DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie głównie rosną; oczekiwanie na odczyt inflacji w USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2024, 12:00

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie głównie rosną; oczekiwanie na odczyt inflacji w USA

Indeksy w Europie głównie są na plusach, a kontrakty w USA zwyżkują. Inwestorzy oczekują na odczyt deflatora PCE w USA za maj, a także obawiają się o wynik wyborów parlamentarnych we Francji. Ceny ropy rosną.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,27 proc.

FTSE 100 rośnie o 0,51 proc., CAC 40 zniżkuje o 0,35 proc., a DAX zyskuje 0,6 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,1 proc. do +0,4 proc.

Inwestorzy przygotowują się na piątkowy odczyt deflatora PCE za maj o 14.30 czasu polskiego — preferowanego przez Rezerwę Federalną wskaźnika inflacji. Ze względu na to, że Fed przewiduje tylko jedną obniżkę stóp procentowych w grudniu, inwestorzy będą analizować, czy dane wskażą na oczekiwane złagodzenie presji cenowej.

Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewają się, że bazowy PCE wzrósł o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i o 2,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Gdyby odczyt bazowej inflacji PCE okazał się znacznie wyższy niż oczekiwane 2,6 proc., po zaskakujących danych inflacyjnych z Kanady i Australii z tego tygodnia, mogłoby to wzbudzić obawy, że spadek światowej inflacji osiągnął już najniższy poziom i mógł ponownie przyspieszyć w niektórych krajach” — powiedział Tony Sycamore, analityk rynku w IG.

„Przewidujemy, że inflacja spadnie, nie tylko w tym miesiącu, ale w kolejnych miesiącach i przez cały rok. Może spaść nawet bardziej, niż inwestorzy i Fed obecnie oczekują” — powiedział James Reilly, ekonomista ds. rynków w Capital Economics.

37 proc poparcia uzyskuje Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, w sondażu opublikowanym przez dziennik "Les Echos" w piątek, dwa dni przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych we Francji. Sojusz lewicowy może otrzymać w pierwszej turze 28 proc., a blok centrowy prezydenta Emmanuela Macrona może liczyć na poparcie prawie 20 proc. wyborców.

„Istnieje ryzyko szerszego kryzysu gospodarczego w Europie, wynikającego z działań Francji, w zależności od wyników wyborów” – dodał Reilly.

Nokia zyskuje 1 proc. po tym, jak fińska firma zgodziła się kupić Infinera Corp w ramach umowy o wartości 2,3 mld USD.

Największy brytyjski sprzedawca odzieży sportowej JD Sports spada o 4,5 proc. po tym, jak amerykański odpowiednik Nike prognozował spadek przychodów w 2025 r. Niemiecka firma odzieżowa Puma również traci 2,5 proc.

Air France-KLM spada o 5,5 proc. do rekordowo niskiego poziomu po tym, jak Barclays obniżył rekomendację dla akcji francusko-holenderskiej grupy linii lotniczych do „równoważ” z „przeważaj” z powodu niepewności politycznej.

Fińskie Fortum traci 2,5 proc. po tym, jak Goldman Sachs obniżył rating przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do „sprzedaj” z powodu ograniczonego wzrostu akcji i słabszych perspektyw zysków i inwestycji.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,09 proc. i wyniósł 39.164,06 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,09 proc. i wyniósł 5.482,87 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,3 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.858,68 pkt.

Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 105,93 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,04 proc. do 1,0697.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,02 proc. do 160,70. Jen spadł w trakcie sesji do 161,27 wobec USD, najniższego poziomu od 1986 r., zanim odrobił część strat.

Kurs funta zniżkuje o 0,01 proc. wobec dolara do 1,2637.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 1,14 proc. do 82,66 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 1,03 proc. do 85,31 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost