Funt Brytyjski, a właściwie jego kurs, przez Brexit powinien pozostać pod presją
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
11 mar 2019, 11:04

Jutro kluczowe głosowanie w sprawie Brexit i przez to kurs funta brytyjskiego pozostaje pod presją

Istnieje duże ryzyko, że proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej znacznie się wydłuży. Przez Brexit ucierpieć może kurs funta brytyjskiego, który już teraz od wielu kwartałów znajduje się pod dużą presją.

Wstępnie data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej została ustalona na 29 marca br. Natomiast w tej kwestii w angielskim parlamencie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje. Na razie premier Theresa May na 12 marca zapowiedziała głosowanie dotyczące projektu umowy wyjściowej wynegocjowanej z UE w listopadzie zeszłego roku. Na marginesie tego samego, który angielski parlament odrzucił już pierwszy raz w styczniu.

Porozumienie w sprawie Brexitu pod coraz większym znakiem zapytania

Jeśli posłowie znów odrzucą wypracowane porozumienie, to następnego dnia będą wybierać pomiędzy wyjściem bez umowy albo opóźnionym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Natomiast 14 marca okaże się, czy angielski parlament da legitymację rządowi May do złożenia wniosku do UE o wydłużenie procesu Brexitu.

To wszystko sprawia, że niepewność co do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest coraz większa, a wstępna data Brexitu wyznaczona na 29 marca może już niedługo być nieaktualna.

- Wokół Brexitu mamy jak na razie „handel oczekiwaniami”, a konkretów brak. Obawiam się, że Brexit zamieni się „brazylijski serial” ze szkodą przede wszystkim dla gospodarki, gdyż niepewność pozostanie i odbije się to negatywnie na inwestycjach. Tym samym wydaje się, że rynki w ostatnich tygodniach nazbyt optymistycznie podeszły do tego, że problem Brexitu może być już za nami – powiedział Strefie Inwestorów Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Zobacz także: GPW i zdalni członkowie giełdy przygotowują się na wypadek hard brexit

Przez Brexit kurs funta będzie pod presją

Im dłuższy będzie proces wyjścia z Wielkiej Brytanii z UE, tym większe problemy może mieć funt brytyjski. Sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby doszło do tzw. hard Brexitu, czyli wyjścia Brytyjczyków z UE bez żadnego porozumienia.
 

Kurs GBP/USD (ostatnie lata)

Kurs GBPPLN


- Kurs funta żyje obecnie niemal wyłącznie kwestią Brexitu. Oczywiście zwykle na kursy walut wpływa wiele czynników, dla walut z rynków rozwiniętych - takich jak funt, bardzo istotne są zmiany w polityce pieniężnej prowadzonej przez Bank Anglii, jednak ta również uzależniona jest od Brexitu. Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia oznaczałoby taką komplikację relacji gospodarczych, że zmieniłoby to perspektywę także dla polityki pieniężnej, oznaczając brak możliwości podnoszenia stóp przez długi czas, a to byłoby dla funta niekorzystne – tłumaczy Przemysław Kwiecień, analityk DM X-Trade Brokers.

- Patrząc przez pryzmat koszyka walutowego funta, wydaje się, że jest przestrzeń do korekty zwyżek z pierwszych tygodni nowego roku. Sytuacja pozostanie jednak dość dynamiczna – dodaje Rogalski z DM BOŚ.

Oprócz Brexitu wpływ na kurs funta będą mieć także sytuacja ekonomiczna Wielkiej Brytanii, polityka pieniężna Banku Anglii i ewentualne podwyżki stóp procentowych.

- Sytuacja ekonomiczna w Wielkiej Brytanii jest paradoksalnie lepsza, niż w strefie euro, więc jeśli pojawi się duża szansa na porozumienie dotyczące wyjścia z UE, rynek może nawet spekulować o podwyżce stóp. Co prawda, nie widzimy na to dużych szans w tym roku, jednak mimo wszystko wyklarowanie się tej perspektywy byłoby dla funta korzystne – wskazuje Kwiecień z DM XTB.

Zobacz także: Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może osłabić w średnim okresie rynek kapitałowy na Starym Kontynencie - Sławomir Panasiuk wiceprezes KDPW

Jaki jest najlepszy scenariusz Brexitu dla funta brytyjskiego?

Przeciągający się Brexit na pewno nie jest najlepszym rozwiązaniem dla nikogo. Niestety, według ankiety Bloomberga przeprowadzonej wśród 16 największych banków inwestycyjnych, ten scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Taką odpowiedź wskazało dokładnie 54% respondentów.

Natomiast 37% z nich uważa, że rządowi May uda się uzyskać większość w parlamencie angielskim i przegłosować wypracowane porozumienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wydaje się też, że taka sytuacja byłaby najkorzystniejsza dla kursu funta.

Jeśli chodzi o hard Brexit, to takie zakończenia przewiduje tylko 9% głosujących banków.

Jak widać, sytuacja jest dosyć złożona. Kurs funta w najbliższych miesiącach w dużej mierze będzie zależeć od sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii i dalszych decyzji dotyczących zakończenia jej procesu z UE. Najgorszy dla waluty brytyjskiej byłby tzw. hard Brexit. Najlepsze byłoby wyjście Wielkiej Brytanii z UE planowo 29 marca w sposób ugodowy. Niestety, ten ostatni scenariusz wydaje coraz mniej prawdopodobny. Wszystko wyjaśni się już 12 marca i w następnych dniach.

Zobacz także: Nieruchomości w Londynie mocno potanieją. Wszystko przez Brexit. Tamtejsze fundusze już realizują odpisy aktywów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost