomiast wcześniej notowany był na minusie. Na zamknięciu CD Projekt zwyżkował o 0,64 proc. (PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost