Światowe rynki nieruchomości mieszkaniowych tracą na sile, popyt spowalnia w Europie i USA
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
20 cze 2023, 10:50

Światowe rynki nieruchomości mieszkaniowych tracą na sile. Popyt spowalnia w Europie i USA

Wiele rynków nieruchomości mieszkaniowych na świecie zwalnia, po latach prosperity w związku z m.in. globalnym spowolnieniem gospodarczym, rzeczywiste ceny mieszkań i domów spadają.

Globalnie rosnąca inflacja, kosztowne pożyczki mieszkaniowe, spowolnienie gospodarcze. Są to przyczyny, w wyniku których rynki mieszkaniowe zaczynają odczuwać ostatnie niespokojne kwartały. Według raportu „GLOBAL RESIDENTIAL REAL ESTATE MARKET REPORT Q1 2023” przygotowanego przez Global Property Guide, w I kw. br. ceny nominalne domów i mieszkań rosły w 42 na 61 miast świata. W ujęciu realnym dynamika ta jest dużo słabsza, tylko w 18 na 61 światowych rynków mieszkaniowych wykazało wyższą dynamikę niż w 2022 r.

Zobacz także: Ceny luksusowych domów i mieszkań na świecie spadły pierwszy raz od 2009 roku, wynika z danych Prime Global Cities Index

Zmiany w trendach na światowym rynku nieruchomości mieszkalnych

Przez kilka ostatnich lat na rynku nieruchomości mieszkaniowych panował silny trend wzrostów cen. Obecnie na wielu światowych rynkach możemy obserwować załamanie tego kierunku. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, biorąc pod uwagę efekty rosnącej gwałtownie inflacji, również spadek popytu na kredyty, który został wywołany podnoszeniem stóp procentowych przez banki centralne. Kończąc na globalnym spowolnieniu gospodarczym, z którym mierzy się znaczna liczba państw na całym świecie.

W pierwszym kwartale tego roku, ceny domów i mieszkań (skorygowane o inflację) wzrosły na 19 rynkach, a spadły na 42. W USA po dekadzie silnych wzrostów, ceny domów zaczęły spadać.

„W Stanach Zjednoczonych, które zawsze były kluczowym rynkiem, ceny domów obecnie spadają, po dziesięcioletnim boomie mieszkaniowym, w obliczu spadającego popytu i negatywnych nastrojów i negatywnym nastrojom wśród budowniczych domów. Kanada również wykazuje podobny trend” – możemy przeczytać w raporcie.

Rosnąca inflacja co prawda daje poczucie, że ceny wciąż mocno rosną lub ich spadek jest nieduży. Dlatego nominalnie ceny wzrosły w 42 na 61 analizowanych państw. Spadły tylko w 19.

W Pakistanie, w I kw. br. nominalnie ceny poszły w górę o 23,67% r/r, w ujęciu rocznym jednak realnie spadły o 8,66%. Zbliżoną sytuację odnotowano w Egipcie, gdzie ceny nominalne skoczyły rok do roku o ponad 22%, ale realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, spadły o niespełna 8%.

Dlatego spadek dynamiki, o którym mówimy, jest znacznie wyraźniejszy w ujęciu realnym. Jak wynika z raportu, tylko w 18 na 61 światowych rynków wykazało w I kw. 2023 r. wyższą dynamikę niż w ubiegłym roku.

Europa, region Pacyfiku i Bliski Wschód

Zmiany zachodzą również w Europie. Według badania, w I kw. 2023 r. ceny domów i mieszkań rosły tylko w 7 z 27 badanych europejskich krajów. Na kluczowych rynkach, jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Włochy realne ceny spadają. Z trudnościami borykają się również rynki w rejonie Pacyfiku, które w ostatnim czasie przecież przeżywały ogromny boom.

Do gwałtownych spadków cen dochodzi także w Australii i Nowej Zelandii, gdzie ma to związek ze sporym spadkiem popytu.

Kraje azjatyckie też tracą na sile, jeśli chodzi popyt na nieruchomości mieszkaniowe. Realne ceny lokali mieszkalnych wzrosły tylko w 8 na 17 badanych krajów azjatyckich. Największy spadek cen domów w tym regionie odnotowano w Hongkongu i Korei Południowej.

Bliski Wschód pozostaje słaby, ceny rosły tylko w 2 z 6 badanych krajów. Znacznie gorzej jest w Ameryce Łacińskiej, tam 2 z 5 krajów, wypadły najgorzej w całym rankingu. Są to Argentyna i Kolumbia.

Gospodarki rozwinięte odnotowują nieznaczny wzrost

Na globalnym rynku w ciągu roku, od I kw. 2022 r. wzrosły ceny mieszkań i domów (skorygowane o inflację); w Turcji (+55%), Macedonii Południowej (+13%), Portugalii (+8%), ale również w Dubaju (+8%) i wietnamskim Ho Chi Minh City (+7%).

Turkey Residential Real Estate Market Analysis 2023

turcja ceny mieszkań

Portugal Residential Real Estate Market Analysis 2023

Europe’s housing markets cooling rapidly

Źródło: GLOBAL RESIDENTIAL REAL ESTATEMARKET REPORT Q1 2023

UAE Residential Real Estate Market Analysis 2023

UAE ceny mieszkań

Największe spadki z kolei odnotowano w Buenos Aires w Argentynie (-54%), Rydze na Łotwie (-19%), Nowej Zelandii i Szwecji około -18%. W Bogocie w Kolumbii był to spadek o niespełna 18%.

Według kwietniowej aktualizacji World Economic Outlook Update, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakłada, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o około 2,8%, czyli nieznacznie.

Global Property Guide również okazał się niższy niż jego szacunki. „Global Property Guide jest niższy niż jego wcześniejsze szacunki wzrostu o 2,9% opublikowane w styczniu i spowolnienie w porównaniu z ekspansją na poziomie 3,4% w 2022 r. i 6,1% w 2021 r. W rzeczywistości gospodarki rozwinięte odnotują w tym roku niewielki wzrost na poziomie 1,3%. Odpowiednio, ciągły wzrost stóp procentowych banków centralnych w celu walki z rosnącą inflacją, a także inwazja Rosji na Ukrainę nadal wpływają na aktywność gospodarczą” – napisano w raporcie.

Zobacz także: Hiszpania wesprze młodych w zakupie pierwszego mieszkania. Rząd przygotowuje gwarancje na pokrycie 20% kredytu hipotecznego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost