Spółki z GPW szykują się na rządowy wzrost wydatków w projektach zbrojeniowych
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
13 cze 2024, 07:17

Spółki z GPW szykują się na rządowy wzrost wydatków w projektach zbrojeniowych

W ostatnich tygodniach list intencyjny dotyczący wykorzystania polskich materiałów w branży zbrojeniowej podpisał giełdowy Cognor. Wyobraźnię rozbudza także projekt Tarczy Wschód. Choć póki co więcej jest ogólników niż konkretów, to rodzime podmioty już wyrażają zainteresowanie zbrojeniowymi projektami.

W parze z nowymi doniesieniami idzie też entuzjazm inwestorów. Na początku czerwca informacja o podpisaniu przez Cognor listu intencyjnego z państwowymi podmiotami przyczyniła się do skoku kursu akcji o ponad 13%. Od momentu ogłoszenia projektu Tarczy Wschód drożeją też walory Elektrotimu.

Zobacz także: Węglokoks Walcownia Batory i Cognor Oddział HSJ porozumiały się ws. produkcji zbrojeniowej

Brak twardych zobowiązań

3 czerwca Cognor podpisał list intencyjny z przedstawicielami Walcowni Blach Batory, Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. W dokumencie zawarto informacje dotyczące współpracy przy produkcji stali dla zbrojeniówki oraz większym wykorzystaniu polskich materiałów.

„Jest to porozumienie, które nie kreuje twardych zobowiązań. Z Walcownią Blach Batory (WBB) współpracujemy już od jakiegoś czasu. Wykorzystujemy ich walcownię do produkcji z naszej stali blach w arkuszach, których ze względu na wymiary nie moglibyśmy wytworzyć w Stalowej Woli. Odwalcowany materiał jest następnie poddawany obróbce cieplnej na terenie naszego zakładu, bowiem WBB nie posiada takich możliwości. Liczymy, że zaangażowanie podmiotu państwowego w procesie da nam pewność uczestnictwa w każdym projekcie w Polsce, w którym produkcja zbrojeniowa będzie wykorzystywała blachy specjalne (pancerne). Niezależnie od kooperacji z WBB, produkt będzie pozostawał nasz, a w tym to my wniesiemy do niego zdecydowaną większość wartości dodanej. W konsekwencji liczymy na adekwatny podział korzyści” komentuje dla Strefy Inwestorów Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognora odpowiedzialny za finanse.

Notowania Cognora w ciągu ostatnich 12 miesięcy

COG wykres

Jeśli chodzi o blachy pancerne, Cognor może jej wyprodukować 5-10 tys. ton rocznie. Produkt ten można wykorzystać m.in. przy produkcji wozów pancernych. Dotychczas znaczną część możliwości produkcyjnych zagospodarowały zamówienia z Ukrainy.

„Zależy nam przede wszystkim na blachach specjalnych wykorzystywanych do produkcji: wozów piechoty, armato-hałbic i czołgów. W najbliższych latach tego typu pojazdy mają być w coraz większej ilości wytwarzane w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Trwają tu inwestycje zwiększające potencjał, a strona rządowa jest zdeterminowana, aby możliwie największą ilość materiałów i części do tego typu pojazdów polonizować. Widzimy tu szansę na zabezpieczenie naszej pozycji przy wykorzystaniu potencjału tkwiącego po stronie publicznej (WBB)” dodaje Zoła.

Zobacz także: Akcje KGHM i Cognor na fali wzrostowej. Pytamy analityków jakie perspektywy ma przed sobą miedź i stal

Faza koncepcyjna Tarczy Wschód

Przypomnijmy, że 27 maja minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował wart 10 mld zł projekt Tarczy Wschód. Z kolei 10 czerwca rząd przyjął odpowiednią uchwałę. Wspomniany projekt o pełnej nazwie: Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód, zakłada budowę w latach 2024-2028 m.in. rowów przeciwczołgowych, podziemnych magazynów czy rozbudowę rejonów obrony.

W kontekście potencjalnych beneficjentów projektu od razu nasuwa się na myśl Elektrotim. Spółka dotychczas zbudowała zaporę na granicy z Białorusią i wygrała przetarg na podobny obiekt na Bugu. Póki co jednak spółka odmawia komentarza na ten temat. Sprawy nie poruszają także analitycy. Z kolei Cognor czeka na dalsze szczegóły.

„Nie widzimy tutaj jakiegoś szczególnie interesującego wątku, ale nieznane nam są szczegóły techniczne pozwalające na ocenę tego, czy projekt będzie jedynie wzmagał popyt na stal do zbrojenia betonu i czy w jakimś stopniu wykorzystana będzie stal pancerna” zauważa Zoła.

Zobacz także: Elektrotim nową strategię opublikuje nie wcześniej niż w '25; rozbudowuje backlog

Następuje zmiana podejścia?

Członek zarządu Cognora zauważa, że jeśli chodzi o zamówienia ze strony polskiej branży zbrojeniowej, to w ostatnich latach sytuacja była kiepska. Teraz tli się jednak nadzieja na zmianę podejścia.

„Z jednej strony mamy mizerię potencjału wytwórczego, a z drugiej opór ludzki. To pierwsze jest obecnie w wielu miejscach poprawiane poprzez inwestycje w infrastrukturę produkcyjną. Natomiast w kwestii drugiej, kooperacja ze stroną publiczną powinna zapewnić nam pierwszeństwo przy dostawach, kiedy już produkcja uzbrojenia na dobre się w Polsce rozwinie, niezależnie od preferencji indywidualnych. W zależności od rozwoju tej współpracy, liczymy na ewentualne dalsze wsparcie ze strony ARP, która dysponuje środkami na rozwój infrastruktury obronnej. Każda forma kooperacji produkcyjnej, takiej jak w przypadku WBB, czy też w obszarze finansowania jak na przykład z ARP, będzie wzmacniała nasza pozycję jako dostawcy szczególnie, że po stronie cenowej konkurencji się nie obawiamy” podsumowuje Zoła.

Notowania Elektrotimu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

ELT wykres

Zobacz także: Cognor ma za sobą trudny rok. W 2024 roku o odbicie cen stali będzie trudno

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost