Sprzedaż LPP dynamicznie rośnie. Gigantowi odzieżowemu udało się zmniejszyć zapasy i zwiększyć marże
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
13 cze 2024, 11:07

Sprzedaż LPP dynamicznie rośnie. Gigantowi odzieżowemu udało się zmniejszyć zapasy i zwiększyć marże

Gdańska grupa odzieżowa w I kw. znacząco poprawiła rezultaty względem analogicznego okresu poprzedniego roku i zwiększyła marże. Mimo tak dużego wzrostu sprzedaży, spółce udało się zmniejszyć zapasy nominalne oraz na metr kwadratowy sklepu.

Choć zysk okazał się niższy od oczekiwań, to modowy gigant zalicza ostatni kwartał do udanych. Jednocześnie spółka podtrzymuje prognozy tegorocznych inwestycji na poziomie 1,5 mld zł oraz zwróciła uwagę na dobrą sprzedaż w trakcie wiosennych miesięcy, co ma dobrze rokować na wyniki aktualnego kwartału.

Zobacz także: LPP zanotowała w I kw. EBIT i EBITDA lekko powyżej oczekiwań; kurs spada (opinia)

Słabsza sprzedaż w maju i czerwcu wystraszyła inwestorów?

W I kw. 2024 roku obrotowego (okres luty-kwiecień) przychody LPP wzrosły o 18,3% do 4,3 mld zł. EBITDA podskoczyła o 44,3% do 795 mln zł, a zysk netto – o 147,5% do 277 mln zł. Marża brutto na sprzedaży zwiększyła się o 2,5 pkt proc. do ponad 52%. Mimo tego, w czwartek przed południem notowania spadały o ponad 3%. Prawdopodobnie powodem przeceny są słabsze dane o sprzedaży za kolejne miesiące. Sprzedaż w walutach zmiennych od 1 maja do 10 czerwca miały podskoczyć w ujęciu rocznym o 15%, a w walutach stałych - o 19%. To wolniejsza dynamika wzrostu niż w I kw.
 

Wyniki LPP w I kw. 2024 roku obrotowym

Wyniki LPP I kw.

Źródło: Spółka

„Zrozumienie oczekiwań klienta jest kluczem do tego, by nasz biznes mógł się dalej rozwijać. Mamy ambitne plany ponad 20% wzrostu sprzedaży na ten rok, ale i mocne podstawy do tego, by wierzyć, że uda nam się je zrealizować. Zdecydowanie cieszy pozytywne przyjęcie naszych propozycji wiosennych, zwłaszcza że w skali całego rynku nastroje konsumenckie są raczej umiarkowane, w szczególności w kanale online. Nasze wyniki skutecznie opierają się niekorzystnym tendencjom – zarówno w sprzedaży tradycyjnej, jak i internetowej notujemy dwucyfrowe wzrosty, co pokazuje, że mamy dobre wyczucie stylu, oczekiwań klientów i tego, jak powinny wyglądać nowoczesne zakupy” komentuje Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP odpowiedzialny za finanse.

Przychody ze sprzedaży zagranicznej wzrosły w I kw. o 19,4% do niemal 2,2 mld zł. Podczas konferencji prasowej wiceprezes zaznaczył, że na większości rynków, na których działa spółka, widać wzrost sprzedaży. Wyjątkiem są kraje bałtyckie, gdzie ze względów geopolitycznych, klienci mają być bardziej oszczędni. Jednocześnie pokazuje to, że sytuacja związana z raportem Hindenburga na temat LPP nie odstraszyła klientów. Warto również zwrócić uwagę na zmniejszające się zapasy, co świadczy o efektywności sprzedaży.

Zmiana stanu zapasów w I kw.

Zapasy I kw.

Źródło: Spółka

Zobacz także: Wyniki LPP w I kw. 2024/25 roku vs. konsensus PAP

Nowe kolekcje dobrze przyjęte

„Patrząc na obecne tendencje rynkowe, równoległy wzrost obu kanałów sprzedaży jest tym, co stanowi o naszej przewadze konkurencyjnej w branży. W wielu przypadkach retailerzy skupiają swoje wysiłki wyłącznie na jednym z nich, co zdecydowanie zmniejsza atrakcyjność ich oferty dla klienta i ogranicza odporność biznesu na zawirowania rynkowe. Omnichannel (sprzedaż w wielu kanałach, sklepach stacjonarnych, online – red.) stał się naszą receptą na zmienne oczekiwania i trudne czasy” dodaje Lutkiweicz.

Jak już wspomnieliśmy, spółka w tym roku planuje inwestycje opiewające na 1,5 mld zł. Lwia część tej kwoty, czyli 1,2 mld zł, przeznaczona ma być na stworzenie nowych sklepów stacjonarnych. W I kw. inwestycje pochłonęły niespełna 300 mln zł, o 4,5% więcej niż w poprzednim roku. Spółka szacuje, że w tym roku może wypracować około 21 mld zł sprzedaży.
 

Notowania LPP w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Notowania LPP

Zobacz także: LPP podtrzymuje cele na 2024 rok

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost