Kurs Saudi Aramco, po największym IPO w historii, spada nie tylko przez koronawirusa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 mar 2020, 08:27

Nie ma inwestycyjnych pewniaków. Kurs Saudi Aramco, po największym IPO w historii, spada nie tylko przez koronawirusa

Debiut Saudi Aramco był największą ofertą publiczną w historii. Spółka wydawała się pewniakiem, ale ci co zdecydowali się na inwestycję w IPO są już na stracie.

Akcje spółki od 8 marca znajdują się poniżej ceny z IPO i wciąż spadają. Obecnie akcjonariusze uczestniczący w ofercie pierwotnej stratni są już ok. 8%. Zaś ci, którzy pokusili się na akcje już po debiucie mogli odnotowywać w pewnym momencie stratę w wysokości 16%, a nawet 20%, jeśli mieli pecha i kupili na szczycie notowań. Na pocieszenie, spółka nie planuje zmniejszać dywidendy i wciąż zamierza wypłacać ją w wysokości zapowiedzianej w IPO.

Notowania Saudi Aramco od debiutu do 24 marca 2020 r.

Aramco kurs akcji

Zobacz także: Debiut Aramco, co wiemy o tym największym światowym IPO

Koronawirus, konflikt handlowy z Rosją i wyniki

Pierwszym negatywnym sygnałem mającym wpływ na notowania spółki była oczywiście coraz gorsza sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na świecie. Zakładano znaczący spadek popytu na ropę z Chin i innych krajów.

Jednak akcje spadły poniżej ceny emisyjnej, czyli 32 rialów za akcję, dopiero po rozpadzie porozumienia między OPEC a Rosją. Od kiedy Rosja odmówiła dalszego zmniejszania produkcji ropy, także kraje arabskie zwiększyły dzienne wydobycie, jednocześnie obniżając oficjalną cenę sprzedażową.

Wpływ na cenę akcji miały też niewątpliwie opublikowane wyniki finansowe za 2019 r. Przychody Aramco spadły o 15%, a zysk okazał się o 20% niższy niż w poprzednim roku.

Dywidenda na pocieszenie

Pomimo problemów na rynku ropy i gorszych wyników, spółka nie zamierza rezygnować z obiecanej dywidendy. Koncern ma zamiar przeznaczać kwotę rzędu 75 mld dolarów w każdym z najbliższych 5 lat począwszy od 2020 r. Odpowiada to kwocie 1,41 rialów na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy, przy aktualnym kursie, w wysokości 4,8%.

Dywidenda będzie płacona kwartalnie. Pierwsza wypłata będzie miała miejsce w maju 2020 r.

Zobacz także: Saudi Aramco to bardziej obligacja niż akcja, ale obciążona dużym ryzykiem politycznym – twierdzi Aswath Damodaran

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost