Teoria rynku efektywnego może wkrótce zostać obalona - Prof Xavier Gabaix jest tego bliski
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 lut 2022, 07:30

Teoria rynku efektywnego może wkrótce zostać obalona - prof. Xavier Gabaix jest tego bliski

Prof. Xavier Gabaix jest bardzo blisko obalenia teorii mówiącej, że ceny papierów wartościowych odpowiednio odzwierciedlają wszystkie dostępne publicznie informacje.

Idą chodnikiem profesor finansów i jego student. Ten drugi dostrzega leżący na chodniku banknot i mówi: „Ależ okazja!”. A naukowiec odpowiada: „To niemożliwe. Gdyby banknot leżał na ulicy, to dawno już by go ktoś podniósł.”

Ten dowcip obrazuje teorię rynku efektywnego, która od wielu dekad generalnie obowiązuje w teorii finansów. Choć tajemnicą Poliszynela jest, że gros naukowców i najlepszych inwestorów naśmiewa się z niej i podważa jej sens. W końcu znalazł się ktoś, kto próbuje się z nią rozprawić w naukowy sposób. To prof. Xavier Gabaix z Harvard University.

Rynki są nieelastyczne, a nie efektywne…

Teoria rynku efektywnego mówi, że informacja jawna rozpowszechnia się błyskawicznie i staje się znana wszystkim użytkownikom oraz inwestorom na rynku, a oni w oka mgnieniu ujmują ją w cenach aktywów, takich jak akcje spółek giełdowych. Stąd bierze się zmienność cen aktywów.

Prof. Xavier Gabaix z Harvard University jest jednym z tych naukowców, którzy są przekonani, że jest ona błędna, a co najmniej niepełna. Wraz z Ralphem Koijenem z AQR Capital Management (który jest także profesorem University of Chicago) spróbował udowodnić, że rynki są jednak „nieelastyczne”, a sam napływ środków pieniężnych na rynek potrafi wywoływać zmianę cen aktywów. Stoi to oczywiście w sprzeczności z teorią rynku efektywnego oraz teorią Modiglianiego-Millera, mówiącą, że w warunkach wolnej konkurencji struktura kapitału - czyli proporcja między długiem a kapitałem akcyjnym - nie wpływa na wartość firmy (i jej zdolność do generowania zysków). Gabaix i Koijen wyłożyli swoją teorię w artykule pt. „In Search of the Origins of Financial Fluctuations: The Inelastic Markets Hypothesis”.

„Odkryliśmy, że zainwestowanie na rynku akcji 1 USD podnosi jego sumaryczną wartość o 5 USD. […] Nasze ramy badawcze pozwalają nam nadać dynamiczną strukturę zarówno starym, jak i najnowszym zbiorom danych, obejmującym przepływy w różnych segmentach rynku. Tajemnica pozornie losowych ruchów na giełdzie, trudna do powiązania z fundamentami, zostaje zastąpiona przez łatwiejszy do opanowania problem zrozumienia determinant przepływów na rynkach nieelastycznych. Nakreśliliśmy program badawczy, który może zbadać szereg kwestii w tym zakresie i może prowadzić do bardziej konkretnego zrozumienia pochodzenia wahań cen na rynkach” – napisali Gabaix i Koijen we wspomnianym artykule. „To wszystko pozwala nam postawić hipotezę, że rynki są nieelastyczne” – stwierdzili w podsumowaniu.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wzrostowe – radzi założyciel Motley Fool David Gardner

Kim jest Xavier Gabaix

Xavier Gabaix urodził się we Francji w sierpniu 1971 r. Obecnie jest profesorem Pershing Square of Economics and Finance na Harvard University, ale w przeszłości wykładał także na MIT. Gabaix zajmuje się głównie tematyką rynku kapitałowego, ekonomii behawioralnej, makroekonomii. Ukończył matematykę na Ecole Normale Supérieure, zrobił doktorat z ekonomii na Harvard University.

Naukowiec jest już nagradzany. Otrzymał American Finance Association Fischer Black Prize (2011) dla najlepszych młodych naukowców w dziedzinie finansów. W 2010 roku wygrał Bernacer Prize dla najlepszego europejskiego ekonomisty poniżej 40 roku życia. W 2012 roku odebrał Lagrange Prize. Już w 2008 roku trafił na listę 8 najbardziej obiecujących młodych ekonomistów “The Economist”.

Wszystkie najważniejsze publikacje naukowca są wymienione TUTAJ.

Zobacz także: Facebook jest mocno niedowartościowany – twierdzi guru analizy fundamentalnej Aswath Damodaran

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost