House flipping się załamał, gigant handlu nieruchomościami traci już na ponad 40% transakcji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 wrz 2022, 12:41

House flipping się załamał, gigant handlu nieruchomościami po remoncie z USA traci już na ponad 40% transakcji

Firma Opendoor spodziewa się straty aż 175 mln USD na poziomie EBITDA w III kwartale br. Zajmuje się ona tzw. house flippingiem.

House flipping to metoda zarabiania na mieszkaniach i domach wymyślona w USA. Polega na kupnie mieszkania czy domu w stanie do remontu, przywróceniu mu wspaniałego wyglądu, a nawet nadaniu nowego sznytu i sprzedaniu z zyskiem. I właśnie z USA nadszedł wyraźny sygnał, że oto mamy czasy, w których ta metoda przestała przynosić zyski.

Zobacz także: Atal obniża cele sprzedażowe. W 2022 roku spółka sprzeda mniej mieszkań niż zakładała jeszcze w kwietniu

Fatalny III kwartał na amerykańskim rynku nieruchomości

W sierpniu firma Opendoor prowadząca portal iBuying straciła pieniądze na 42% transakcji – podaje firma YipitData. Biznes nigdy nie szedł jej tak źle, jak teraz. Mało tego, są rynki lokalne, gdzie odsetek stratnych transakcji jest naprawdę wysoki, np. Los Angeles (55%) czy Phoenix (76%). W ciągu 12 miesięcy wycena Opendoor spadła o -77% do 2,55 mld USD, podczas gdy S&P500 zniżkował w tym czasie o -10%.

Straty finansowe Opendoor, które nie obejmują opłat pobieranych od klientów lub wydatków poniesionych na renowację i marketing domów, zaczęły narastać od czasu gwałtownego zwrotu na rynku mieszkaniowym w ostatnich miesiącach, związanego z podwyżkami stóp przez Fed. Opendoor ostrzegł inwestorów, że spodziewa się straty aż 175 mln USD na poziomie EBITDA w III kwartale br.
 

Wyniki finansowe Opendoor w ujęciu kwartalnym

wyniki finansowe opendoor

Źródło: Barron’s
 

„Ujawniliśmy nasze prognozy co do wyników III kwartału. Przyznaliśmy, że duży negatywny wpływ na nasz wynik będzie miał niższy niż normalny wolumen transakcji, a także dłuższy niż normalny czas zatrzymania naszych zapasów. To jest związane z najbardziej gwałtowną zmianą w fundamentach rynku nieruchomości mieszkalnych w ciągu ostatnich 40 lat, jaka miała miejsce w ostatnich miesiącach” - powiedział przedstawiciel Opendoor w oświadczeniu.

Wedle analizy Mike'a DelPrete, naukowca z University of Colorado Boulder, Opendoor raczej nie zbankrutuje, ale straty mogą być pokaźne. „Wrzesień prawdopodobnie będzie jeszcze gorszy wynikowo, niż sierpień. Dane napływające z Opendoor coraz bardziej przypominają te, które napływały z firmy Zillow w jej najgorszych momentach” – wskazał DelPrete. Przypomnijmy, że firma Zillow to platforma real estate marketplace, która jako pierwsza wpadła w kłopoty, a jej wycena w ciągu ostatnich 12 miesięcy poszła w dół o -65%.
 

Procent nieruchomości sprzedanych przez Opendoor ze stratą

opendoor loss

Źródło: YipitData

Główna stopa procentowa Fed

główna stopa fed

Źródło: TradingEconomics

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną szczególnie szybko tam, gdzie jest wysoka inflacja. W Istambule w rok podrożały realnie o 64%

Nadchodzi cisza po burzy

Model iBuying polega na nabywaniu domów i mieszkań, dokonywaniu lekkich napraw i odsprzedawaniu nieruchomości - często w ciągu kilku miesięcy od pierwotnego zakupu. Kiedy ceny domów szybowały w górę, firma Opendoor zgarniała łatwe zyski. Ale zmniejszająca się przystępność cenowa i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych wypchnęły niedoszłych nabywców na boczny tor.

Od czerwca br. mediana cen domów zaczęła gwałtownie spadać, a najbardziej w tych regionach, które były wcześniej rozgrzane w trakcie boomu pandemicznego. Zmiana warunków rynkowych zaskoczyła firmę Opendoor, zmuszając ją do szybkiego pozbycia się tysięcy nieruchomości poniżej ceny zakupu.

Wedle Tylera Oklanda, dyrektora naczelnego Datadoor.io, najgorsze może być już jednak za rynkiem real estate, a tym samym za firmą Opendoor. „Zarząd Opendoor zachował się racjonalnie, szybko tnąc straty. Teraz firma jest gotowa na okres odbudowy rynku. Z naszych obserwacji wynika, że najgorsze może być już za nami, a ostatnie tygodnie przyniosły duże uspokojenie na rynku” – stwierdza Okland.
 

S&P/Case-Shiller U.S. National Home Price Index – 10 lat

sp shiller home

Źródło: FRED

Zobacz także: Nadchodzi jedno z największych IPO w historii europejskich giełd – Porsche zostało wycenione na 75 mld euro

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost