Padł rekord wycofań spółek z giełdy. Czy to oznaka nadchodzącej hossy? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 sty 2017, 07:05

Padł rekord wycofań spółek z giełdy. Czy to oznaka nadchodzącej hossy?

Dużo się działo na GPW w zakończonym, 2016 roku. WIG20 po raz pierwszy od czterech lat zakończył rok na plusie. Inne indeksy także wypadły nieźle. Zarówno mWIG40 oraz WIG zakończyły rok z dwucyfrowym wynikiem. To niestety tylko nieliczne dobre wiadomości. Ze statystyk opublikowanych przez GPW wyłania się obraz mówiący o zastoju na giełdzie. W poprzednim roku opuściło rynek więcej spółek niż na niego weszło. Kolejny rok z rzędu spadły też obroty. Jednak podobnie było w 2003 roku, co napawa w pewnym stopniu optymizmem.

Historyczny rekord wycofań z giełdy

W tym roku aż 20 spółek zostało wycofanych z giełdy – jedną spółkę więcej niż debiutów, których było 19. Jest to historyczny rekord.

 

Wykres 1. Ilość debiutów i wycofań na rynku głównym GPW.

Jednak, jeżeli spojrzymy na te dane pod kątem całej historii giełdy, to okaże się, że w przeszłości bywały podobne okresy. W latach 2002 i 2003 także wycofano z giełdy więcej spółek niż zadebiutowało. W obu tych latach zniknęło po 19 spółek. Wtedy było to zjawisko o wiele bardziej niepokojące niż obecnie.

Zobacz także: Ile można było zarobić na debiutach giełdowych w 2016 roku?

W tamtym okresie wycofaniom nie towarzyszyła porównywalna liczba nowych debiutantów. W 2002 było ich zaledwie pięciu, a rok później sześciu. Ponadto, obecna liczba wycofań stanowi tylko kilka procent w ilości wszystkich spółek notowanych na głównym rynku i została niemal zneutralizowana debiutami. Piętnaście lat temu tak nie było. Spółek na rynku było dwa razy mniej. W dwa lata liczba podmiotów zmniejszyła się o ponad 12%.

Trzeci rok spadku obrotów

W 2016 roku wartość obrotów wyniosła nieco ponad 202,3 mld zł. Jest to już trzeci rok spadków zarówno na sesji, jak i w transakcjach pakietowych.

 

Wykres 2. Wartość obrotów ogółem na GPW.

Patrząc wstecz, niższe obroty niż obecnie były w 2009 roku (176 mld zł) i to przy kapitalizacji spółek krajowych mniejszej o 24%. Bez wątpienia jest to skutek likwidacji OFE i spadku ich aktywności na naszym rynku.

Zobacz także: Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2017 roku

Optymiści stwierdzą, że może być już tylko lepiej

Dane opublikowane przez Giełdę są niepokojące, jeśli zestawimy je z poprzednimi kilkoma latami. Liczba debiutantów wciąż spada, liczba wycofań jest rekordowa, a obroty się zmniejszają. Świadczy to o panującym wśród inwestorów zniechęceniu do rynku. Ostatni raz z tak dużym zniechęceniem mieliśmy do czynienia w latach 2002 – 2003. Jest jednak nadzieja. Po bardzo złych pierwszych latach XXI wieku, nadszedł długi okres hossy. Teraz też już indeksy ruszyły na północ i jeśli wzrosty utrzymają się przez kilkanaście miesięcy, to być może inwestorzy znów uwierzą w potencjał rynku. Znów zobaczymy na giełdzie wzrost obrotów i nowych, licznych debiutantów. Historia pokazuje, że tak się może stać. Tak było po 2003 i po 2009 roku.

Zobacz także: 17 spółek, które planują przejść z NewConnect na rynek główny GPW w 2017 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost